Tidligere FCK-spiller fik nok: Forlod kæmpe kaos!

I et interview med Tipsbladet sætter den tidligere FCK-spiller og nuværende Bryne-spiller Jacob Haahr Steffensen ord på exittet i Fremad Amager. Forsvareren fortæller, at han bare skulle væk fra det store kaos i 2. divisionsklubben.



Påkrav om manglende løn og forgældet ejer.

Der har været nok at tage fat på i 2. divisionsklubben Fremad Amager, der længe har været ramt af tumultariske tilstande, og kaosset fik Jacob Haahr Steffensen også at mærke.

I januar flød bægeret dog over for den tidligere FCK-spiller, og i et interview med Tipsbladet sætter han nu ord på det hårde men nødvendige exit.

– Det var svært, da man havde været igennem meget. Der var mange forskellige spillere og trænere, men der var mange dejlige mennesker og gode holdkammerater. Jeg har været igennem mange ting både op- og nedture, og det var selvfølgelig svært, men jeg var mentalt træt til sidst over, hvad det næste skulle være.

– Selvom det virkede til, at der var kommet bedre styr på det, var det stadig for meget i forhold til at kunne præstere optimalt. Vi havde en stor udskiftning, så det var ikke det samme som før, så det var det bedste at smutte.

Så du skulle bare væk?

– De første par gange kan man måske sige: ‘Fair nok’, men når der bliver ved med at være ting i kulissen, som kan påvirke én, så når man til et punkt, hvor man ikke gider at bruge sin tid på det. Man bliver nødt til at tænke på sig selv, og hvad der er det bedste for én, siger Jacob Haahr Steffensen til Tipsbladet og tilføjer, at han håber, at klubben snart får vendt skuden.

Drømmer om Bundesligaen
I februar fik Haahr så styr på fremtiden, da han valgte at skrive under med den norske klub Bryne i OBOS-Ligaen. Skiftet har fået ham til at blomstre på ny.

– Min søster bor heroppe med en norsk kæreste, og så trak jeg på deres netværk. De kendte nogle folk i Bryne, og så kom det i stand den vej igennem.

– Det går super godt, og som det ser ud nu, spiller jeg fast, og vi ligger på en tredjeplads efter ti runder, så det gør det hele lidt sjovere.

Den tidligere FCK-spiller har store ambitioner på holdets vegne, og han håber, at mandskabet kan spille med om en oprykning til Eliteserien.

Forsvareren har dog også store ambitioner på egne vegne.

– Det ultimative skridt er Bundesligaen, men lige nu fokuserer jeg mere på at spille på så højt niveau som muligt, hvor jeg samtidig får spilletid.

– Om det er i Norge, Danmark eller Sverige, vægter jeg ikke så højt. Jeg vil gerne kickstarte min karriere igen og få set på mig med nogle nye øjne, fortæller Steffensen til Tipsbladet.

22-årige Steffensen har kontrakt med Bryne til udgangen af 2025, og danskeren nåede at være en del af Fremad Amager i tre år.

I FCK-tiden fik Haahr en enkelt førsteholdskamp i pokalen mod Viby IF i 2018.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

New Zealand – Belgien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Curaçao – Elfenbenskysten

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona