Andreas Maxsø gennemførte for to måneder siden sin anden sæson i MLS, og den tidligere danske landsholdsspiller og anfører i Brøndby har vist et tårnhøjt niveau.
I en succesfuld sæson for Colorado Rapids, som spillede sig videre til play-offs, men røg ud til de senere mestre fra LA Galaxy. Samtidig kvalificerede holdet sig til Champions League.
Med Maxsø som en fast klippe, der var med i samtlige minutter af alle holdets kampe – til stor jubel hos sin træner og manager Chris Armas, som er i ekstase over sin forsvarsstjerne.
– Andreas havde en meget stærk sæson for Colorado Rapids. Holdet kvalificerede sig til playoffs såvel som vores version af Champions League, og han var en ekstremt stor del af den succes, siger Chris Armas og tilføjer:
– Han præsterede hele vejen igennem på et højt niveau og var også meget pålidelig, og han var på banen i samtlige minutter.
I Brøndby og FC Nordsjælland var klubbens ledere og trænere altid meget begejstrede for den arbejdsindsats og professionalisme, som Andreas Maxsø bragte med sig ind i klubberne, og det samme gør sig gældende i Colorado Rapids, slår Chris Armas fast.
Samtidig pointerer den tidligere Manchester United-assistent, at Andreas Maxsø sætter barren virkelig højt på sin egen måde ved at gå forrest.
– Maxsø var også en vigtig leder på holdet. Han har en stærk stemme, men foretrækker selv at gå forrest. Han kommer tidligt, er ekstremt professionel, arbejder hårdt på og uden for banen, og han behandler også alle med respekt. Af alle de grunde er han meget respekteret af alle i vores organisation, forklarer Chris Armas.
Flere af statistikkerne efter sæsonen viser, at Andreas Maxsø har været suveræn i hele MLS, og han topper lister som for eksempel clearinger, hvor han hele 587 gange har fået bolden ud af farlige situationer i forsvarszonen.
Også i luften var Andreas Maxsø et bæst med 74 vundne dueller, hvilket bringer ham ind som den syvendebedste i MLS i den kategori.
Chris Armas bemærker da også, at ovenstående er exceptionelt i MLS, hvor Andreas Maxsø har vundet respekt på tværs af hele den bedste række i USA.
– Maxsø er også meget respekteret i hele MLS. Ud over sin professionalisme og talent er han også meget respekteret for sin karriere og imponerende profil ved at have spillet på et højt niveau i Europa, siger Chris Armas og fortsætter lovprisningen af sin dansker.
– Maxsø er et vigtigt aktiv for vores klub, og enhver træner ville føle sig taknemmelig for at have en spiller af hans kaliber og karakter i omklædningsrummet.
Chris Armas og Colorado Rapids har kontrakt med Andreas Maxsø et år mere – med option på yderligere en sæson.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER