Mikael Uhre skiftede i vinterpausen fra Brøndby til amerikanske Philadelphia Union, og i USA er det sat sådan sammen, at alle spillere i ligaens lønninger er offentlige, og de spillere er er på kontrakt fra 15. april er nu med i den opgørelse, som den amerikanske spillerforening MLSPA har udgivet.
Her bliver der både præciseret, hvad grundlønnen er for Uhre, og hvordan den samlede indtægt ser ud for ham i gennemsnit i den kontrakt, som han har. Det gælder bonusser, som kan fås ved at spille og ved at skrive under på kontrakten.
I den forbindelse er det nu kommet frem, at Mikael Uhre tjener 1,4 millioner dollar om året. Det svarer til omkring 9,9 millioner kroner. Det er den grundløn, som han får.
Kigger man på det lidt større tal for indkomster, så rammer han 1,58 millioner dollar om året svarende til 11,1 millioner kroner om året.
I samme række spiller også en anden tidligere Brøndby-spiller i form af tyske Hany Mukhtar, og han har scoret sig en aftale, som på begge kolonner i listen over MLS-spillere viser en løn på over 11,5 millioner kroner i Nashville SC.
Den bedstbetalte spiller i MLS er den schweiziske offensivspiller Xherdan Shaqiri, som hiver 57 millioner kroner hjem i årsløn fra Chicago Fire. Listen over lønninger kan ses her.
Mikael Uhre har været ude og fortælle, at den første tid i sin nye klub har været ret hård. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
