Tidligere FCK-spiller fik nok: Forlod kæmpe kaos!

I et interview med Tipsbladet sætter den tidligere FCK-spiller og nuværende Bryne-spiller Jacob Haahr Steffensen ord på exittet i Fremad Amager. Forsvareren fortæller, at han bare skulle væk fra det store kaos i 2. divisionsklubben.



Påkrav om manglende løn og forgældet ejer.

Der har været nok at tage fat på i 2. divisionsklubben Fremad Amager, der længe har været ramt af tumultariske tilstande, og kaosset fik Jacob Haahr Steffensen også at mærke.

I januar flød bægeret dog over for den tidligere FCK-spiller, og i et interview med Tipsbladet sætter han nu ord på det hårde men nødvendige exit.

– Det var svært, da man havde været igennem meget. Der var mange forskellige spillere og trænere, men der var mange dejlige mennesker og gode holdkammerater. Jeg har været igennem mange ting både op- og nedture, og det var selvfølgelig svært, men jeg var mentalt træt til sidst over, hvad det næste skulle være.

– Selvom det virkede til, at der var kommet bedre styr på det, var det stadig for meget i forhold til at kunne præstere optimalt. Vi havde en stor udskiftning, så det var ikke det samme som før, så det var det bedste at smutte.

Så du skulle bare væk?

– De første par gange kan man måske sige: ‘Fair nok’, men når der bliver ved med at være ting i kulissen, som kan påvirke én, så når man til et punkt, hvor man ikke gider at bruge sin tid på det. Man bliver nødt til at tænke på sig selv, og hvad der er det bedste for én, siger Jacob Haahr Steffensen til Tipsbladet og tilføjer, at han håber, at klubben snart får vendt skuden.

Drømmer om Bundesligaen
I februar fik Haahr så styr på fremtiden, da han valgte at skrive under med den norske klub Bryne i OBOS-Ligaen. Skiftet har fået ham til at blomstre på ny.

– Min søster bor heroppe med en norsk kæreste, og så trak jeg på deres netværk. De kendte nogle folk i Bryne, og så kom det i stand den vej igennem.

– Det går super godt, og som det ser ud nu, spiller jeg fast, og vi ligger på en tredjeplads efter ti runder, så det gør det hele lidt sjovere.

Den tidligere FCK-spiller har store ambitioner på holdets vegne, og han håber, at mandskabet kan spille med om en oprykning til Eliteserien.

Forsvareren har dog også store ambitioner på egne vegne.

– Det ultimative skridt er Bundesligaen, men lige nu fokuserer jeg mere på at spille på så højt niveau som muligt, hvor jeg samtidig får spilletid.

– Om det er i Norge, Danmark eller Sverige, vægter jeg ikke så højt. Jeg vil gerne kickstarte min karriere igen og få set på mig med nogle nye øjne, fortæller Steffensen til Tipsbladet.

22-årige Steffensen har kontrakt med Bryne til udgangen af 2025, og danskeren nåede at være en del af Fremad Amager i tre år.

I FCK-tiden fik Haahr en enkelt førsteholdskamp i pokalen mod Viby IF i 2018.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub