‘To e-mails – så var det overstået’

Ansættelsen af Jesper Sørensen i Vancouver Whitecaps gik ganske smertefrit, fortæller klubbens sportsdirektør, Axel Schuster, til Tipsbladet.



Jesper Sørensen overhalede hele kandidatfeltet indenom, da Vancouver Whitecaps var i gang med ansættelsen af deres nye træner i december.

Brøndby IF valgte nemlig at fyre Jesper Sørensen den 11. december, og så opstod muligheden i MLS-klubben ved et tilfælde.

Det fortæller Vancouver Whitecaps sportsdirektør, Axel Schuster, til Tipsbladet.

– Vi var i gang med ansættelsesprocessen, og så skrev jeg med Bjarne (Goldbæk, Jesper Sørensens agent, red.), som spurgte, hvad jeg havde brug for til mit hold. “En rigtig god danske træner,” svarede jeg. Han sagde: “Jeg har en, som netop er blevet fri, men det er ikke sikkert, at han er klar til et nyt job, men jeg kan da spørge ham.” Jeg skrev bare: “Ja, gør endelig det.”

Og således var Jesper Sørensen i betragtning til jobbet.

– Han kom på listen med et større kandidatfelt på en syv-otte stykker i mere eller mindre sidste sekund. Han ansøgte ikke om jobbet, og var heller ikke i vores betragtning, da han ikke var tilgængelig på grund af sit job i Brøndby.

Axel Schuster har gode erfaringer med danske trænere, da han har været med til at ansætte Kasper Hjulmand og Flemming Pedersen i Mainz 05. Til samme klub har han også hentet Emil Berggreen, Leon Andreassen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.

Læs mere: Jesper Sørensen har afregnet med Brøndby

Nu har han været med til at hente endnu en dansker, som var meget opsat på at lande jobbet.

– Jeg forhandlede med Bjarne (Goldbæk), og det var meget smertefrit. Det var ikke mere end én mail frem og tilbage. Et tilbud fra mig, et svar fra Bjarne og en rettelse fra mig, og så var det overstået. Det var fair og sunde forhandlinger, hvor vi fra første øjeblik følte, at vi var på samme side.

50-årige Jesper Sørensen kom heller ikke med særlige krav til hverken sin kontrakt eller stab.

– Han var ret åben for muligheden og havde ikke nogen bestemt, han gerne ville tage med. For et halvt år siden havde vi dog taget beslutningen om at hente en ny assistenttræner, og da Jesper blev ansat, blev han inddraget i processen. Han havde ikke en til at starte med, men efter en uge pegede han på Jan (Michaelsen, som kommer til fra Anderlecht, red.).

Selvom MLS er ganske åbne omkring lønninger og årligt offentliggør spillernes indkomst, så vil Axel Schuster ikke afsløre, hvad Jesper Sørensen får ind på bankbogen.

Jesper Sørensen og Axel Schuster på pressemødet, hvor den tidligere Brøndby-træner blev præsenteret. Foto. Alamy

Snakker med danske agenter
Med en dansk cheftræner og assistent ved roret vil det ikke komme som et kæmpe chok, hvis Vancouver Whitecaps på spillersiden også får enkelte rød-hvide indslag i løbet af transfervinduet.

Det bekræfter Axel Schuster også.

– Henover den næste periode vil jeg gætte på, at vi henter en eller to spillere med dansk pas, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi taler ikke med nogle danske spillere endnu, men vi taler med nogle agenter og hører ind til spillernes situationer. Vinduet i MLS har længere åbent, så nogle gange går vi først rigtigt på rov, når de europæiske markeder er lukket, og det er muligt at hente spillere, som måske ikke kom afsted.

Skandinavien var allerede før Jesper Sørensens indtog et vigtigt marked for Vancouver Whitecaps, men nu vil man ganske naturligt intensivere overvågningen.

– Vi vil nok bruge lidt mere tid på det danske marked, end vi har gjort førhen, hvilket er ganske normalt. Jepser og Jan har meget kendskab til markedet og kan bringe navne til bordet. Og så vil en masse danske agenter nok også tilbyde deres spillere, da der nu er en forbindelse. Hvorfor skal vi ikke drage fordel af det, men det skal også være den rette kandidat, og det er uagtet nationalitet.

Ifølge Axel Schuster har Vancouver Whitecaps og MLS masser at tilbyde.

– Jeg mener, MLS er et godt springbræt for unge spillere i Europa, da der er mere stabilitet og ingen nedrykning. Derfor sker der ikke store ændringer i klubberne så ofte, og der er heller ikke det samme pres af den grund.

Vancouver Whitecaps tager hul på MLS-sæsonen om knap en måned. Fredag stod Jesper Sørensen for første gang i spidsen for sin nye klub, da man tabte en træningskamp mod polske Rakow.

Læs mere: Kæmpetransfer – Erik Sviatchenko svært begejstret





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Benfica – Real Madrid

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Sønderjyske – Silkeborg IF

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

‘Det er udelukkende mit ansvar’

– Det er en gigantisk fiasko

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF