Glen Riddersholm før pokalfinalen: Vi har stor selvtillid

Både Sønderjyske og AaB fik en god optakt til pokalfinalen med sejre i Superligaen.



Pokalfinalisterne SønderjyskE og AaB spiller i hvert sit slutspil, og på forskellige parametre har begge hold været udfordret i foråret.

Før onsdagens kamp om en titel og en plads i Europa League-kvalifikationen har de to hold dog fået en smule medvind i sejlene.

Med tre sejre i de seneste fire kampe er nedrykningsfaren i Haderslev-klubben markant mindre end i starten af juni, mens AaB efter tre nederlag i træk i mesterskabsslutspillet vandt generalprøven over formstærke AGF med 4-1 i Aarhus i fredags.

De seneste resultater giver begge hold et boost før onsdagens finale, lyder det fra klubbernes cheftrænere.

– Vi har stor selvtillid, og vi har udvist en mentalitet i foråret, som giver mig en vis form for optimisme på holdet vegne. Vi har været gode til med kniven for struben at bevare overblikket og være kølige og modige.

– Det er præcis med den mentalitet, vi skal gå ind til en pokalfinale, for der spiller man for at opnå og ikke undgå, og det er vi lykkedes med i de seneste kampe. Derfor er jeg meget fortrøstningsfuld, siger SønderjyskE-træner Glen Riddersholm.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE

AaB-træner Jacob Friis ser også lyst på nordjydernes indgang til finalen med sejren over AGF og ansættelserne af klubikonerne Thomas Augustinussen og Rasmus Würtz som assistenttrænere.

Friis påpeger dog også, at en finale er så speciel, at optakten kan være uden betydning.

– Jeg er fortrøstningsfuld med, hvor vi står før finalen, og der skal ikke herske tvivl om, at vi fik et godt afsæt med et godt resultat og en god præstation mod AGF.

– Men en pokalfinale er også så unik en oplevelse i klubfodbold – fodboldspillere og trænere kan være med i en menneskealder uden at være i nærheden af en finale – så det er ikke en selvfølge, at den eller de seneste kampe overhovedet betyder noget, siger Jacob Friis.

Mens AaB er blandt Superligaens seks bedste hold, kan SønderjyskE ende sæsonen mellem syvendepladsen og en nedrykning.

SønderjyskE-træner Glen Riddersholm har allerede udpeget AaB som finalefavorit, og vikarierende anfører Johan Absalonsen er enig.

Læs også:AaB-profil svarer SønderjyskE-scout: Jeg skal have fat i ham i aften

– Pokalfinalen er flødeskummet lige nu, hvor vi er i en situation, hvor vi kæmper for vores levebrød og vores eksistens i Superligaen. På den måde er pokalfinalen en slags frirum, hvor vi kan opnå og vinde noget, men spille med en mere fri følelse end i nedrykningsspillet.

– AaB er selvfølgelig favorit, men vi går benhårdt efter at vinde. Hvis vi bagefter kan sige, at vi gjorde alt, hvad vi kunne, så har vi også en god mulighed for at stå med pokalen, siger Johan Absalonsen.

Ifølge AaB-træner Jacob Friis er Superligaen så jævnbyrdig, at alt kan ske i alle kampe mellem to superligahold. Han påpeger, at sønderjyderne eksempelvis udmærker sig på rutine.

– De har mange dygtige spillere, og der er mange spillere med erfaring, og de har prøvet lidt af hvert – også pokalfinaler.

– Og så har de en Alexander Bah, der har nogle spidskompetencer, der kan udfordre os. Men der er ikke kun en eller få spillere, vi skal holde øje med, det er hele SønderjyskE’s hold, som har erfaring og kvalitet, siger Jacob Friis.

Pokalfinalen spilles på Blue Water Arena i Esbjerg og begynder klokken 20.

/ritzau/

Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op




Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Optur før FC København-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Michael Carrick storhylder

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Dansk landsholdsspiller imponerer

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format