Timm: Fodbold er kedeligt og upersonligt

Mads Timm fik nok af fodbold og lagde støvlerne på hylden i en tidlig alder. Nu har han fundet melodien som træner for en gruppe drenge i Kerteminde.



Mads Timm skiftede i en meget ung alder fra OB til storklubben Manchester United, men det gik nedad bakke for danskeren i den engelske storklub. Og her 10 år efter skiftet er 25-årige Mads Timm stoppet at spille fodbold på topplan.

Det tidligere så store fodboldtalent fik nok af fodbolden, og i dag er han træner for en flok drengespillere i Kerteminde. Den professionelle fodboldverden har han i dag vendt ryggen.

– Hvis man tager fodbold som en kunstart, og sådan vil jeg gerne se det, så er der mange ting, jeg bliver mere underholdt af. Moderne fodbold er kedeligt og upersonligt. Det professionelle miljø er en underlig ting på grund af svingdøren. Folk kommer og går, fordi det hele er så professionelt. Til sidst gider man ikke forholde sig til folk omkring sig, for lige om lidt er de alligevel væk, siger Mads Timm i et interview med Fyens Stiftstidende.

Mads Timm brændte fingrene på den store konkurrence i storklubben Manchester United, og efter at have kørt kapløb på en offentlig vej med holdkammeraten Callum Flanagan fik han en 12 måneders fængselsdom. Efter at have afsonet dommen tog han væk fra England og slog sig igen ned i Odense og gjorde det i en periode rigtig fint for OB. Men konkurrecen forligede han sig aldrig med.

– Det er svært at få et fællesskab, når der er konkurrence. Målet er at spille, og enhver fodboldspiller, der påstår noget andet, er fuld af løgn. Professionel fodbold er gennemsyret af konkurrence. Det skal man være indstillet på. Er det det, man vil med livet? Jeg bryder mig ikke om at rende og nedbryde andre mennesker, for det er jo det, man gør i konkurrencen. Der er jeg alt for romantisk, siger Mads Timm.

Udover Manchester United og OB har Timm også optrådt for Viking, Lyn, Walsall og Lyngby.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Nordsjælland – AGF