Lækkert vejr, kridhvide strande og samba-bold.
Brasilien har det hele, og nu har landet også en brandvarm dansker i den bedste fodboldrække.
Martin Braithwaite har nemlig tryllebundet Gremio og nærmest fået sin anden ungdom.
Otte mål i 17 kampe er det blevet til for den danske angriber, og det har imponeret Peter Arnholdt, der har stor viden om brasiliansk fodbold og bor i landet.
– Jeg synes, at han har taget brasiliansk fodbold med storm i forhold til den måde, som han er gået ind til det. Han er gået ind 100 procent, og han har leveret på og uden for banen.
– Det er noget, som publikum kan lide. Han er super professionel. Gremios præsident har sagt, at i hans 30 år i klubben er Braithwaite noget af det bedste og mest professionelle, som han har oplevet, fortæller Peter Arnholdt til Tipsbladet.
Udover mål på stribe har den 33-årige angriber også vundet fansenes hjerter.
– Han er populær, fordi han leverer. Det er ikke altid, at han bliver sat så meget i aktion, som han burde. Han går altid ind og levere en 100 procents indsats. Braithwaite søger ikke bare sine egne chancer, men det er også hans bevægelighed oppe foran, og han har blik for medspillerne.
– Martin Braithwaite har leveret varen, og han er en fantastisk vigtig brik på mange parametre for Gremio.
Den tidligere landsholdsangriber har imponeret så meget, at en stor stjerne er blevet forvist til bænken.
– Braithwaite er den foretrukne angriber, og de spiller ofte med én fremme. Diego Costa må bare spille anden-violin. De har også prøvet at spille sammen oppe foran, og det har set fornuftigt ud.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Braithwaite får ikke Luis Suarez-løn’
Gremio har som hold skuffet, da mandskabet lige nu er blot nummer 12 i rækken, men danskeren har været et frisk pust.
– Braithwaite er en energisk angriber, og via sin vedholdenhed er han en evig kilde til uro hos modstanderne.
– Ham og målmanden Agustin Marchesin har trukket Gremio op ad suppedasen. Det var ikke planen, at de skulle ligge dernede, hvor de er.
Arnholdt fortæller, at brasiliansk fodbold generelt er i stor vækst, og der kommer flere og flere penge i brasiliansk fodbold. Det er med til at gøre det mere attraktivt at skifte til Brasilien.
– Man har været igennem en periode, hvor mange af klubberne er blevet til selskaber. Det har fået nogle pengestærke folk ind. Botafogo har fået John Textor, der har investeret i Lyon. Han har rykket klubben.
– For tre år siden lå de i 2. division, nu fører de den bedste række. Det er på grund af den økonomi, som han har spyttet i klubben og den know-how, som han har medbragt til Botafogo. Gremio har nogle investorer blandt andet én, der producerer ris i lange baner, og han er rigmand. Han var grunden til, at klubben kunne få Luis Suarez, der var der i den seneste sæson. Braithwaite får dog ikke Luis Suarez-løn, men pengene er med til, at klubberne kan få fat i nogle dygtige spillere, fortæller Peter Arnholdt til Tipsbladet.
33-årige Braithwaite kom til Brasilien i sommer efter et ophold i Espanyol.
LIVE
LIVE: Neestrup forklarer Kotarskis bænkplads
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Barcelona – Sevilla