Tre klubber kæmper om FCK’s vinterflirt

Schweizisk stopper er i høj kurs flere steder.



FC København forsøgte i vinter at hente en ny forsvarsspiller.

Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at man forsøgte at lande en aftale med schweiziske Becir Omeragic fra FC Zürich. Stopperen er som bekendt stadig under Bo Henriksens ledelse i Schweiz, men det er kun indtil sommer.

21-årige Becir Omeragic har kontraktudløb efter denne sæson, og her peger alt i retning af, at stopperen skal prøve noget nyt. FC København synes at være gledet ud af billedet, mens andre bejlere har meldt sin ankomst.

Det kroatiske medie Index HR skriver, at Dinamo Zagreb lige nu fører kampen om Becir Omeragic. Hajduk Split og Røde Stjerne er dog også en del af kampen om forsvarsspilleren.

Becir Omeragic var imidlertid relevant for FC København i januar, men man nåede aldrig for alvor at nå frem til de sidste forhandlingsskridt. Det skyldtes blandt andet, at et nært familimedlem er alvorligt syg.

Derfor har Omeragic for nuværende et ønske om at være tæt på familien. Til sommer peger pilen dog i retning af, at han skal prøve noget nyt.

Becir Omeragic har spillet i FC Zürich siden 2018, hvor han særligt i sine første sæsoner blev udråbt til et muligt rekordsalg. En skade ødelagde dog hans store skifte, og nu må man istedet vinke farvel til en milliongevinst.

FC Zürich og Becir Omeragic kan i hvert fald ikke blive enige om en kontraktforlængelse. Under Bo Henriksen har stopperen igen vundet sin startplads tilbage, som han havde mistet i efteråret.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Blæst bagover af 18-årig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Saudi-Arabien – Uruguay

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Holland – Japan