FC København fik ikke specielt meget ud af Uruguay-angriber Michael Santos, som man i sommeren 2019 købte for omkring 16 millioner kroner i Malaga. Halvandet år senere forlod frontløberen FCK, da parterne blev enige om at ophæve kontrakten.
Men siden er det faktisk gået Santos godt, og lige nu nyder han stor succes i Sydamerika og den argentinske klub Talleres.
Angriberen har gang i en strålende sæson, hvor det indtil videre er blevet til 10 scoringer og fire assister i 17 ligakampe. De 10 scoringer gør, at han er på en delt førsteplads på topscorerlisten i den argentinske række.
Santos kan gå alene i front på førstepladsen på topscorerlisten, hvis han kommer på tavlen, når Talleres møder AA Argentinos Juniors i nat dansk tid.
Angriberens succes hænger også sammen med Talleres’ succes. Klubben er aktuelt nummer tre i den argentinske række, der tæller hele 28 mandskaber. Man er ni point efter topholdet River Plate.
Da FC København i 2021 ophævede Michael Santos’ aftale, udtalte daværende sportslige leder William Kvist.
– Vi er glade for, at vi sammen med Michael har fundet en god løsning, der giver ham mulighed for at starte på en frisk med sin fodboldkarriere.
– Selvom transfervinduet snart lukker mange steder, er han nu fri til at finde en ny klub, da han er fritstillet.
– Matchet med FCK blev aldrig det rigtige, men vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, siger William Kvist.
Angriberen lavede ni mål i 36 kampe for FC København.
Hans aftale med Talleres løber ud om et halvt års tid, så han står i en rigtig god forhandlingsposition i forhold til en ny kontrakt til sommer.
Michael Santos fyldte 30 år i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid