TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

TV 2 svarer nu på den kritik over sene kamptidspunkter, Brøndbys fans synligt tilkendegav under mandagens kamp mod OB.



Mønter og tennisbolde blev kastet på banen i starten af anden halvleg af mandagens Superliga-kamp mellem OB og Brøndby, hvilket fik opgøret afbrudt.

Protesten kom fra Brøndbys fans og var rettet mod sene kamptidspunkter.

Fire gange har Brøndby spillet klokket 20.00, fem gange klokken 18.00 og en enkelt mandagskamp foruden en pokalkamp klokken 20.45 er indtil videre situationen efter 13 runder af Superligaen.

I de kommende uger kan Brøndbys fans se frem til yderligere to kampe klokken 20.00 og to mandagskampe, ligesom man møder FC Nordsjælland i pokalen 20.45.

Er du utilfreds over Brøndbys kamptidspunkter?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Kamptidspunkterne fredag klokken 19.00, lørdag klokken 14.00, 16.00, 18.00 og mandag klokken 19.00 er fastlagt af Divisionsforeningen og klubberne.

Til gengæld er det op til rettighedshaverne TV 2 og Viaplay at placere kampene på de forskellige tidspunkter.

– Vi tager det kommercielle valg, og vi har købt et produkt, hvor der er et kamptidspunkt mandag klokken 19, og det er for os rent kommercielt det bedste. Derfor vil vi gerne have, at de store klubber, som har en bred interesse, spiller der en gang imellem, siger TV 2’s sportsdirektør, Frederik Lauesen, til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg synes egentlig, at vi prøver at behandle alle klubber på samme måde, og selvfølgelig skal vi ikke tage hensyn til nogle Brøndby-fans, der protesterer over det. Der vil også være fans fra Sønderjyske eller Randers, der kan være utilfredse med at skulle afsted mandag aften. Vores opgave er at få det meste ud af det produkt, vi har købt, og deri skal vi ikke lave specielle aftaler for Brøndbys fans, fordi de brokker sig.

TV 2 har købt rettighederne til at vise kampe søndag klokken 14.00 og 16.00 samt mandag klokken 19.00, mens TV 2 og Viaplay skiftes til at have førstevalg til rundens kampe.

Sean Klaiber og Daniel Wass var ude at tale med Brøndbys fans, da mandagens kamp mod OB blev afbrudt på grund af kast med mønter og tennisbolde: Foto: Alamy.

TV 2-boss forstår frustrationerne

Selvom TV 2 altid vil tage det kommercielle valg og ikke lave særaftaler med Brøndby IF, forstår Frederik Lauesen godt frustrationerne over sene kamptidspunkter.

– Jeg forstår udmærket, at det er træls at skulle følge sit hold på udebane en mandag aften. Men over en hel sæson er det trods alt begrænset, hvor mange mandage Brøndby spiller. Dertil bor vi i et land med forholdsvis kort afstand fra det ene stadion til det andet sammenlignet med vores naboer i Norge og Sverige. Jeg forstår frustrationen, men om man kan løse det, tror jeg, er svært.

I yderste konsekvens kan fans vælge at blive væk fra sene kampe og på den måde ødelægge det samlede produkt for rettighedshaverne.

– Det vil selvfølgelig få en konsekvens, men vi har ikke dikteret kamptidspunkterne. Vi har købt en pakke, hvor kamptidspunkterne var fastlagt fra starten, så vi vidste, hvad vi købte. Det er Divisionsforeningen og klubberne selv, der har lagt de tidspunkter. Selvfølgelig skal fans have lov til at ytre sig, selvom jeg synes, det er ærgerligt, at det bliver ødelæggende som i går aftes.

Der findes i øvrigt en aftale om antallet af fredags- og mandagskampe, så de forskellige klubber ikke placeres der uge efter uge.

Kamptidspunkter søndag klokken 20.00 skyldes landsholdsterminer, hvor opgøret om mandagen rykkes.

Tipsbladet arbejder på en kommentar fra Viaplay.




Lionel Messi i stor kovending?

Har talt ud med Daniel Wass

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

– Ingen har pengene til at friste mig

Hent denne Superliga-profil, AGF!

‘Nærmest et karaktermord’

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Scoring af Ekene Chukwuani

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

På røven over dansk stjerne

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Storroser Yuito Suzuki

Skrækkeligt Napoli-nyt

Sensationel udvikling på vej?

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Eriksen med stor hyldest

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere