Timm: Fodbold er kedeligt og upersonligt

Mads Timm fik nok af fodbold og lagde støvlerne på hylden i en tidlig alder. Nu har han fundet melodien som træner for en gruppe drenge i Kerteminde.



Mads Timm skiftede i en meget ung alder fra OB til storklubben Manchester United, men det gik nedad bakke for danskeren i den engelske storklub. Og her 10 år efter skiftet er 25-årige Mads Timm stoppet at spille fodbold på topplan.

Det tidligere så store fodboldtalent fik nok af fodbolden, og i dag er han træner for en flok drengespillere i Kerteminde. Den professionelle fodboldverden har han i dag vendt ryggen.

– Hvis man tager fodbold som en kunstart, og sådan vil jeg gerne se det, så er der mange ting, jeg bliver mere underholdt af. Moderne fodbold er kedeligt og upersonligt. Det professionelle miljø er en underlig ting på grund af svingdøren. Folk kommer og går, fordi det hele er så professionelt. Til sidst gider man ikke forholde sig til folk omkring sig, for lige om lidt er de alligevel væk, siger Mads Timm i et interview med Fyens Stiftstidende.

Mads Timm brændte fingrene på den store konkurrence i storklubben Manchester United, og efter at have kørt kapløb på en offentlig vej med holdkammeraten Callum Flanagan fik han en 12 måneders fængselsdom. Efter at have afsonet dommen tog han væk fra England og slog sig igen ned i Odense og gjorde det i en periode rigtig fint for OB. Men konkurrecen forligede han sig aldrig med.

– Det er svært at få et fællesskab, når der er konkurrence. Målet er at spille, og enhver fodboldspiller, der påstår noget andet, er fuld af løgn. Professionel fodbold er gennemsyret af konkurrence. Det skal man være indstillet på. Er det det, man vil med livet? Jeg bryder mig ikke om at rende og nedbryde andre mennesker, for det er jo det, man gør i konkurrencen. Der er jeg alt for romantisk, siger Mads Timm.

Udover Manchester United og OB har Timm også optrådt for Viking, Lyn, Walsall og Lyngby.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Succestræner forlader Premier League-klub

Supercomputer: De vinder VM

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM