75 år! Det er den fødselsdag, Tipsbladet kan fejre i år som spil og fodboldmedie siden den første udgave kom på gaden i 1948.
Mange mål er fløjet i netmaskerne siden, så det er altså noget af en milepæl for Danmarks første rendyrkede fodboldmedie. Netop i jubilæumsåret bliver det med nye ejere.
Den danske koncern, Better Collective, har nemlig købt Tipsbladet med overtagelse 1. oktober fra den nuværende ejerkreds, hvor Henrik Stegger Nielsen har været den primære ejer.
Om købet siger Jesper Søgaard, medstifter og adm. direktør i Better Collective:
– Jeg er meget stolt over, at vi har købt Tipsbladet, som i godt 75 år har været et anerkendt og bredt anvendt sportsmedie i Danmark. Opkøbet passer perfekt til vores vision at blive den førende digitale sportsmediegruppe og vores strategi om at opkøbe stærke mediebrands med et loyalt publikum. Jeg ser meget frem til at byde den dedikerede redaktion på Tipsbladet velkommen i Better Collective, og jeg er overbevist om, at vi sammen kan løfte indholdet, der i årevis har begejstret så mange danske sportsfans, siger Jesper Søgaard.
Henrik Stegger Nielsen, ejer og direktør i Tipsbladet, siger om salget til Better Collective:
– Siden 2007, hvor jeg købte Tipsbladet, har jeg knoklet for at gøre det til en sund og bæredygtig forretning. Det er lykkedes, og jeg kunne dårligt forestille mig nogle bedre købere af Tipsbladet end Better Collective. Jeg ved, at de både vil passe godt på Tipsbladet og med deres ambitioner og kompetencer udvikle det i endnu højere grad, siger Henrik Stegger Nielsen, der selv følger med og fortsætter i Better Collective-regi.
Skal udvikle Tipsbladet
Det er også et et salg, der glæder ansvarshavende chefredaktør på Tipsbladet, Allan Olsen.
– For Tipsbladet og medarbejderne er det her en fantastisk begivenhed. Selvom vi gennem en periode har oplevet masser af vækst og flotte tal på bundlinjen i en ellers presset medieverden, så er der ingen tvivl om, at Better Collective kan være med til at skubbe yderligere til Tipsbladets vækst, siger Allan Olsen og fortsætter:
– Vi vil fortsat levere stærke fodboldhistorier, men med Better Collective i ryggen kan vi for alvor få indholdet til at leve på mange flere platforme og nå bredere ud. Samtidig kommer vi ind i en koncern med kæmpe ambitioner, investeringsvillighed og stærke kompetencer, så jo – det er en dejlig jubilæumsgave for Tipsbladet, siger Allan Olsen.
Better Collective er en dansk stiftet sportsmedie-koncern med hovedkontor i København, der er stiftet af de to Viborg-gymnasiekammerater, Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen i 2004.
Better Collective, der er noteret på Børsen i Sverige, ejer sportsmedier, bettingfora og techvirksomheder på tværs af Europa og Nord- og Sydamerika, og i løbet af de sidste fem år er omsætningen eksploderet. Fra cirka 300 millioner kroner i 2018 til lidt over to milliarder i 2022.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Real Madrid taber
OPTAKT
