Uden sølvholdet 1960 havde vi vundet VM i 1974

SÅDAN FOREGIK DET:



Ungarn er storfavorit i semifinalen på stadio Flaminio i Rom, hvor mange tilskuere er ungarske flygtninge efter opstanden fire år tidligere. Nu drømmer de om at se deres fodboldhelte med olympiske guldmedaljer som oprejsning for VM-finalenederlaget i Bern seks år tidligere.

Men 18-årige Harald Nielsen har sensationelt bragt Danmark foran 1-0. Det skulle være blevet 2-0, men Flemming Nielsen sparker et straffespark to meter forbi mål. Få minutter efter er den gal i den anden ende: Poul “Løve” Andersen fælder en ungarer: nyt straffespark. Ungarns anfører, centrehalfen Varhedi skal sparke.

Han lægger omhyggeligt bolden til rette. Går baglæns for at tage tilløb. Dommeren fløjter og ungareren kikker op. I det øjeblik løfter den danske målmand, Henry From fra AGF, hånden. Han går langsom og afslappet over mod den ene målstolpe. Tager sit tyggegummi ud af munden og sætter det på indersiden af målstolpen, hvorefter han roligt går tilbage igen og stiller sig midt i målet. Varhedi sparker til den side, hvor From satte sit tyggegummi. From kaster sig og klarer skuddet.

Siden scorer Henning Enoksen til 2-0, og danskerne er i den olympiske finale, som bliver tabt 1-3 til Jugoslavien.

“Det var historien med tyggegummiet, der gav den kamp berømmelse. Egentlig var det en tilfældighed. From kastede sig altid til den side, jeg har selv brændt et straffe på ham,” siger en af de danske aktører i OL-semifinalen 1960 Tommy Troelsen og tilføjer, at From i øvrigt aldrig som den fine mand han var på nogen måde forsøgte at slå plat på episoden, der gjorde ham berømt.

HVAD NU HVIS?

Henry From ikke havde tygget tyggegummi, og Ungarn havde scoret på straffesparket?

Tommy Troelsen er sikker på, at danskerne havde tabt kampen, hvis Ungarn var kommet på 1-1. Nu kom man i stedet i finalen og blev kendt som sølvholdet, der blev et begreb i dansk fodbold.

Sølvet i Rom var Danmarks bedste fodboldresultat indtil europamesterskabet i 1992. Harald og Flemming Nielsen kom til italiensk fodbold, Jørn Sørensen til Frankrig. Måske var de kommet det alligevel, og der skulle gå mange år før dansk fodbold kom i en international udvikling. Først i 1971 fik udlandsproffer lov til at spille på landsholdet, og der skulle gå yderligere år før amatørbastionen faldt.

Sølvet i Rom var de glade amatørers triumf. Måske udsatte det resultat en udvikling af dansk fodbold, der gør at vi stadig i 2006 halter bagefter på klubplan:

Tænk hvis man havde tabt semifinalen og holdet var røget i glemmebogen. Så var der blevet speedet op for udviklingen i dansk fodbold på samme måde, som der kom fut i tingene i Holland:

Efter den danske skuffelse i Rom, hvor et talentfuldt hold havde været så tæt på og alligevel langt fra, kom der gang i debatten om de danske fodboldamatører. Det skete samtidig med, at Harald Nielsen fik enorm succes i italienske Bologna, men fortsat ikke måtte spille på det danske landshold.

Den hjemlige 1. division trak masser af tilskuere til de store kampe i Idrætsparken, men spillerne ønskede forbedrede forhold for ikke på stribe at søge pengene i udlandet. Hvidovres danske mestre anno 1966 med navne som Jørgen Henriksen og John Steen Olsen, der havde taget turen hele vejen op fra 4. division, blev lokomotivet. Gennembruddet kom, da man i 1967 sendte Real Madrid ud af mesterholdenes Europa Cup.

Samtidig lykkedes det i AB at holde på det talentfulde mesterhold fra 1967, og Hvidovre og AB med hjemmebane i Idrætsparken var fra sidst i 1960’erne for Københavnsområdet hvad Brøndby og FCK er i dag.

Med pengene nu også over bordet i dansk klubfodbold lykkedes det at holde en del spillere hjemme, og da de udenlandske skulle ligestilles med de hjemlige, blev der allerede i 1968 åbnet for at have udlandsproffer på det danske landshold. Mens Hvidovre sammen med Ajax Amsterdam blev revolutionen i europæisk klubfodbold omkring 1970 skulle man dog bruge lidt længere tid på at bygge et slagkraftigt landshold op. Det kom med kvalifikationen til VM i Vesttyskland 1974, hvor Danmark i finalen bankede tyskerne. Birger Jensen var fænomenal i det danske mål, Benny Nielsen ramte den lige i røven til 1-0 og Morten Olsen scorede 2-0-målet.







Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’