Tidligere UEFA-chef: Ikke overrasket over FIFA-sag

DET BETÆNDTE VALG: Den tidligere præsident for UEFA Lennart Johansson er ikke overrasket over, at to FIFA-ledere blev afsløret i at ville sælge deres stemme til valget af VM-vært i 2018 og 2022.



2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.

I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.

Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.

Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.

Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.

Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.

Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.

– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.

Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.

– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.

Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.





LIVE

TransferLIVE: Medie: AGF siger nej

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Det kan ske mandag i FC København

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!