UEFA overvejer at flytte EM-finalen til dette land

UEFA er i øjeblikket i dialog med den britiske regering om de strenge indrejserestriktioner i landet. Både semifinalerne og finalen risikerer angiveligt at blive rykket til Ungarn, hvis der ikke kan findes en løsning.



Efter planen skal både semifinalerne og finalen under EM spilles på Wembley. 

Men ifølge Goal risikerer de tre kampe at blive flyttet væk fra den engelske nationalarena, efter at UEFA har advaret om, at man vil flytte kampene som et resultat af potentielle indrejserestriktioner. 

Derfor arbejdes der angiveligt på et scenarie, hvor både semifinalerne og finalen rykkes fra London til den ungarnske hovedstad, Budapest, hvis den britiske regering ikke vil lukke indrejsende ind i landet uden at kræve, at de skal gå i karantæne efter ankomsten. 

Efter planen skal de tre kampe spilles den 6., 7. og 11. juli, med 50 procent af Wembleys tilskuerkapacitet udfyldt. 

Problematisk for UEFA
Ifølge Goal er situationen i Storbritannien lige nu den, at indrejsende fra lande, der er på landets røde liste, skal gå i karantæne i 10 dage efter ankomsten. Og det er altså denne omstændighed, der kan medføre, at EM-slutrundens tre sidste kampe rykkes væk fra Wembley.

Problemet for UEFA er, at op imod 2500 VIP’ere, inklusive sponsorer og UEFA- og FIFA-officials, ikke vil være i stand til at møde op på Wembley. Og situationen vil også være problematisk for tilrejsende fans. 

Ifølge Goal er UEFA i øjeblikket i dialog med den britiske regering omkring en løsningsmodel, hvor indrejsende, der har billet til kampene, kan lukkes ind i Storbritannien i 24 timer uden at gå i karantæne, såfremt de kan fremvise en negativ test.

Forud for Champions League-finalen fandt en lignende dialog sted, men i det tilfælde kunne man ikke finde en løsning. Derfor var Wembley ikke en mulighed, da finalen skulle flyttes væk fra Istanbul. Kampen blev i stedet spillet i Portugal.

Og ifølge Goal arbejder UEFA altså, bag kulisserne, på et scenarie, hvor de tre sidste EM-kampe rykkes til Budapest, hvis det ikke lykkes at nå til enighed med den britiske regering. En talsmand fra UEFA har dog udtalt, at man stadig forventer, at kampene kan spilles på Wembley.





FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’