Armensk fodbold er normalt ikke det store trækplaster for nordiske spillere, men nu har en tidligere Superliga-spiller valgt at tage turen til Armenien og klubben FC Noah.
Den drejer sig om den forhenværende FC Nordsjælland-midtbanemand Gudmundur Thorarinsson, der efter at have sagt farvel til græske OFI Kreta har valgt at tage turen til Armenien for at tørne ud for vicemestrene.
I FC Noah er ambitionerne høje, efter at rigmanden Vardges Vardanyan købte klubben sidste år. Han vil tage Noah hele vejen til Champions League, og der er tilsyneladende gode penge at tjene i klubben.
– Jeg må indrømme, at jeg ikke vidste noget om fodbold i Armenien, men jeg har lært det bedre at kende efter min snak med klubben. Det var også det klart bedste tilbud rent økonomisk, som jeg havde på bordet, siger Gudmundur Thorarinsson til Visir.
Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2014 til 2016, og han gjorde det fornuftigt i Farum, hvor han nåede at have Olafur Kristjansson og Kasper Hjulmand som cheftrænere.
Midtbanespilleren har dog ikke meget pænt at sige om de to år i FCN.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning.
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang, sagde Gudmundur Thorarinsson i et interivew med et islandsk medie i 2022.
Islændingen har faktisk også et kort ophold i AaB på CV'et. I foråret 2022 spillede islændingen seks kampe for nordjyderne. Han har også tørnet ud for klubber som Rosenborg, IFK Norrköping og New York City.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer