Da John Bredel stoppede som assistenttræner i OB i sommer, skulle han finde sig et nyt job. Det første, han gjorde, var at ringe til Alexander Zorniger og Ståle Solbakken, men de havde allerede de folk, de skulle bruge.
– Jeg tænkte, at den skulle have et skud. Så gjorde ikke mere ved Danmark, men søgte mod udlandet og har været to gange i England og besøgt klubber i de fire bedste rækker, sammenlagt ni klubber fra Premier League til League Two, fortæller John Bredal til tipsbladet.dk.
Han var i tre år Kent Nielsens højre hånd i OB, mens han før det var i FC Nordsjælland. Bredal har i det hele taget tilbragt mange år i dansk fodbold, og netop derfor var muligheden for at komme til England så indbydende.
– Nogle af besøgene var, fordi jeg blev inviteret, og andre havde jeg sendt uopfordrede ansøgninger til, uden at de havde ledige jobs, men så kunne vi se hinanden lidt an. Du får mig ikke til at sige klubnavne, men det var fra Premier League i Sydengland helt op til nord for Manchester, fortæller den forhenværende OB-assistent.
John Bredal havde efter sine besøg i det engelske egentlig indstillet sig på, at han først ville finde noget nyt til vinter. Han havde affundet sig så meget med tanken, at han tog sig tid til at gå til babysvømning med sine små børnebørn og tog på nogle af de fisketure, som han efter eget udsagn “havde savnet ad helvede til.”
Helt tilfældigt læste han, at Christian Lønstrup havde fået jobbet som FC Roskilde-træner.
– Mens jeg gik og slog græs, tænkte jeg: “Han skal da have nogle folk.” Jeg har kendt Anders Theil (sportschef, red.) i mange år, så jeg ringede ham op og sagde: “Har I en stab overhovedet? Slå på tråden, hvis I er i bekneb.”
– Det var fuldkommen spontant, fordi jeg godt kunne se, der var en udfordring. Det er jo en supertanker, der skulle vendes, og sitatuonen var håbløs, som den så ud, og det trigger mig helt vildt.
At vinde med Hvidovrevej
Der gik et par dage, og så var Theil i røret igen.
– Jeg var faktisk på fisketur alene og havde en fest med mig selv ude på Øresund, godt vejr og det hele. Så ringede Theil: “Står tilbuddet ved magt?” På seks-syv minutter blev vi enige. Han skulle lige tjekke den med sit bagland og ringede tilbage et halvt minut senere og sagde: “Vi ses i morgen klokken 8.”
– Så fik jeg travlt. Jeg skyndte mig at komme i land og måtte hellere ringe til min kone og fortælle det. Jeg startede fredag morgen, og søndag skulle vi spille mod nummer ét, Viborg. Jeg kunne ikke navnene på to tredjedele af spillerne, kendte få, og så skulle vi af sted. Det var kraftedeme en udfordring. Det kunne jeg godt lide.
Aftalen gælder for resten af efterårssæsonen, og derefter ser John Bredal, om det fortsat skal være FC Roskilde, eller om han eksempelvis skal tale med sine nye engelske venner igen.
I første omgang handler det om at gøre noget ved Roskildes aktuelle sidsteplads i 1. division med tre point efter ni kampe. Holdet skal gerne være over stregen, når de går på vinterferie, siger han, og selv om det lyder som lidt af en ambitiøs udmelding, er det netop det, han tog jobbet for.
– Jeg har spillet rigtig meget Matador i mine dage. Det er med at sidde med Rødovrevej og Hvidovrevej (de to felter, der er mindst værd, red.) og så vinde alligevel, det er en kæmpe udfordring, og det elsker jeg, slutter John Bredal.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
