2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.
I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.
Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.
Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.
Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.
Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.
Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.
– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.
Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.
– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.
Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Brøndby henter Emmanuel Dennis
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
FC København tjente millioner tirsdag aften
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji