Dansk fodbold er for alvor til europæisk eksamen de næste uger – og to af de mest interessante kampe kan følges på TV3+-skærmen. Torsdag d. 15. september tager tre danske hold således hul på kampene om at komme med i UEFA Cuppens attraktive gruppespil. Mindst et af de tre danske hold bør tage skridtet ind i turneringen lige under niveauet i Champions League.
Brøndby IF står med den nok nemmeste opgave på hånden – mod FC Zürich på hjemmebanen. Den kamp sender TV3+ ikke, men seerne får naturligvis løbende meldinger fra Brøndby Stadion, mens vi viser de andre kampe. De to andre kampe viser vi direkte – og de er begge meget svære udebane-opgaver for de to danske klubber.
FC Midtjylland er på besøg i Rusland, hvor kampen står mod CSKA Moskva, som de sidste år har løftet sig op blandt de 25-30 bedste hold i europæisk fodbold – bl.a. med penge i ryggen fra Chelseas rigmand, Abramowitch. Og de vandt ikke mindst hele UEFA Cup-turneringen sidste år. Det er med andre ord en uhyggelig svær opgave, midtjyderne er på i det russiske.
For FC København er opgaven ikke meget nemmere. I det nordtyske tager Hamburg SV i topform imod de danske vicemestre, og det bliver et svært slag for danskerne. Det tyske storhold er blandt favoritterne til en topplacering i den tyske Bundesliga i år. FC København har naturligvis en chance for at nå gruppespillet på lige fod med FC Midtjylland og Brøndby IF. Men det kræver, at alle de små marginaler er på de danske holds side, hvis dansk fodbolds drøm om to eller tre hold i gruppespillet skal holdes i live efter den første kamp.
På TV3+ kan seerne se frem til et program, der ser nogenlunde således ud med både optakter og interviews mellem kampene, løbende meldinger fra Brøndby IFs kamp mod FC Zürich – og to kampe direkte med danske hold: Klokken 16.30 varmer vi op til CSKA Moskva vs. FC Midtjylland, der spilles kl. 17.00. Og fra kl. 20.00 er vi så klar med kampen HSV – FC København.
“På TV3+ er vi indlysende meget glade for, at vi som “fodboldens hjemmebane” med SAS Ligaen og Champions League mv. nu også kan give vores seere to af tre UEFA Cupkampe med et dansk hold som deltager. Og på dansk fodbolds vegne krydser vi naturligvis alt, der krydses kan, for at mindst et og helst flere danske hold er med i gruppespillet efter returopgørene 14 dage efter”, siger Peter Nørrelund, chef for Viasat Sport i Danmark.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz