Da John Bredel stoppede som assistenttræner i OB i sommer, skulle han finde sig et nyt job. Det første, han gjorde, var at ringe til Alexander Zorniger og Ståle Solbakken, men de havde allerede de folk, de skulle bruge.
– Jeg tænkte, at den skulle have et skud. Så gjorde ikke mere ved Danmark, men søgte mod udlandet og har været to gange i England og besøgt klubber i de fire bedste rækker, sammenlagt ni klubber fra Premier League til League Two, fortæller John Bredal til tipsbladet.dk.
Han var i tre år Kent Nielsens højre hånd i OB, mens han før det var i FC Nordsjælland. Bredal har i det hele taget tilbragt mange år i dansk fodbold, og netop derfor var muligheden for at komme til England så indbydende.
– Nogle af besøgene var, fordi jeg blev inviteret, og andre havde jeg sendt uopfordrede ansøgninger til, uden at de havde ledige jobs, men så kunne vi se hinanden lidt an. Du får mig ikke til at sige klubnavne, men det var fra Premier League i Sydengland helt op til nord for Manchester, fortæller den forhenværende OB-assistent.
John Bredal havde efter sine besøg i det engelske egentlig indstillet sig på, at han først ville finde noget nyt til vinter. Han havde affundet sig så meget med tanken, at han tog sig tid til at gå til babysvømning med sine små børnebørn og tog på nogle af de fisketure, som han efter eget udsagn “havde savnet ad helvede til.”
Helt tilfældigt læste han, at Christian Lønstrup havde fået jobbet som FC Roskilde-træner.
– Mens jeg gik og slog græs, tænkte jeg: “Han skal da have nogle folk.” Jeg har kendt Anders Theil (sportschef, red.) i mange år, så jeg ringede ham op og sagde: “Har I en stab overhovedet? Slå på tråden, hvis I er i bekneb.”
– Det var fuldkommen spontant, fordi jeg godt kunne se, der var en udfordring. Det er jo en supertanker, der skulle vendes, og sitatuonen var håbløs, som den så ud, og det trigger mig helt vildt.
At vinde med Hvidovrevej
Der gik et par dage, og så var Theil i røret igen.
– Jeg var faktisk på fisketur alene og havde en fest med mig selv ude på Øresund, godt vejr og det hele. Så ringede Theil: “Står tilbuddet ved magt?” På seks-syv minutter blev vi enige. Han skulle lige tjekke den med sit bagland og ringede tilbage et halvt minut senere og sagde: “Vi ses i morgen klokken 8.”
– Så fik jeg travlt. Jeg skyndte mig at komme i land og måtte hellere ringe til min kone og fortælle det. Jeg startede fredag morgen, og søndag skulle vi spille mod nummer ét, Viborg. Jeg kunne ikke navnene på to tredjedele af spillerne, kendte få, og så skulle vi af sted. Det var kraftedeme en udfordring. Det kunne jeg godt lide.
Aftalen gælder for resten af efterårssæsonen, og derefter ser John Bredal, om det fortsat skal være FC Roskilde, eller om han eksempelvis skal tale med sine nye engelske venner igen.
I første omgang handler det om at gøre noget ved Roskildes aktuelle sidsteplads i 1. division med tre point efter ni kampe. Holdet skal gerne være over stregen, når de går på vinterferie, siger han, og selv om det lyder som lidt af en ambitiøs udmelding, er det netop det, han tog jobbet for.
– Jeg har spillet rigtig meget Matador i mine dage. Det er med at sidde med Rødovrevej og Hvidovrevej (de to felter, der er mindst værd, red.) og så vinde alligevel, det er en kæmpe udfordring, og det elsker jeg, slutter John Bredal.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
– Han fik et lortetilbud fra OB
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
