2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.
I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.
Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.
Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.
Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.
Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.
Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.
– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.
Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.
– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.
Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Langer ud efter trænerlegende
Reagerer på Brøndby-bombe
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
I chok over Manchester United
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG