Dagen før pokalfinalen indgik de to trænere, Glen Riddersholm og Jacob Friis, nærmest i en duel om, hvem der kunne underspille sit eget hold og rose modstanderens mest.
Riddersholm holdt eksempelvis fast i, at det vil være en mindre sensation, hvis SønderjyskE vinder, selv om AaB ligger på sjettepladsen i Superligaen, og SønderyskE enten må betragtes som nummer ni eller ti, er midt i sæsonens bedste stime og slog hold som Brøndby IF, Randers FC og AC Horsens på vejen til finalen.
– Vi har ikke dyrt indkøbte spillere som Okore, Thelander, Lucas Andersen, Kusk og så videre. På den måde har vi lidt et andet setup og en anden økonomi at arbejde ud fra. Vi har heller ikke den stolte historie og de mange mesterskaber (fire) og pokaltitler (tre) i bæltet, som morgendagens modstander har. På den måde er vi ikke bare undertippede, vi er i den grad stor underdog, sagde han til tipsbladet.dk.
– Vi ved, at vi har moralen, og vi har den nødvendige kvalitet til på dagen at vinde. Det er det, vi finder håbet i. Men det ville jo være underligt, hvis jeg stod her og sagde, at vi var favoritter, når man kigger på størrelsen af de to klubber og det setup, der er.
Der er vel forskel på ikke at være favoritter og så, at det er en sensation at vinde?
– Vi snakker om en klub, som lige har slået bronze- og sølvbejlerne i Superligaen (AGF og FCK), og vi har med nød og næppe slået et hold, som lige er rykket ud af Superligaen (Silkeborg). Så der har du bare en indikation på, at vi spiller i forskellige ender af tabellen, og derfor håber vi, at den forskel kan blive mindre på dagen, så vi kan tage trofæet med hjem, sagde Glen Riddersholm.
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
Falder hårdt til jorden
Jacob Friis kalder det spin. Har han ret i det?
– Nej, det har han ikke ret i. Men det overrasker mig ikke, at Jacob forsøger at spille bolden tilbage. AaB er historisk kendte for at underspille deres favoritværdighed. De har vel nærmest stået med trofæet i hænderne tidligere, uden de rigtig ville anerkende, at den egentlig var hjemme. Så på den måde tager jeg det som et fint forsøg på at spinne tilbage, men den falder ret hårdt til jorden.
Hvornår har de underspillet sådan?
– Det vil jeg ikke udtale mig om. Men det kan man hurtigt gå tilbage i historien og se. AaB ønsker ikke at have presset på sig, og det skal de med den historie og den trup, de har.
– Målt på retorikken, der har været i optakten de seneste 10-12-14 dage, kan man se, at det virker, som om det er en make it or break it-kamp for AaB. Dermed lægger de enormt pres på sig selv og de stolte traditioner, de repræsenterer. Hvor vi er lidt rookies og kommer ind til en finale og har lige spillet en vigtig nedrykningskamp og har en igen på lørdag.
Det er måske nordjysk, men ikke spin
Jacob Friis afviste dog, at han forsøgte at spinne tilbage ved at kalde RIddersholms udlægning for spin. Han mente såmænd blot, at SønderjyskE-træneren gjorde AaB til lige lovlig store favoritter.
– Jeg blev forelagt den kommentar, og så kan jeg jo bare se, at SønderjyskE har et fantastisk hold og mange dygtige spillere. Jeg tror ikke, der skal gå mange diskussioner på, at det er en af de bedste trupper, de har haft længe, sagde Friis.
– Så er den ikke længere, end at det er en pokalfinale, og alt kan ske i en pokalfinale. Det styrkeforhold, man kan finde nogle steder, bliver mere eller mindre udlignet på dagen. Så er det selvfølgelig om at ramme dagen, så man kan få alle kompetencerne sat i spil og være bedre end modstanderen.
Læs også:Glen Riddersholm før pokalfinalen: Vi har stor selvtillid
– Så det var ikke som sådan noget tilbagespin. Det var et reelt blik på dem, vi skal møde. Når vi ser på dem, er det faktuelt, at de også har et godt hold. Absolut.
Er det en AaB classic at underspille?
– Hvis der er nogle, der underspiller her, så må det være Glen, sagde Jacob Friis med et grin.
– Men nej, det er også noget med at være både realist og optimist i skøn forening. Forholde sig til det faktuelle. Forholde sig til det, der sker på banen, hvor vi kan gøre en forskel. Der kan folk sige, hvad de vil. De kan udnævne det ene og det andet hold til favoritter, mere eller mindre storfavoritter; det kommer ikke til at ændre den måde, vi forbereder os på. Alle meldinger, der kommer udefra, er helt fint og helt fair, men det er ikke noget, jeg forholder mig til.
– Det kan godt være, det er nordjysk, det ved jeg ikke, men det er sådan, det er.
Hvem der får mest ret i deres ros af modstanderne, finder vi ud af i aften. Pokalfinalen begynder klokken 20.
Læs også:Pokalfinale udsat i Spanien, men ikke i Danmark: Indiskutabelt det rigtige
Læs også:Pokalfinale i uvante rammer: Stemningen skal nok være i top
Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TRANSFERPLAN
