Tuchel advaret: Chelsea kan trykke på aftrækkeren

Han vandt Champions League for seks måneder siden, men det betyder ikke, at Thomas Tuchel ikke kan blive fyret i Chelsea, hvis de aktuelle problemer fortsætter. Sådan lyder det fra den tidligere Manchester City-spiller Trevor Sinclair.



I fodboldens verden kan man sjældent leve længe på tidligere tiders succes, og det gør sig i særdeleshed gældende, når man er cheftræner på Stamford Bridge. 

Og ifølge den tidligere Manchester City-spiller Trevor Sinclair skal Thomas Tuchel således ikke føle sig alt for sikker på sit job som Chelsea-cheftræner, selvom tyskeren sikrede London-klubben Champions League-trofæet for blot seks måneder siden. 

Chelsea har således haft en skidt uge, hvor lørdagens 3-2-nederlag til West Ham onsdag blev fulgt op af et 3-3-resultat mod Zenit Sankt Petersborg i Champions League.

Russernes udligning i de døende sekunder betyder, at Chelsea endte på andenpladsen i deres Champions League-gruppe, og derfor nu skal møde enten Bayern München, Real Madrid, Ajax eller Lille i ottendedelsfinalen. 

I Premier League ligger Chelsea stadig på en hæderlig tredjeplads, men ifølge Trevor Sinclair skal Tuchel nu sikre sig, at situationen ikke bliver værre.

– Jeg tror, at det er, hvad kan man kan forvente. Thomas Tuchel har gjort det glimrende siden han kom til Chelsea, hvor han har vundet Champions League. Du ser på måden, han har handlet ind, hvor han har hentet en topangriber i Romelu Lukaku. Han får ikke det bedste ud af Lukaku i øjeblikket… men generelt, i forhold til det hold, Frank Lampard byggede, så har han fået organiseret dem, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Trevor Sinclair.

– Han har gjort dem svære at slå, og de har haft en periode, hvor de har været utrolige. Men de er også mennesker. Der vil altid komme et dyk. Han vil have forbedringer i de basale ting og i spillernes mentalitet, og jeg er sikker på, at de kommer videre fra det her.

– Men altså, du ved, hvordan Chelsea er… deres fodboldmodel er, at hvis træneren ikke leverer, så får han sparket, og så starter man forfra. Jeg tror, at han har lidt tillid i banken, men hvis de fortsætter med at med at kikse i Premier League, så tror jeg, at der vil blive stillet spørgsmål, og så vil der ikke gå længe, før Chelsea trykker på aftrækkeren. 

 Inden ansættelsen i Chelsea har Thomas Tuchel været cheftræner for Mainz, Dortmund og Paris Saint-Germain. 






AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

LIVE: Brøndby og FC København brager sammen

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Skidt nyt for FCM

– Jeg kan ikke lide Højlund

Brøndby IF – FC København

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Stor Pione Sisto-overraskelse

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

– Kasper tog mange ting for personligt

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

FC Midtjylland henter spændende back

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Kasper Hjulmand vinder vild debut

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Legende: Han er en top, top manager!

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Stor ændring på vej i Brøndby?

Han skal dømme Brøndby – FCK

Her er FC Københavns trup til derby

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Spottet i lufthavn – FCK’er landet før skifte

Udelukket på ubestemt tid

– De har Superligaens bedste trup

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

Mads Pedersen bliver nummer to

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival