Andreas Maxsø gennemførte for to måneder siden sin anden sæson i MLS, og den tidligere danske landsholdsspiller og anfører i Brøndby har vist et tårnhøjt niveau.
I en succesfuld sæson for Colorado Rapids, som spillede sig videre til play-offs, men røg ud til de senere mestre fra LA Galaxy. Samtidig kvalificerede holdet sig til Champions League.
Med Maxsø som en fast klippe, der var med i samtlige minutter af alle holdets kampe – til stor jubel hos sin træner og manager Chris Armas, som er i ekstase over sin forsvarsstjerne.
– Andreas havde en meget stærk sæson for Colorado Rapids. Holdet kvalificerede sig til playoffs såvel som vores version af Champions League, og han var en ekstremt stor del af den succes, siger Chris Armas og tilføjer:
– Han præsterede hele vejen igennem på et højt niveau og var også meget pålidelig, og han var på banen i samtlige minutter.
I Brøndby og FC Nordsjælland var klubbens ledere og trænere altid meget begejstrede for den arbejdsindsats og professionalisme, som Andreas Maxsø bragte med sig ind i klubberne, og det samme gør sig gældende i Colorado Rapids, slår Chris Armas fast.
Samtidig pointerer den tidligere Manchester United-assistent, at Andreas Maxsø sætter barren virkelig højt på sin egen måde ved at gå forrest.
– Maxsø var også en vigtig leder på holdet. Han har en stærk stemme, men foretrækker selv at gå forrest. Han kommer tidligt, er ekstremt professionel, arbejder hårdt på og uden for banen, og han behandler også alle med respekt. Af alle de grunde er han meget respekteret af alle i vores organisation, forklarer Chris Armas.
Flere af statistikkerne efter sæsonen viser, at Andreas Maxsø har været suveræn i hele MLS, og han topper lister som for eksempel clearinger, hvor han hele 587 gange har fået bolden ud af farlige situationer i forsvarszonen.
Også i luften var Andreas Maxsø et bæst med 74 vundne dueller, hvilket bringer ham ind som den syvendebedste i MLS i den kategori.
Chris Armas bemærker da også, at ovenstående er exceptionelt i MLS, hvor Andreas Maxsø har vundet respekt på tværs af hele den bedste række i USA.
– Maxsø er også meget respekteret i hele MLS. Ud over sin professionalisme og talent er han også meget respekteret for sin karriere og imponerende profil ved at have spillet på et højt niveau i Europa, siger Chris Armas og fortsætter lovprisningen af sin dansker.
– Maxsø er et vigtigt aktiv for vores klub, og enhver træner ville føle sig taknemmelig for at have en spiller af hans kaliber og karakter i omklædningsrummet.
Chris Armas og Colorado Rapids har kontrakt med Andreas Maxsø et år mere – med option på yderligere en sæson.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Giver to spillere livstidskarantæne
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Alpha retter hård kritik
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Vil have ham væk fra FC København
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW