Tidligere FCK-flop har kæmpe succes i Argentina

Den tidligere FC København-angriber Michael Santos nyder lige nu kæmpestor succes i argentinsk fodbold, hvor han er topscorer.



FC København fik ikke specielt meget ud af Uruguay-angriber Michael Santos, som man i sommeren 2019 købte for omkring 16 millioner kroner i Malaga. Halvandet år senere forlod frontløberen FCK, da parterne blev enige om at ophæve kontrakten.

Men siden er det faktisk gået Santos godt, og lige nu nyder han stor succes i Sydamerika og den argentinske klub Talleres.

Angriberen har gang i en strålende sæson, hvor det indtil videre er blevet til 10 scoringer og fire assister i 17 ligakampe. De 10 scoringer gør, at han er på en delt førsteplads på topscorerlisten i den argentinske række.

Santos kan gå alene i front på førstepladsen på topscorerlisten, hvis han kommer på tavlen, når Talleres møder AA Argentinos Juniors i nat dansk tid.

Angriberens succes hænger også sammen med Talleres’ succes. Klubben er aktuelt nummer tre i den argentinske række, der tæller hele 28 mandskaber. Man er ni point efter topholdet River Plate.

Da FC København i 2021 ophævede Michael Santos’ aftale, udtalte daværende sportslige leder William Kvist.

– Vi er glade for, at vi sammen med Michael har fundet en god løsning, der giver ham mulighed for at starte på en frisk med sin fodboldkarriere.

– Selvom transfervinduet snart lukker mange steder, er han nu fri til at finde en ny klub, da han er fritstillet.

– Matchet med FCK blev aldrig det rigtige, men vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, siger William Kvist.

Angriberen lavede ni mål i 36 kampe for FC København.

Hans aftale med Talleres løber ud om et halvt års tid, så han står i en rigtig god forhandlingsposition i forhold til en ny kontrakt til sommer.

Michael Santos fyldte 30 år i foråret.







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner