‘To e-mails – så var det overstået’

Ansættelsen af Jesper Sørensen i Vancouver Whitecaps gik ganske smertefrit, fortæller klubbens sportsdirektør, Axel Schuster, til Tipsbladet.



Jesper Sørensen overhalede hele kandidatfeltet indenom, da Vancouver Whitecaps var i gang med ansættelsen af deres nye træner i december.

Brøndby IF valgte nemlig at fyre Jesper Sørensen den 11. december, og så opstod muligheden i MLS-klubben ved et tilfælde.

Det fortæller Vancouver Whitecaps sportsdirektør, Axel Schuster, til Tipsbladet.

– Vi var i gang med ansættelsesprocessen, og så skrev jeg med Bjarne (Goldbæk, Jesper Sørensens agent, red.), som spurgte, hvad jeg havde brug for til mit hold. “En rigtig god danske træner,” svarede jeg. Han sagde: “Jeg har en, som netop er blevet fri, men det er ikke sikkert, at han er klar til et nyt job, men jeg kan da spørge ham.” Jeg skrev bare: “Ja, gør endelig det.”

Og således var Jesper Sørensen i betragtning til jobbet.

– Han kom på listen med et større kandidatfelt på en syv-otte stykker i mere eller mindre sidste sekund. Han ansøgte ikke om jobbet, og var heller ikke i vores betragtning, da han ikke var tilgængelig på grund af sit job i Brøndby.

Axel Schuster har gode erfaringer med danske trænere, da han har været med til at ansætte Kasper Hjulmand og Flemming Pedersen i Mainz 05. Til samme klub har han også hentet Emil Berggreen, Leon Andreassen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.

Læs mere: Jesper Sørensen har afregnet med Brøndby

Nu har han været med til at hente endnu en dansker, som var meget opsat på at lande jobbet.

– Jeg forhandlede med Bjarne (Goldbæk), og det var meget smertefrit. Det var ikke mere end én mail frem og tilbage. Et tilbud fra mig, et svar fra Bjarne og en rettelse fra mig, og så var det overstået. Det var fair og sunde forhandlinger, hvor vi fra første øjeblik følte, at vi var på samme side.

50-årige Jesper Sørensen kom heller ikke med særlige krav til hverken sin kontrakt eller stab.

– Han var ret åben for muligheden og havde ikke nogen bestemt, han gerne ville tage med. For et halvt år siden havde vi dog taget beslutningen om at hente en ny assistenttræner, og da Jesper blev ansat, blev han inddraget i processen. Han havde ikke en til at starte med, men efter en uge pegede han på Jan (Michaelsen, som kommer til fra Anderlecht, red.).

Selvom MLS er ganske åbne omkring lønninger og årligt offentliggør spillernes indkomst, så vil Axel Schuster ikke afsløre, hvad Jesper Sørensen får ind på bankbogen.

Jesper Sørensen og Axel Schuster på pressemødet, hvor den tidligere Brøndby-træner blev præsenteret. Foto. Alamy

Snakker med danske agenter
Med en dansk cheftræner og assistent ved roret vil det ikke komme som et kæmpe chok, hvis Vancouver Whitecaps på spillersiden også får enkelte rød-hvide indslag i løbet af transfervinduet.

Det bekræfter Axel Schuster også.

– Henover den næste periode vil jeg gætte på, at vi henter en eller to spillere med dansk pas, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi taler ikke med nogle danske spillere endnu, men vi taler med nogle agenter og hører ind til spillernes situationer. Vinduet i MLS har længere åbent, så nogle gange går vi først rigtigt på rov, når de europæiske markeder er lukket, og det er muligt at hente spillere, som måske ikke kom afsted.

Skandinavien var allerede før Jesper Sørensens indtog et vigtigt marked for Vancouver Whitecaps, men nu vil man ganske naturligt intensivere overvågningen.

– Vi vil nok bruge lidt mere tid på det danske marked, end vi har gjort førhen, hvilket er ganske normalt. Jepser og Jan har meget kendskab til markedet og kan bringe navne til bordet. Og så vil en masse danske agenter nok også tilbyde deres spillere, da der nu er en forbindelse. Hvorfor skal vi ikke drage fordel af det, men det skal også være den rette kandidat, og det er uagtet nationalitet.

Ifølge Axel Schuster har Vancouver Whitecaps og MLS masser at tilbyde.

– Jeg mener, MLS er et godt springbræt for unge spillere i Europa, da der er mere stabilitet og ingen nedrykning. Derfor sker der ikke store ændringer i klubberne så ofte, og der er heller ikke det samme pres af den grund.

Vancouver Whitecaps tager hul på MLS-sæsonen om knap en måned. Fredag stod Jesper Sørensen for første gang i spidsen for sin nye klub, da man tabte en træningskamp mod polske Rakow.

Læs mere: Kæmpetransfer – Erik Sviatchenko svært begejstret





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kærlige beskeder vælter ind

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Sepp Piontek er død



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Den første i næsten 40 år

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Manden der fik Danmark til at vinde er død

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

UEFA med ny stor FC København-straf

Medie peger på FC København

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’