UEFA er tavs om russisk storsponsor

I pressemeddelelsen ovenpå fredagens hastemøde nævner UEFA ikke deres russiske storsponsor Gazprom med et ord.



UEFA’s magtfulde eksekutivkomité holdt fredag formiddag et møde i kølvandet af Ruslands påbegyndte invasion af Ukraine. 

Her blev det besluttet, at denne sæsons Champions League-finale flyttes fra Rusland til Frankrig, mens både russiske og ukrainske klubber på ubestemt tid skal spille europæiske kampe på neutral grund. Det meddelte UEFA i en pressemeddelelse efterfølgende.

I pressemeddelelsen nævner UEFA dog ikke forbundets russiske storsponsor Gazprom med et ord.

Gazprom er et energiselskab, hvis majoritet er ejet af den russiske stat. De er også en af de største sponsorer til Champions League, og til turneringens kampe vises der ofte reklamer for netop Gazprom.

I de seneste dage har UEFA været under pres for at droppe sponsoratet ovenpå situationen i Ukraine.

Blandt andet sendte en gruppe Europa-parlamentspolitikere torsdag en opfordring til det europæiske fodboldforbund.

– Vi appellerer vi til om at indkalde til et særligt møde i UEFAs eksekutivkomité for at opsige samarbejdet med Gazprom som UEFA-sponsor, lød det i opfordringen ifølge Reuters.

Men hidtil har UEFA altså intet nævnt om den russiske storsponsor.

Tidligere på ugen blev reklamer for Gazprom vist i forbindelse med TV-transmissionen af Champions League-kampe. Efterfølgende var BT Sport og DAZN, der viser turneringen i blandt andet England og Tyskland, ude og meddele, at de “er forpligtet til at vise” reklamerne, som UEFA kommer med. Det skrev Bloomberg tidligere på ugen.

Selvsamme Bloomberg skrev, at UEFA tjener godt 40 millioner euro – svarende til 300 millioner kroner – per sæson i forbindelse med Gazproms sponsorat.  

Mens UEFA ikke har meldt noget ud om deres sponsoraftale med Gazprom, valgte Schalke 04 torsdag at handle og tage Gazprom af deres trøjer. Det russiske energiselskab er ellers klubbens trøjesponsor. Det kan du læse om her





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa