Dyrt indkøbt Liverpool-stjerne er nu sjettevalg: – Et mistillidsvotum fra Klopp

Thiago Alcantara har absolut ikke været en succes for Liverpool indtil videre. Den tidligere Bayern München-stjerne er således endt som sjettevalg på midtbanen, lyder det nu fra The Independent.



Thiago Alcantara blev omtalt som et af sommerens bedste indkøb i Premier League tilbage i oktober, hvor den engelske avis The Guardian beskrev spanieren som ‘den måske bedste spiller i verden på sin position’.

Her fire måneder er fortællingen dog en ganske anden. Thiago Alcantara er således blevet kritiseret for ikke at passe til Jürgen Klopps Liverpool-hold, og der er endda blevet spekuleret i, om tyskeren skal smide den tidligere Bayern München-profil permanent ud på bænken.

Thiago Alcantara startede da også bænken i lørdagens udekamp mod Leicester, men kom på banen allerede efter 17 minutter, da James Milner blev skadet. Mestrene endte i sidste ende med at tabe med 3-1 til Kasper Schmeichel og kompagni. Og efter slutfløjtet er faktum nu, at Liverpool blot har vundet sølle 22 procent af de kampe, hvor Thiago Alcantara har fået minimum en times spilletid. 

Lægger sit eget hold under pres
Det var da også et klodset frispark, begået af Thiago Alcantara, der satte Leicester i gang i slutningen af lørdagens sejr over Liverpool, da James Maddison overlistede Alisson fra kanten af feltet. Og ifølge den engelske avis The Independent er Thiago Alcantaras manglende disciplin nu blevet et symbol på mestrenes nedtur i de seneste uger. 

– Frispark. Endnu ét. Thiago blev hentet ind for at blive Liverpools playmaker. I stedet har han vist sig som holdets foulmaker. Det er en indikation på, at Klopps ellers fine plan er kørt skævt. Thiago blev hentet ind for at låse modstandernes bagkæder op. I stedet har han lagt sin egen bagkæde under pres ved at begå frispark, lyder det fra The Independent-journalisten Richard Jolly, der beskriver spanieren som ‘udisciplineret’.

Er endt som sjettevalg
Richard Jolly peger på, at Thiago Alcantara også mistede sin mand ved Leicesters tredje mål, og at Liverpools kaptajn, Jordan Henderson, undervejs i kampen råbte ind i hovedet på spanieren, at han skulle spille mere køligt og afventende. 

– Han har vist sig som den diametrale modsætning til Henderson. Kaptajnen kan sparke liv i holdet, når han spiller på midtbanen, men uden at trække kort, lyder det fra Jolly, der fremhæver Henderson som en af Liverpools bedre spillere i kampen. 

Ifølge Richard Jolly er det også meget sigende om Thiago Alcantaras situation, at den dyrt indkøbte spanier startede på bænken i den vigtige kamp, selvom Fabinho var skadet og Jordan Henderson var rykket ned i midterforsvaret. 

– Dermed er han sjettevalg, efter den unge Curtis Jones, næsten-pensionisten James Milner og Georginio Wijnaldum, der er på vej væk. Det var et mistillidsvotum fra Klopp. En indikation på, at spilleren, der blev hentet for at give holdet en ekstra dimension, i stedet har kostet holdet noget. 

Thiago Alcantara blev skadet kort efter sin ankomst til Liverpool, og spanieren, som Merseyside-klubben betalte 230 millioner kroner for, er derfor blot startet inde i otte ud af 24 ligakampe i denne sæson.





Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

– Cooper skyder på Schmedes

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

To trænere færdige i Superliga-klub

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Går i kødet på Rasmus Højlund

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Et slag fra førstepladsen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

– Har du snakket med din mor?

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet