Træner i ekstase over Maxsø: ‘Taknemmelig for ham’

Chris Armas, manager i Colorado Rapids, er vild med sin spiller Andreas Maxsø, som får de fineste ord med sig i et interview med Tipsbladet.



Andreas Maxsø gennemførte for to måneder siden sin anden sæson i MLS, og den tidligere danske landsholdsspiller og anfører i Brøndby har vist et tårnhøjt niveau. 

I en succesfuld sæson for Colorado Rapids, som spillede sig videre til play-offs, men røg ud til de senere mestre fra LA Galaxy. Samtidig kvalificerede holdet sig til Champions League. 

Med Maxsø som en fast klippe, der var med i samtlige minutter af alle holdets kampe – til stor jubel hos sin træner og manager Chris Armas, som er i ekstase over sin forsvarsstjerne.  

– Andreas havde en meget stærk sæson for Colorado Rapids. Holdet kvalificerede sig til playoffs såvel som vores version af Champions League, og han var en ekstremt stor del af den succes, siger Chris Armas og tilføjer:  

– Han præsterede hele vejen igennem på et højt niveau og var også meget pålidelig, og han var på banen i samtlige minutter. 

I Brøndby og FC Nordsjælland var klubbens ledere og trænere altid meget begejstrede for den arbejdsindsats og professionalisme, som Andreas Maxsø bragte med sig ind i klubberne, og det samme gør sig gældende i Colorado Rapids, slår Chris Armas fast. 

Samtidig pointerer den tidligere Manchester United-assistent, at Andreas Maxsø sætter barren virkelig højt på sin egen måde ved at gå forrest.  

– Maxsø var også en vigtig leder på holdet. Han har en stærk stemme, men foretrækker selv at gå forrest. Han kommer tidligt, er ekstremt professionel, arbejder hårdt på og uden for banen, og han behandler også alle med respekt. Af alle de grunde er han meget respekteret af alle i vores organisation, forklarer Chris Armas.  

Flere af statistikkerne efter sæsonen viser, at Andreas Maxsø har været suveræn i hele MLS, og han topper lister som for eksempel clearinger, hvor han hele 587 gange har fået bolden ud af farlige situationer i forsvarszonen. 

Også i luften var Andreas Maxsø et bæst med 74 vundne dueller, hvilket bringer ham ind som den syvendebedste i MLS i den kategori. 

Chris Armas bemærker da også, at ovenstående er exceptionelt i MLS, hvor Andreas Maxsø har vundet respekt på tværs af hele den bedste række i USA.  

– Maxsø er også meget respekteret i hele MLS. Ud over sin professionalisme og talent er han også meget respekteret for sin karriere og imponerende profil ved at have spillet på et højt niveau i Europa, siger Chris Armas og fortsætter lovprisningen af sin dansker.  

– Maxsø er et vigtigt aktiv for vores klub, og enhver træner ville føle sig taknemmelig for at have en spiller af hans kaliber og karakter i omklædningsrummet.   

Chris Armas og Colorado Rapids har kontrakt med Andreas Maxsø et år mere – med option på yderligere en sæson.



Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

AGF nærmer sig angriber

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

FC København scorer 16 millioner kroner

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Bekræftet: Færdig

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord