Tidligere UEFA-chef: Ikke overrasket over FIFA-sag

DET BETÆNDTE VALG: Den tidligere præsident for UEFA Lennart Johansson er ikke overrasket over, at to FIFA-ledere blev afsløret i at ville sælge deres stemme til valget af VM-vært i 2018 og 2022.



2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.

I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.

Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.

Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.

Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.

Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.

Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.

– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.

Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.

– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.

Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.





Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’




LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Storklub jagter FCK-emne

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Viaplay deler stor nyhed

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Reds spiser Cherries på Sydkysten

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle