Gider ikke lege med: Ret meget et i-landsproblem

Må eller må de norske fans ikke? Det er spørgsmålet, som lige nu rejses i Norge, efter bølgen kørte blandt publikum ved stillingen 1-0 mod Montenegro senest. Ståle Solbakken har vigtigere ting at tænke på.



Der venter ufatteligt vigtige kampe for det norske landshold, der lige nu kæmper for at komme med til VM i Qatar. 

Nordmændene har ikke været med ved en slutrunde siden 2000, og derfor er der spænding i landet, nu man ligger og slås med Holland og Tyrkiet om første- og andenpladsen i gruppen. Førstepladsen får en VM-billet, mens en andeplads sikrer playoff-kampe om at komme med til VM.

Aktuelt fører Holland gruppen med to point mere end Norge og yderligere to ned til Tyrkiet. Nordmændene mangler at møde Letland og Holland, mens Tyrkiet mangler Gibraltar og Montenegro. Holland har udover Norge også en kamp mod Montenegro.

Imens der er meget på spil for Norge, er der også en anden diskussion i gang i landet: Nemlig brugen af bølgen under kampe. I Norge er der utilfredshed med, at bølgen er blevet brugt i en kamp, som Norge førte 1-0.

Mens nogle spillere mente, at det gav et boost at se blgen, har en ekspert eller to kritiseret brugen af bølgen blandt tilskuerne.

Og tirsdag blev Ståle Solbakken så bedt om at give sit syn på sagen. Og Solbakken har som nævnt tidligere andre ting at se til for tiden.

– Jeg føler, det ret meget er et i-landsproblem. Vi har en del udfordringer i norsk fodbold, og bølgen er ikke en af dem, siger Ståle Solbakken ifølge VG.

Norge er lige nu ved at forberede sig til mødet med Letland, inden mødet med Holland der meget vel kan blive en gruppefinale. Hvis Tyrkiet vinder begge opgør, er Norge tvunget til at få mindst uafgjort i Holland for at blive toer i gruppen, hvis Holland slår Montenegro.

Ståle Solbakken er presset før de sidste par opgør, da man blandt andet er uden Erling Haaland.





► LIVE

LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab 



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Føler sig bortdømt på Brøndby Stadion

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

AGF – Sønderjyske

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Buhråb preller af på Man City i sejr på Anfield

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

På ét punkt er den mand af en anden verden!

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Skarpe Viborg fortsætter opturen

– Sker det, får Brøndby et nyrehug

Gustav Isaksen på tavlen

FC København bekræfter transfer

Brøndby bryder trist stime med storsejr

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet