Påkrav om manglende løn og forgældet ejer.
Der har været nok at tage fat på i 2. divisionsklubben Fremad Amager, der længe har været ramt af tumultariske tilstande, og kaosset fik Jacob Haahr Steffensen også at mærke.
I januar flød bægeret dog over for den tidligere FCK-spiller, og i et interview med Tipsbladet sætter han nu ord på det hårde men nødvendige exit.
– Det var svært, da man havde været igennem meget. Der var mange forskellige spillere og trænere, men der var mange dejlige mennesker og gode holdkammerater. Jeg har været igennem mange ting både op- og nedture, og det var selvfølgelig svært, men jeg var mentalt træt til sidst over, hvad det næste skulle være.
– Selvom det virkede til, at der var kommet bedre styr på det, var det stadig for meget i forhold til at kunne præstere optimalt. Vi havde en stor udskiftning, så det var ikke det samme som før, så det var det bedste at smutte.
Så du skulle bare væk?
– De første par gange kan man måske sige: ‘Fair nok’, men når der bliver ved med at være ting i kulissen, som kan påvirke én, så når man til et punkt, hvor man ikke gider at bruge sin tid på det. Man bliver nødt til at tænke på sig selv, og hvad der er det bedste for én, siger Jacob Haahr Steffensen til Tipsbladet og tilføjer, at han håber, at klubben snart får vendt skuden.
Drømmer om Bundesligaen
I februar fik Haahr så styr på fremtiden, da han valgte at skrive under med den norske klub Bryne i OBOS-Ligaen. Skiftet har fået ham til at blomstre på ny.
– Min søster bor heroppe med en norsk kæreste, og så trak jeg på deres netværk. De kendte nogle folk i Bryne, og så kom det i stand den vej igennem.
– Det går super godt, og som det ser ud nu, spiller jeg fast, og vi ligger på en tredjeplads efter ti runder, så det gør det hele lidt sjovere.
Den tidligere FCK-spiller har store ambitioner på holdets vegne, og han håber, at mandskabet kan spille med om en oprykning til Eliteserien.
Forsvareren har dog også store ambitioner på egne vegne.
– Det ultimative skridt er Bundesligaen, men lige nu fokuserer jeg mere på at spille på så højt niveau som muligt, hvor jeg samtidig får spilletid.
– Om det er i Norge, Danmark eller Sverige, vægter jeg ikke så højt. Jeg vil gerne kickstarte min karriere igen og få set på mig med nogle nye øjne, fortæller Steffensen til Tipsbladet.
22-årige Steffensen har kontrakt med Bryne til udgangen af 2025, og danskeren nåede at være en del af Fremad Amager i tre år.
I FCK-tiden fik Haahr en enkelt førsteholdskamp i pokalen mod Viby IF i 2018.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Henter Mads Junker
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER