Den Internationale Cykelunion (UCI) retter hård kritik mod Spaniens regering, fordi den har udtrykt støtte til de propalæstinensiske demonstranter, der har skabt kaos under Vuelta a España.
Cykelunionen kalder i en erklæring demonstranterne for “militante” og vil ikke acceptere de scener, der har udspillet sig under årets Vuelta, hvor flere etaper blev helt afbrudt eller forkortet på grund af voldsomme protester, der i flere tilfælde også bragte rytternes sikkerhed i fare.
– Siden løbet gjorde sin entre på spansk jord, blev Vueltaen næsten dagligt forstyrret af militante handlinger, hvor enkeltpersoner har forvildet sig ind i feltet, kastet med urin, udsat ryttere for fare, forårsaget fysisk skade og tvunget enkelte ryttere til at udgå af løbet.
– De gentagne handlinger har påvirket et betydeligt antal etaper og udgør et alvorligt brud på det olympiske charter og idrættens grundlæggende principper, skriver UCI blandt andet i en erklæring på sin hjemmeside.
Søndag blev sidste etape afbrudt cirka 60 kilometer før mål som følge af massive propalæstinensiske demonstrationer i Madrid. Demonstranterne har protesteret mod cykelholdet Israel Premier Techs deltagelse i løbet.
Demonstranterne har delvist haft opbakning fra Spaniens premierminister, Pedro Sanchéz. Han har tilkendegivet sin holdning om, at Israel – i lighed med Rusland – bør udelukkes fra internationale idrætskonkurrencer.
De udtalelser er ikke faldet i god jord hos UCI.
– Vi beklager også, at den spanske premierminister og hans regering har støttet handlinger, som forhindrer en smidig gennemførelse af et stort sportsarrangement, og at han i nogen tilfælde har udtrykt beundring for demonstranterne.
– Det synspunkt er i strid med de olympiske værdier om sammenhold, gensidig respekt og fred. Synspunktet sætter også spørgsmålstegn ved Spaniens evne til at være vært for store internationale sportsbegivenheder, skriver UCI.
Det er en helt grundlæggende præmis, at et internationalt idrætsforbund skal være politiske neutralt, skriver UCI.
Cykelunionen sender ros både til arrangøren og til ordensmagten for håndteringen af mange vanskelige situationer under Vueltaen.
Til sidst i erklæring lykønskes danskeren Jonas Vingegaard med den samlede sejr i løbet.
– Trods omstændighederne demonstrerede han en bemærkelsesværdig styrke og var konsistent gennem hele løbet, skriver UCI.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER