Ultras eller casuals?

Casuals Casualkulturen tog sin begyndelse i slutningen af 70’erne i Liverpool og bredte sig hurtigt til hele Storbritannien. Navnet kommer fra tøjstilen, der består af dyre mærkevarer som blandt andet Lacoste, Henry Lloyd, Stone Island, Hackett, Paul & Shark og Aquascutum. Kulturen opstod, da en gruppe Liverpool FC-fans var i Rom til finalen i Europa…



Casuals

Casualkulturen tog sin begyndelse i slutningen af 70’erne i Liverpool og bredte sig hurtigt til hele Storbritannien. Navnet kommer fra tøjstilen, der består af dyre mærkevarer som blandt andet Lacoste, Henry Lloyd, Stone Island, Hackett, Paul & Shark og Aquascutum.

Kulturen opstod, da en gruppe Liverpool FC-fans var i Rom til finalen i Europa Cup-finalen for pokalvindere. Her opdagede de modeinteresserede unge, at man i denne del af Europa ikke havde ret meget sikkerhed i butikkerne, og så begyndte de ellers at stjæle modtøj med arme og ben.

Hvor hooligankulturen tidligere var præget af arbejderklædte skinheads i militærstøvler og bomberjakker, skyllede modebølgen nu ind over de engelske hooligans.

Mens fodboldslagsmålene fra tresserne og frem til midten af firserne var meget store – nogle gange med op til flere tusinde deltagere, og ofte inde på stadion – har de som følge af skærpet opmærksomhed fra ordensmagten i dag ændret sig til mindre slagsmål mellem mindre grupper og næsten altid uden for stadion. I tresserne og halvfjerdserne var fodboldslagsmål nærmest en folkesport blandt unge mænd, og hvis man kom til engelsk fodbold som ung mand i en fremmed by, så kom man med en stor gruppe. Det var eneste mulighed. “Safety in numbers”, som den engelske hooligan Cass Pennant, der i øvrigt var den første i England til at blive idømt fængsel for hooliganisme, har udtrykt det.

I dag foregår slagsmålene væk fra stadion og sjældent med mere end et par hundrede deltagere.

I Danmark har udviklingen i tøjstilen været den samme – blot med en årrækkes forsinkelse. Mens man i halvfemserne så danske hooligans i bomberjakker, så har casualkulturen først for alvor bredt sig efter årtusindeskiftet.

De fleste casualgrupper er officielt upolitiske som gruppe, men der findes en høj koncentration af højreorienterede i mange af grupperne.

Ultras

Ultrabevægelsen opstod i slutningen af 1960’erne, fordi de italienske klubber begyndte at gøre billetterne til bestemte afsnit på deres stadions billigere for at få flere mennesker på stadion. Det tiltrak massevis af unge mennesker i alderen 15-25 år, og de var mere larmende og visuelle i deres udtryk.

Ultraer bruger enorm energi på det visuelle udtryk med flag, halstørklæder og tifoer, men det vigtigste er sangene. Grupperne har en masse af deres egne sange tilegnet spillere, trænere, klubben og modstanderholdets spillere og fans. Sangene på stadion er som regel ledet af en såkaldt “capo”, der for det meste står med ryggen til stadion og med megafon styrer, hvilke sange, der bliver sunget

Mens casuals ofte forsøger at komme ind i udeholdets byer, uden at politiet skal opdage dem, så de kan nå aftalte slagsmål, så kommer ultras gerne larmende i store grupper og påkalder sig meget opmærksomhed. Størrelsen på grupperne varierer fra 20 til flere hundrede, der er ofte medlemmer fra alle samfundslag, og de største grupper har en fast sektion (“curva”) på klubbens stadion.

Ultrasbevægelsen er ligesom casual-kulturen ikke vild med moderniseringen af fodbold, hvor billetterne bliver dyrere, hensynet til tv-transmissioner kommer før hensynet til fans på stadion, mange stadions er uden ståpladser, og hvor mange kampe er flyttet til fredag, lørdag og mandag i stedet for søndag. Det bliver markeret med bannere og aktioner i flere og flere lande.

De fleste ultrasgrupper er som gruppe upolitiske, men specielt i Italien findes der deciderede politiske grupper. Blandt andet har både Livorno og Atalanta meget venstreorienterede ultrasgrupper, og mens de venstreorienterede grupper nogle gange bruger hammer og segl som symbol, er Lazios Irriducibili og Real Madrids Ultras Sur kendt for jævnligt at bruge keltiske kors og hagekors for at markere deres politiske ståsted.

Ultrasgrupper er grundlæggende ikke-voldelige. Dog vil man se en gruppe gøre alt for at forsvare gruppens navn og dens sektion. De vil grundlæggende ikke opsøge volden på nogen måder, men bliver man angebet, så forsvarer man sig.

Som udgangspunkt har ultrabevægelsen fire grundlæggende regler for sine medlemmer:

– Man skal synge gennem hele kampen, uanset hvad stillingen er.

– Man må aldrig sidde ned under kampen.

– Man skal se så mange af sit holds kampe som muligt, uden smålig skelen til udgifter og afstand.

– Man skal udvise loyalitet mod curvaen. (gruppens faste tilholdssted på stadion)



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup