FC København fik ikke specielt meget ud af Uruguay-angriber Michael Santos, som man i sommeren 2019 købte for omkring 16 millioner kroner i Malaga. Halvandet år senere forlod frontløberen FCK, da parterne blev enige om at ophæve kontrakten.
Men siden er det faktisk gået Santos godt, og lige nu nyder han stor succes i Sydamerika og den argentinske klub Talleres.
Angriberen har gang i en strålende sæson, hvor det indtil videre er blevet til 10 scoringer og fire assister i 17 ligakampe. De 10 scoringer gør, at han er på en delt førsteplads på topscorerlisten i den argentinske række.
Santos kan gå alene i front på førstepladsen på topscorerlisten, hvis han kommer på tavlen, når Talleres møder AA Argentinos Juniors i nat dansk tid.
Angriberens succes hænger også sammen med Talleres’ succes. Klubben er aktuelt nummer tre i den argentinske række, der tæller hele 28 mandskaber. Man er ni point efter topholdet River Plate.
Da FC København i 2021 ophævede Michael Santos’ aftale, udtalte daværende sportslige leder William Kvist.
– Vi er glade for, at vi sammen med Michael har fundet en god løsning, der giver ham mulighed for at starte på en frisk med sin fodboldkarriere.
– Selvom transfervinduet snart lukker mange steder, er han nu fri til at finde en ny klub, da han er fritstillet.
– Matchet med FCK blev aldrig det rigtige, men vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, siger William Kvist.
Angriberen lavede ni mål i 36 kampe for FC København.
Hans aftale med Talleres løber ud om et halvt års tid, så han står i en rigtig god forhandlingsposition i forhold til en ny kontrakt til sommer.
Michael Santos fyldte 30 år i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN