Tidligere UEFA-chef: Ikke overrasket over FIFA-sag

DET BETÆNDTE VALG: Den tidligere præsident for UEFA Lennart Johansson er ikke overrasket over, at to FIFA-ledere blev afsløret i at ville sælge deres stemme til valget af VM-vært i 2018 og 2022.



2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.

I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.

Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.

Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.

Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.

Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.

Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.

– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.

Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.

– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.

Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hvem trækker Danmark i Nations League?



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-ejer giver offentlig undskyldning

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afviser Anderlecht

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Thomas Tuchel laver ny aftale

– Hold nu kæft med Arsenal!

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse