Armensk fodbold er normalt ikke det store trækplaster for nordiske spillere, men nu har en tidligere Superliga-spiller valgt at tage turen til Armenien og klubben FC Noah.
Den drejer sig om den forhenværende FC Nordsjælland-midtbanemand Gudmundur Thorarinsson, der efter at have sagt farvel til græske OFI Kreta har valgt at tage turen til Armenien for at tørne ud for vicemestrene.
I FC Noah er ambitionerne høje, efter at rigmanden Vardges Vardanyan købte klubben sidste år. Han vil tage Noah hele vejen til Champions League, og der er tilsyneladende gode penge at tjene i klubben.
– Jeg må indrømme, at jeg ikke vidste noget om fodbold i Armenien, men jeg har lært det bedre at kende efter min snak med klubben. Det var også det klart bedste tilbud rent økonomisk, som jeg havde på bordet, siger Gudmundur Thorarinsson til Visir.
Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2014 til 2016, og han gjorde det fornuftigt i Farum, hvor han nåede at have Olafur Kristjansson og Kasper Hjulmand som cheftrænere.
Midtbanespilleren har dog ikke meget pænt at sige om de to år i FCN.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning.
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang, sagde Gudmundur Thorarinsson i et interivew med et islandsk medie i 2022.
Islændingen har faktisk også et kort ophold i AaB på CV'et. I foråret 2022 spillede islændingen seks kampe for nordjyderne. Han har også tørnet ud for klubber som Rosenborg, IFK Norrköping og New York City.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
City med vildt rekordbud
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT