Tidligere OB-assistent fik nyt job på fisketur: Havde en fest ude på Øresund

Han henvendte sig både til Brøndby IF og FC København, og han var på besøg i ni engelske klubber, men John Bredals klubjagt endte i FC Roskilde. Sportschefen ringede, da han nød det gode vej på en af sine fisketure.



Da John Bredel stoppede som assistenttræner i OB i sommer, skulle han finde sig et nyt job. Det første, han gjorde, var at ringe til Alexander Zorniger og Ståle Solbakken, men de havde allerede de folk, de skulle bruge.

– Jeg tænkte, at den skulle have et skud. Så gjorde ikke mere ved Danmark, men søgte mod udlandet og har været to gange i England og besøgt klubber i de fire bedste rækker, sammenlagt ni klubber fra Premier League til League Two, fortæller John Bredal til tipsbladet.dk.

Han var i tre år Kent Nielsens højre hånd i OB, mens han før det var i FC Nordsjælland. Bredal har i det hele taget tilbragt mange år i dansk fodbold, og netop derfor var muligheden for at komme til England så indbydende.

– Nogle af besøgene var, fordi jeg blev inviteret, og andre havde jeg sendt uopfordrede ansøgninger til, uden at de havde ledige jobs, men så kunne vi se hinanden lidt an. Du får mig ikke til at sige klubnavne, men det var fra Premier League i Sydengland helt op til nord for Manchester, fortæller den forhenværende OB-assistent.

John Bredal havde efter sine besøg i det engelske egentlig indstillet sig på, at han først ville finde noget nyt til vinter. Han havde affundet sig så meget med tanken, at han tog sig tid til at gå til babysvømning med sine små børnebørn og tog på nogle af de fisketure, som han efter eget udsagn “havde savnet ad helvede til.”

Helt tilfældigt læste han, at Christian Lønstrup havde fået jobbet som FC Roskilde-træner.

– Mens jeg gik og slog græs, tænkte jeg: “Han skal da have nogle folk.” Jeg har kendt Anders Theil (sportschef, red.) i mange år, så jeg ringede ham op og sagde: “Har I en stab overhovedet? Slå på tråden, hvis I er i bekneb.” 

– Det var fuldkommen spontant, fordi jeg godt kunne se, der var en udfordring. Det er jo en supertanker, der skulle vendes, og sitatuonen var håbløs, som den så ud, og det trigger mig helt vildt.

At vinde med Hvidovrevej
Der gik et par dage, og så var Theil i røret igen.

– Jeg var faktisk på fisketur alene og havde en fest med mig selv ude på Øresund, godt vejr og det hele. Så ringede Theil: “Står tilbuddet ved magt?” På seks-syv minutter blev vi enige. Han skulle lige tjekke den med sit bagland og ringede tilbage et halvt minut senere og sagde: “Vi ses i morgen klokken 8.”

– Så fik jeg travlt. Jeg skyndte mig at komme i land og måtte hellere ringe til min kone og fortælle det. Jeg startede fredag morgen, og søndag skulle vi spille mod nummer ét, Viborg. Jeg kunne ikke navnene på to tredjedele af spillerne, kendte få, og så skulle vi af sted. Det var kraftedeme en udfordring. Det kunne jeg godt lide.

Aftalen gælder for resten af efterårssæsonen, og derefter ser John Bredal, om det fortsat skal være FC Roskilde, eller om han eksempelvis skal tale med sine nye engelske venner igen.

I første omgang handler det om at gøre noget ved Roskildes aktuelle sidsteplads i 1. division med tre point efter ni kampe. Holdet skal gerne være over stregen, når de går på vinterferie, siger han, og selv om det lyder som lidt af en ambitiøs udmelding, er det netop det, han tog jobbet for.

– Jeg har spillet rigtig meget Matador i mine dage. Det er med at sidde med Rødovrevej og Hvidovrevej (de to felter, der er mindst værd, red.) og så vinde alligevel, det er en kæmpe udfordring, og det elsker jeg, slutter John Bredal.



Brøndby sparer millioner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

‘De har problemer med os’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne