Fik konkret tilbud fra FC København

Tidligere supertalent fik et konkret tilbud fra FC København tilbage i januar ifølge Tipsbladets oplysninger, som han takkede nej til.



For to år siden så fremtiden mere end lys ud for Becir Omeragic, der er på kontrakt i FC Zürich.

Stortalentet havde fået sit gennembrud på førsteholdet, og forhåbningerne var, at han ville bryde klubbens transferrekord, da flere af Europas største klubber lå på spring.

Helt så godt gik det imidlertid ikke, og den schweiziske stopper, der i dag er 21 år, er fortsat på kontrakt i FC Zürich, hvor aftalen udløber til sommer. Derfor vil transferkabalen det også sådan, at mindre fisk pludselig får muligheden for at byde sig til.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte FC København sig med et tilbud i januar. Andre klubber var også inde i billedet, men et skifte nåede aldrig dets afsluttende forhandlinger, da stopperen ikke ønskede et skifte.

De to andre klubber er henholdsvis en Champions League-klub og en klub fra Serie A. 

Tipsbladet erfarer, at det blandt andet skyldtes, at et nært familiemedlem til Omeragic er alvorligt syg. Derfor ønsker han at blive i hjemlandet for at være tættere på sine nærmeste, inden han træffer en beslutning om fremtiden til sommer.

Tipsbladets oplysninger fortæller videre, at det ikke kun var familiesituationen, som blev afgørende for beslutningen. Andre ting spillede ligeledes en rolle. 

21-årige Becir Omeragic, der i en alder af 16 valgte FC Zürich fremfor FC Barcelona og Bayern München, forlader med al sandsynlighed klubben på en fri transfer til sommer, da man ikke kan blive enige om en forlængelse.

Under Bo Henriksen er han røget tilbage i startopstillingen, hvor det er blevet til 14 kampe i denne sæson. Til sommer vil han have tilbragt fem år i klubben.





‘Han ryger 100 procent!’




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

‘Han ryger 100 procent!’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spår rekordtransfer i dette vindue

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’