Jesper Sørensen har afregnet med Brøndby

Den tidligere Brøndby-træner Jesper Sørensen fortsætter karrieren i Vancouver Whitecaps. Kort efter ansættelsen var der pressemøde, som Tipsbladet som eneste danske medie deltog i.



Iført rullekrave og et bredt smil tager Jesper Sørensen plads på podiet i Vancouver.

Flankeret af sportsdirektør Axel Schuster gør byens nye makkerpar klar til pressemøde.

Jesper Sørensen er nemlig blevet præsenteret som ny cheftræner for byens MLS-hold, Whitecaps, og tog derfor imod spørgsmål fra den canadiske presse.

Tipsbladet var med på en videoforbindelse og kunne overvære en glad Jesper Sørensen sætte ord på sit nye job.

– MLS er meget attraktivt i øjeblikket, da der sker mange spændende ting i ligaen. Der skabes mere og mere opmærksomhed omkring ligaen. Det er en god mulighed for mig, men det handler også om klubben og holdet. Holdet er godt, og jeg ved, der er stor begejstring for fodbold i Nordamerika med et VM på vej (i 2026, red.). Det var nemt at sige ja, da Axel fortalte, at han foretrak mig som træner her.

Og faktisk var Axel Schuster hurtig til at trykke på aftrækkeren.

– Jeg søgte ikke jobbet, mens jeg var i Brøndby. De var min arbejdsgiver, og jeg arbejdede for dem. Da jeg blev ledig i december, begyndte det at tage fart (med Vancouver, red.), siger Jesper Sørensen og understreger senere på Tipsbladets spørgsmål, at han ikke har et økonomisk mellemværende med Brøndby IF som følge af fyringen i december.

Til gengæld glæder han sig til at trække i arbejdstøjet igen – for første gang uden for hjemlandets grænser.

– Det er en stor udfordring, da der er forskel på fodbold på tværs af landegrænser. Fodbold i Danmark er ikke sammenlignelig med fodbold i Tyskland, der ikke spilles på samme måde som i Spanien. Fodbold er et produkt af kulturen, og det skal jeg lære, siger Jesper Sørensen, som slår fast, at han naturligvis gør tingene på den måde, han mener, de skal gøres på.

51-årige Jesper Sørensen har underskrevet en toårig aftale med Vancouver Whitecaps og rejser om få timer med sit nye hold på træningslejr i Spanien.

Jepser Sørensen blev tirsdag præsenteret i sit nye job. Foto: Vancouver Whitecaps

Flere danskere til Vancouver?
Med en dansker ved roret i Vancouver Whitecaps er det en nærliggende tanke, at flere vil komme til – særligt når transfervinduet er åbent.

Både Jesper Sørensen og Axel Schuster er ikke afvisende overfor muligheden.

– Det vil være unaturligt ikke at bruge den viden, du har fra andre steder. Det betyder ikke nødvendigvis, at der vil komme en masse danskere fra Superligaen, men det vil trods alt være unaturligt ikke at have det i overvejelserne, siger Jesper Sørensen.

– Selvfølgelig vil vi bruge Jespers erfaringer fra den danske liga og arbejdet med unge spillere i DBU. Skandinaviske markeder er altid interessante, og så vil jeg gerne tilføje om Danmark – de gør et fantastisk arbejde, hvis du kigger på befolkningstallet og deres produktion af gode spillere, siger Axel Schuster, der fortæller, at nationaliteten trods alt ikke afgør, om Vancouver Whitecaps slår til.

Udover at danske spillere kan lande i Vancouver, er det heller ikke unormalt, at cheftrænere håndplukker sine egne assistenter.

– Det skal vi finde ud af, men det er også vigtigt for mig at lære spillerne og staben at kende først. De har en masse erfaring fra denne liga, som jeg ikke har endnu. MLS er anderledes i forhold til eksempelvis rejseafstande.

– Det er jeg ikke vant til fra Danmark, hvor man højest skal køre fire timer i bus. Det er anderledes her, og det kræver erfaring, så jeg ser frem til at arbejde med personalet, som er her i forvejen.

Jesper Sørensen tog ikke egne assistenter med til Brøndby IF.

Jesper Sørensen stod i spidsen for Brøndby IF i knap to år. Foto: Alamy

Dansk job var ikke på tale
Jesper Sørensen var blot arbejdsløs i lidt over en måned. Og derfor nåede det ikke at blive aktuelt med et nyt job i dansk fodbold.

– Det ville det formentlig blive på et eller andet tidspunkt, men ikke i løbet af den her korte periode, efter jeg forlod Brøndby, siger Jesper Sørensen, der også blev spurgt ind til, hvad han tager med sig fra tiden i Brøndby IF.

– Vi var ikke langt fra der, hvor vi skulle være i ligaen. I fodbold kan det gå hurtigt, men i det store hele var perioden i Brøndby god. Vi var tæt på at vinde mesterskabet, men skuffelsen over ikke at opnå triumfen gjorde formentlig også, at det var sværere i denne sæson. Men jeg mener, de er et bedre sted, end da jeg kom ind, hvilket er godt for dem og den nye træner.

Brøndby-kapitlet er dog passé for Jesper Sørensen, der i stedet forholder sig til Vancouver, hvor han skal vænne sig til en ny familiesituation.

– Den yngste er i gang med at færdiggøre gymnasiet, og så må vi se, hvad der sker derfra. Det er planen lige nu, at de er i Danmark, men heldigvis er der fly, selvom jeg er ret langt hjemmefra lige nu. Vi vil forsøge at besøge hinanden så ofte, vi kan, siger Jesper Sørensen til Tipsbladets spørgsmål.

Jesper Sørensen har før boet i Canada, da hans kone, som er læge, fik job i Toronto. Jesper Sørensen kalder det “den bedste oplevelse som familie,” men denne gang bliver det canadiske ophold med cheftrænerens nærmeste på dansk sidelinje.

Og foruden at følge med i Jesper Sørensens gøren og laden, er der faktisk også masser at følge med i omkring ejerskabet i klubben. Ejerkredsen bestående af Greg Kerfoot, Steve Luczo, Jeff Mallett og basketball-legenden Steve Nash offentliggjorde fredag, at klubben er sat til salg.

– Jeg blev fortalt, at det ligger ude i fremtiden. Jeg har ikke gjort mig mange tanker om det, da jeg er her for at træne holdet. Jeg er ret sikker på, der er et hold at træne. Det er det vigtigste for mig, og så er spekulationerne omkring ejerskabet ikke på mit bord, siger Jesper Sørensen om det mulige salg af klubben.

Potentielle købere lader dog vente på sig, ligesom det er planen, at Whitecaps ikke skal forlade Vancouver ved et eventuelt salg af klubben.






De to er Superligaens mest værdifulde spillere



LIVE

TransferLIVE: Stortalent vil til Liverpool


Tung kampstart i Trencin

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!


“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Chokerstatning for Thomas Frank?

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Morten Hjulmand til storklub?

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’

U19-landsholdet smadrer Montenegro

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen



Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

På vej til Brøndby – scorer vildt solomål

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Kæmpetransfer på plads


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Gravesen slår fast: Hent denne dansker, Frank

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

FC København i kæmpehandel

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Transferplanen: Kunne han vende hjem til Brøndby? 



SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Her er Esbjergs nye cheftræner

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Bayern München lammetæver Auckland

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik



Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Kræver astronomisk beløb for Morten Hjulmand

Flyvende Harder erkender: ‘Han er pissedygtig’