Andreas Maxsø gennemførte for to måneder siden sin anden sæson i MLS, og den tidligere danske landsholdsspiller og anfører i Brøndby har vist et tårnhøjt niveau.
I en succesfuld sæson for Colorado Rapids, som spillede sig videre til play-offs, men røg ud til de senere mestre fra LA Galaxy. Samtidig kvalificerede holdet sig til Champions League.
Med Maxsø som en fast klippe, der var med i samtlige minutter af alle holdets kampe – til stor jubel hos sin træner og manager Chris Armas, som er i ekstase over sin forsvarsstjerne.
– Andreas havde en meget stærk sæson for Colorado Rapids. Holdet kvalificerede sig til playoffs såvel som vores version af Champions League, og han var en ekstremt stor del af den succes, siger Chris Armas og tilføjer:
– Han præsterede hele vejen igennem på et højt niveau og var også meget pålidelig, og han var på banen i samtlige minutter.
I Brøndby og FC Nordsjælland var klubbens ledere og trænere altid meget begejstrede for den arbejdsindsats og professionalisme, som Andreas Maxsø bragte med sig ind i klubberne, og det samme gør sig gældende i Colorado Rapids, slår Chris Armas fast.
Samtidig pointerer den tidligere Manchester United-assistent, at Andreas Maxsø sætter barren virkelig højt på sin egen måde ved at gå forrest.
– Maxsø var også en vigtig leder på holdet. Han har en stærk stemme, men foretrækker selv at gå forrest. Han kommer tidligt, er ekstremt professionel, arbejder hårdt på og uden for banen, og han behandler også alle med respekt. Af alle de grunde er han meget respekteret af alle i vores organisation, forklarer Chris Armas.
Flere af statistikkerne efter sæsonen viser, at Andreas Maxsø har været suveræn i hele MLS, og han topper lister som for eksempel clearinger, hvor han hele 587 gange har fået bolden ud af farlige situationer i forsvarszonen.
Også i luften var Andreas Maxsø et bæst med 74 vundne dueller, hvilket bringer ham ind som den syvendebedste i MLS i den kategori.
Chris Armas bemærker da også, at ovenstående er exceptionelt i MLS, hvor Andreas Maxsø har vundet respekt på tværs af hele den bedste række i USA.
– Maxsø er også meget respekteret i hele MLS. Ud over sin professionalisme og talent er han også meget respekteret for sin karriere og imponerende profil ved at have spillet på et højt niveau i Europa, siger Chris Armas og fortsætter lovprisningen af sin dansker.
– Maxsø er et vigtigt aktiv for vores klub, og enhver træner ville føle sig taknemmelig for at have en spiller af hans kaliber og karakter i omklædningsrummet.
Chris Armas og Colorado Rapids har kontrakt med Andreas Maxsø et år mere – med option på yderligere en sæson.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland