FC København fik ikke specielt meget ud af Uruguay-angriber Michael Santos, som man i sommeren 2019 købte for omkring 16 millioner kroner i Malaga. Halvandet år senere forlod frontløberen FCK, da parterne blev enige om at ophæve kontrakten.
Men siden er det faktisk gået Santos godt, og lige nu nyder han stor succes i Sydamerika og den argentinske klub Talleres.
Angriberen har gang i en strålende sæson, hvor det indtil videre er blevet til 10 scoringer og fire assister i 17 ligakampe. De 10 scoringer gør, at han er på en delt førsteplads på topscorerlisten i den argentinske række.
Santos kan gå alene i front på førstepladsen på topscorerlisten, hvis han kommer på tavlen, når Talleres møder AA Argentinos Juniors i nat dansk tid.
Angriberens succes hænger også sammen med Talleres’ succes. Klubben er aktuelt nummer tre i den argentinske række, der tæller hele 28 mandskaber. Man er ni point efter topholdet River Plate.
Da FC København i 2021 ophævede Michael Santos’ aftale, udtalte daværende sportslige leder William Kvist.
– Vi er glade for, at vi sammen med Michael har fundet en god løsning, der giver ham mulighed for at starte på en frisk med sin fodboldkarriere.
– Selvom transfervinduet snart lukker mange steder, er han nu fri til at finde en ny klub, da han er fritstillet.
– Matchet med FCK blev aldrig det rigtige, men vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, siger William Kvist.
Angriberen lavede ni mål i 36 kampe for FC København.
Hans aftale med Talleres løber ud om et halvt års tid, så han står i en rigtig god forhandlingsposition i forhold til en ny kontrakt til sommer.
Michael Santos fyldte 30 år i foråret.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER