Henrik Brandenborg trænede Martin Braithwaite i ungdomsårene i Esbjerg fB, og han har en sjov historie at fortælle. Men han tøver med at dele alle detaljer.
– Han var meget målbevidst. Han drømte om at spille i en klub allerede dengang. Det er så ikke lige den, han lander i nu her, men det er en nær konkurrent, kan vi sige.
Den tidligere ungdomstræner er forsigtig, fordi klubben var Real Madrid. Men da tipsbladet.dk forsikrer om, at Braithwaite allerede selv har sagt offentligt, at Madrid-klubben var han “største mål”, vil Brandenborg gerne fortælle videre.
– Så kan du skrive, at hans gamle ungdomstræner undrer sig over, at han endte hos ærkerivalerne, siger Henrik Brandenborg med et grin.
– Jeg kan huske, at os, der var omkring ham, sagde: “Det er godt at have drømme og mål, Martin, men skal vi tage den lidt step by step nu her?” Ja, det, syntes han, var en fin idé. Men vi skulle bare vide, at det var det, han ville.
Anekdoten fortæller en vigtig pointe om Martin Braithwaite. Hans drømme var de samme som de fleste andre håbefulde fodboldknægtes, men han turde tale højt om dem. Han var ifølge Henrik Brandenborg selvbevidst som få.
– Han vidste godt, at han havde nogle styrkesider, som var helt specielle. Og han var meget lærevillig, meget lyttende, men også meget bevidst og holdningspræget. Han havde en idé om, hvordan han syntes, fodbold skulle spilles. Hvis vi gjorde det lidt anderledes i perioder, end han syntes, var det ikke noget med, at han på nogen måde saboterede det, men han kunne sagtens komme og snakke om, om vi kunne gøre det eller det, fortæller træneren.
– Han var både målbevidst og holdningsbevidst om, hvilken form for fodbold han godt kunne lide, og der kan vi da sige, at han er endt et sted tæt ved det, han dengang syntes var sådan, fodbold skulle spilles. På den måde var det også en spiller, der kom og snakkede med trænerstaben og gav udtryk for, hvis han ikke var enig. Det gør ikke mig noget, når vi udvikler unge mennesker og spillere til højt niveau, at de har de holdninger der, hvis de bare præsterer ud fra holdets aftaler. Jeg havde ingen finger at sætte på ham der.
I EfB kan de fortælle om en Braithwaite, der i sine unge seniorår altid blev ude på træningsbanen og sparkede på mål eller lavede dribleøvelser, når de andre gik ind efter træning. Gerne sammen med den ældre Njogu Demba-Nyrén.
Henrik Brandenborg var U19-træner i Esbjerg fB, da Martin Braithwaite blev flyttet op, selv om han stadig havde alderen til U17-holdet. Både før og efter var han desuden tæt på den nyslåede Barcelona-spiller i ungdomsafdelingens træningsmiljø, og han husker også Braithwaite som en arbejdsom spiller.
– Det var noget, der lå i miljøet dengang, at det gjorde man, og Martin var en af dem, der ikke behøvede at blive opfordret til det, siger han.
– Det er noget af det, der skal til. Dem, der gik ind med det samme efter træning, er også dem, der ikke nåede gennem nåleøjet, hvis vi skal være lidt grove. Men Martin var flittig. Og når jeg siger ‘målbevidst’, vidste han også, hvad der skulle til.
I denne uge er Henrik Brandenborg på tur til Mönchengladbach, hvor han er instruktør på DBU’s A-trænerkursus. I Tyskland har han set, hvordan de er opmærksomme på et udsætte ungdomsspillerne for forskellige typer trænere, og det, mener han, nød Braithwaite også godt af som ung. Men spilleren stod fast på sit.
– Det var vi også meget bevidst om dengang i Esbjerg. Det er Martin et vældig godt eksempel på. Jeg tror såmænd godt, du kan finde nogle af hans andre ungdomstrænere, som syntes, han kunne være lidt bøvlet nogle gange, fordi han stillede store krav. Og han var bevidst om sine holdninger. Han vidste, hvad han syntes om, hvordan fodboldspillet skulle praktiseres. Så man skulle også være på. Men jeg har altid følt, at hvis man kunne give Martin lidt modspil, havde man ham også som en loyal spiller, siger Brandenborg.
– Han har fandeme arbejdet for det. Det, synes jeg, er en væsentlig morale. Han havde fået noget fra fødslen i form af sin fysisk og sin hurtighed, teknik, god motorik, men han har forfulgt sin drøm fra drengeårene. Det er kun at løfte på kasketten på det.
Lige siden han var barn, har Martin Braithwaite drømt om at ende i en af Spaniens to store klubber. Men selv om hans tidligere ungdomstræner driller ham med, at han talte om Real Madrid dengang, mener Henrik Brandenborg ikke, at man kan fortænke Braithwaite i dagens skifte. Når Barca spørger, siger man ja.
– Helt tilfældigt mødte jeg ham, da han kom gående med nogle fra sine familie nede på stranden i nærheden af, hvor jeg bor, og vi grinte bare af det der. Nu var det da lykkedes ham at komme til det land, han gerne ville være i (i klubben Leganés, red.). Det næste skridt har han så taget nu. Det er fantastisk. Det er fandeme noget af en historie, siger han.
Læs også:Vild frikøbsklausul: Braithwaite koster 2,2 milliarder at købe i Barcelona
Læs også:Officielt: Martin Braithwaite i sensationelt skifte til Barcelona
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
