Tjener kassen: Tidligere SL-spiller til Armenien

Tidligere FC Nordsjælland- og AaB-spiller tager et overraskende skifte til Armenien.



Armensk fodbold er normalt ikke det store trækplaster for nordiske spillere, men nu har en tidligere Superliga-spiller valgt at tage turen til Armenien og klubben FC Noah.

Den drejer sig om den forhenværende FC Nordsjælland-midtbanemand Gudmundur Thorarinsson, der efter at have sagt farvel til græske OFI Kreta har valgt at tage turen til Armenien for at tørne ud for vicemestrene.

I FC Noah er ambitionerne høje, efter at rigmanden Vardges Vardanyan købte klubben sidste år. Han vil tage Noah hele vejen til Champions League, og der er tilsyneladende gode penge at tjene i klubben.

– Jeg må indrømme, at jeg ikke vidste noget om fodbold i Armenien, men jeg har lært det bedre at kende efter min snak med klubben. Det var også det klart bedste tilbud rent økonomisk, som jeg havde på bordet, siger Gudmundur Thorarinsson til Visir. 

Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2014 til 2016, og han gjorde det fornuftigt i Farum, hvor han nåede at have Olafur Kristjansson og Kasper Hjulmand som cheftrænere. 

Midtbanespilleren har dog ikke meget pænt at sige om de to år i FCN.

– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning.

– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.

– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang, sagde Gudmundur Thorarinsson i et interivew med et islandsk medie i 2022. 

Islændingen har faktisk også et kort ophold i AaB på CV'et. I foråret 2022 spillede islændingen seks kampe for nordjyderne. Han har også tørnet ud for klubber som Rosenborg, IFK Norrköping og New York City. 





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Erik ten Hag jagter dansker

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Barcelona præsenterer stjerne