Træner i ekstase over Maxsø: ‘Taknemmelig for ham’

Chris Armas, manager i Colorado Rapids, er vild med sin spiller Andreas Maxsø, som får de fineste ord med sig i et interview med Tipsbladet.



Andreas Maxsø gennemførte for to måneder siden sin anden sæson i MLS, og den tidligere danske landsholdsspiller og anfører i Brøndby har vist et tårnhøjt niveau. 

I en succesfuld sæson for Colorado Rapids, som spillede sig videre til play-offs, men røg ud til de senere mestre fra LA Galaxy. Samtidig kvalificerede holdet sig til Champions League. 

Med Maxsø som en fast klippe, der var med i samtlige minutter af alle holdets kampe – til stor jubel hos sin træner og manager Chris Armas, som er i ekstase over sin forsvarsstjerne.  

– Andreas havde en meget stærk sæson for Colorado Rapids. Holdet kvalificerede sig til playoffs såvel som vores version af Champions League, og han var en ekstremt stor del af den succes, siger Chris Armas og tilføjer:  

– Han præsterede hele vejen igennem på et højt niveau og var også meget pålidelig, og han var på banen i samtlige minutter. 

I Brøndby og FC Nordsjælland var klubbens ledere og trænere altid meget begejstrede for den arbejdsindsats og professionalisme, som Andreas Maxsø bragte med sig ind i klubberne, og det samme gør sig gældende i Colorado Rapids, slår Chris Armas fast. 

Samtidig pointerer den tidligere Manchester United-assistent, at Andreas Maxsø sætter barren virkelig højt på sin egen måde ved at gå forrest.  

– Maxsø var også en vigtig leder på holdet. Han har en stærk stemme, men foretrækker selv at gå forrest. Han kommer tidligt, er ekstremt professionel, arbejder hårdt på og uden for banen, og han behandler også alle med respekt. Af alle de grunde er han meget respekteret af alle i vores organisation, forklarer Chris Armas.  

Flere af statistikkerne efter sæsonen viser, at Andreas Maxsø har været suveræn i hele MLS, og han topper lister som for eksempel clearinger, hvor han hele 587 gange har fået bolden ud af farlige situationer i forsvarszonen. 

Også i luften var Andreas Maxsø et bæst med 74 vundne dueller, hvilket bringer ham ind som den syvendebedste i MLS i den kategori. 

Chris Armas bemærker da også, at ovenstående er exceptionelt i MLS, hvor Andreas Maxsø har vundet respekt på tværs af hele den bedste række i USA.  

– Maxsø er også meget respekteret i hele MLS. Ud over sin professionalisme og talent er han også meget respekteret for sin karriere og imponerende profil ved at have spillet på et højt niveau i Europa, siger Chris Armas og fortsætter lovprisningen af sin dansker.  

– Maxsø er et vigtigt aktiv for vores klub, og enhver træner ville føle sig taknemmelig for at have en spiller af hans kaliber og karakter i omklædningsrummet.   

Chris Armas og Colorado Rapids har kontrakt med Andreas Maxsø et år mere – med option på yderligere en sæson.





Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby IF – Randers FC



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Mener FC København det fortsat alvorligt?

– Det skriger til himlen i Brøndby!

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Er han den nye Rurik Gislason?

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue