Mads Timm skiftede i en meget ung alder fra OB til storklubben Manchester United, men det gik nedad bakke for danskeren i den engelske storklub. Og her 10 år efter skiftet er 25-årige Mads Timm stoppet at spille fodbold på topplan.
Det tidligere så store fodboldtalent fik nok af fodbolden, og i dag er han træner for en flok drengespillere i Kerteminde. Den professionelle fodboldverden har han i dag vendt ryggen.
– Hvis man tager fodbold som en kunstart, og sådan vil jeg gerne se det, så er der mange ting, jeg bliver mere underholdt af. Moderne fodbold er kedeligt og upersonligt. Det professionelle miljø er en underlig ting på grund af svingdøren. Folk kommer og går, fordi det hele er så professionelt. Til sidst gider man ikke forholde sig til folk omkring sig, for lige om lidt er de alligevel væk, siger Mads Timm i et interview med Fyens Stiftstidende.
Mads Timm brændte fingrene på den store konkurrence i storklubben Manchester United, og efter at have kørt kapløb på en offentlig vej med holdkammeraten Callum Flanagan fik han en 12 måneders fængselsdom. Efter at have afsonet dommen tog han væk fra England og slog sig igen ned i Odense og gjorde det i en periode rigtig fint for OB. Men konkurrecen forligede han sig aldrig med.
– Det er svært at få et fællesskab, når der er konkurrence. Målet er at spille, og enhver fodboldspiller, der påstår noget andet, er fuld af løgn. Professionel fodbold er gennemsyret af konkurrence. Det skal man være indstillet på. Er det det, man vil med livet? Jeg bryder mig ikke om at rende og nedbryde andre mennesker, for det er jo det, man gør i konkurrencen. Der er jeg alt for romantisk, siger Mads Timm.
Udover Manchester United og OB har Timm også optrådt for Viking, Lyn, Walsall og Lyngby.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER