Uden sølvholdet 1960 havde vi vundet VM i 1974

SÅDAN FOREGIK DET:



Ungarn er storfavorit i semifinalen på stadio Flaminio i Rom, hvor mange tilskuere er ungarske flygtninge efter opstanden fire år tidligere. Nu drømmer de om at se deres fodboldhelte med olympiske guldmedaljer som oprejsning for VM-finalenederlaget i Bern seks år tidligere.

Men 18-årige Harald Nielsen har sensationelt bragt Danmark foran 1-0. Det skulle være blevet 2-0, men Flemming Nielsen sparker et straffespark to meter forbi mål. Få minutter efter er den gal i den anden ende: Poul “Løve” Andersen fælder en ungarer: nyt straffespark. Ungarns anfører, centrehalfen Varhedi skal sparke.

Han lægger omhyggeligt bolden til rette. Går baglæns for at tage tilløb. Dommeren fløjter og ungareren kikker op. I det øjeblik løfter den danske målmand, Henry From fra AGF, hånden. Han går langsom og afslappet over mod den ene målstolpe. Tager sit tyggegummi ud af munden og sætter det på indersiden af målstolpen, hvorefter han roligt går tilbage igen og stiller sig midt i målet. Varhedi sparker til den side, hvor From satte sit tyggegummi. From kaster sig og klarer skuddet.

Siden scorer Henning Enoksen til 2-0, og danskerne er i den olympiske finale, som bliver tabt 1-3 til Jugoslavien.

“Det var historien med tyggegummiet, der gav den kamp berømmelse. Egentlig var det en tilfældighed. From kastede sig altid til den side, jeg har selv brændt et straffe på ham,” siger en af de danske aktører i OL-semifinalen 1960 Tommy Troelsen og tilføjer, at From i øvrigt aldrig som den fine mand han var på nogen måde forsøgte at slå plat på episoden, der gjorde ham berømt.

HVAD NU HVIS?

Henry From ikke havde tygget tyggegummi, og Ungarn havde scoret på straffesparket?

Tommy Troelsen er sikker på, at danskerne havde tabt kampen, hvis Ungarn var kommet på 1-1. Nu kom man i stedet i finalen og blev kendt som sølvholdet, der blev et begreb i dansk fodbold.

Sølvet i Rom var Danmarks bedste fodboldresultat indtil europamesterskabet i 1992. Harald og Flemming Nielsen kom til italiensk fodbold, Jørn Sørensen til Frankrig. Måske var de kommet det alligevel, og der skulle gå mange år før dansk fodbold kom i en international udvikling. Først i 1971 fik udlandsproffer lov til at spille på landsholdet, og der skulle gå yderligere år før amatørbastionen faldt.

Sølvet i Rom var de glade amatørers triumf. Måske udsatte det resultat en udvikling af dansk fodbold, der gør at vi stadig i 2006 halter bagefter på klubplan:

Tænk hvis man havde tabt semifinalen og holdet var røget i glemmebogen. Så var der blevet speedet op for udviklingen i dansk fodbold på samme måde, som der kom fut i tingene i Holland:

Efter den danske skuffelse i Rom, hvor et talentfuldt hold havde været så tæt på og alligevel langt fra, kom der gang i debatten om de danske fodboldamatører. Det skete samtidig med, at Harald Nielsen fik enorm succes i italienske Bologna, men fortsat ikke måtte spille på det danske landshold.

Den hjemlige 1. division trak masser af tilskuere til de store kampe i Idrætsparken, men spillerne ønskede forbedrede forhold for ikke på stribe at søge pengene i udlandet. Hvidovres danske mestre anno 1966 med navne som Jørgen Henriksen og John Steen Olsen, der havde taget turen hele vejen op fra 4. division, blev lokomotivet. Gennembruddet kom, da man i 1967 sendte Real Madrid ud af mesterholdenes Europa Cup.

Samtidig lykkedes det i AB at holde på det talentfulde mesterhold fra 1967, og Hvidovre og AB med hjemmebane i Idrætsparken var fra sidst i 1960’erne for Københavnsområdet hvad Brøndby og FCK er i dag.

Med pengene nu også over bordet i dansk klubfodbold lykkedes det at holde en del spillere hjemme, og da de udenlandske skulle ligestilles med de hjemlige, blev der allerede i 1968 åbnet for at have udlandsproffer på det danske landshold. Mens Hvidovre sammen med Ajax Amsterdam blev revolutionen i europæisk klubfodbold omkring 1970 skulle man dog bruge lidt længere tid på at bygge et slagkraftigt landshold op. Det kom med kvalifikationen til VM i Vesttyskland 1974, hvor Danmark i finalen bankede tyskerne. Birger Jensen var fænomenal i det danske mål, Benny Nielsen ramte den lige i røven til 1-0 og Morten Olsen scorede 2-0-målet.







LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Viborg FF – AGF

– Han fik et lortetilbud fra OB

Langer ud efter Superliga-stjerne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

OB – FC Fredericia

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Vejle Boldklub – Randers FC

Spotpris – så billig er Højbjerg

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Blandt dette årtusindes bedste

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage