2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.
I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.
Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.
Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.
Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.
Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.
Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.
– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.
Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.
– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.
Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
I chok: Har aldrig set lignende
Her kan du se Viborg FF mod FC København
LIVE: Viborg FF – FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM ansætter ny topboss
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Arsenal-stjerne svarer igen
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen