Armensk fodbold er normalt ikke det store trækplaster for nordiske spillere, men nu har en tidligere Superliga-spiller valgt at tage turen til Armenien og klubben FC Noah.
Den drejer sig om den forhenværende FC Nordsjælland-midtbanemand Gudmundur Thorarinsson, der efter at have sagt farvel til græske OFI Kreta har valgt at tage turen til Armenien for at tørne ud for vicemestrene.
I FC Noah er ambitionerne høje, efter at rigmanden Vardges Vardanyan købte klubben sidste år. Han vil tage Noah hele vejen til Champions League, og der er tilsyneladende gode penge at tjene i klubben.
– Jeg må indrømme, at jeg ikke vidste noget om fodbold i Armenien, men jeg har lært det bedre at kende efter min snak med klubben. Det var også det klart bedste tilbud rent økonomisk, som jeg havde på bordet, siger Gudmundur Thorarinsson til Visir.
Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2014 til 2016, og han gjorde det fornuftigt i Farum, hvor han nåede at have Olafur Kristjansson og Kasper Hjulmand som cheftrænere.
Midtbanespilleren har dog ikke meget pænt at sige om de to år i FCN.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning.
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang, sagde Gudmundur Thorarinsson i et interivew med et islandsk medie i 2022.
Islændingen har faktisk også et kort ophold i AaB på CV'et. I foråret 2022 spillede islændingen seks kampe for nordjyderne. Han har også tørnet ud for klubber som Rosenborg, IFK Norrköping og New York City.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE