Tipsbladet solgt til milliardkoncern

Danske Better Collective overtager Tipsbladet.



75 år! Det er den fødselsdag, Tipsbladet kan fejre i år som spil og fodboldmedie siden den første udgave kom på gaden i 1948.

Mange mål er fløjet i netmaskerne siden, så det er altså noget af en milepæl for Danmarks første rendyrkede fodboldmedie. Netop i jubilæumsåret bliver det med nye ejere.

Den danske koncern, Better Collective, har nemlig købt Tipsbladet med overtagelse 1. oktober fra den nuværende ejerkreds, hvor Henrik Stegger Nielsen har været den primære ejer.

Om købet siger Jesper Søgaard, medstifter og adm. direktør i Better Collective:

– Jeg er meget stolt over, at vi har købt Tipsbladet, som i godt 75 år har været et anerkendt og bredt anvendt sportsmedie i Danmark. Opkøbet passer perfekt til vores vision at blive den førende digitale sportsmediegruppe og vores strategi om at opkøbe stærke mediebrands med et loyalt publikum. Jeg ser meget frem til at byde den dedikerede redaktion på Tipsbladet velkommen i Better Collective, og jeg er overbevist om, at vi sammen kan løfte indholdet, der i årevis har begejstret så mange danske sportsfans, siger Jesper Søgaard.

Henrik Stegger Nielsen, ejer og direktør i Tipsbladet, siger om salget til Better Collective:

– Siden 2007, hvor jeg købte Tipsbladet, har jeg knoklet for at gøre det til en sund og bæredygtig forretning. Det er lykkedes, og jeg kunne dårligt forestille mig nogle bedre købere af Tipsbladet end Better Collective. Jeg ved, at de både vil passe godt på Tipsbladet og med deres ambitioner og kompetencer udvikle det i endnu højere grad, siger Henrik Stegger Nielsen, der selv følger med og fortsætter i Better Collective-regi.

Skal udvikle Tipsbladet

Det er også et et salg, der glæder ansvarshavende chefredaktør på Tipsbladet, Allan Olsen.

– For Tipsbladet og medarbejderne er det her en fantastisk begivenhed. Selvom vi gennem en periode har oplevet masser af vækst og flotte tal på bundlinjen i en ellers presset medieverden, så er der ingen tvivl om, at Better Collective kan være med til at skubbe yderligere til Tipsbladets vækst, siger Allan Olsen og fortsætter:

– Vi vil fortsat levere stærke fodboldhistorier, men med Better Collective i ryggen kan vi for alvor få indholdet til at leve på mange flere platforme og nå bredere ud. Samtidig kommer vi ind i en koncern med kæmpe ambitioner, investeringsvillighed og stærke kompetencer, så jo – det er en dejlig jubilæumsgave for Tipsbladet, siger Allan Olsen.

Better Collective er en dansk stiftet sportsmedie-koncern med hovedkontor i København, der er stiftet af de to Viborg-gymnasiekammerater, Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen i 2004.

Better Collective, der er noteret på Børsen i Sverige, ejer sportsmedier, bettingfora og techvirksomheder på tværs af Europa og Nord- og Sydamerika, og i løbet af de sidste fem år er omsætningen eksploderet. Fra cirka 300 millioner kroner i 2018 til lidt over to milliarder i 2022.





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arsenal-legende med succes i helt ny sport