United-legende risikerer fem års fængsel

Ryan Giggs er anklaget for at have begået blandt andet vold mod sin ekskæreste i 2020.



Den tidligere fodboldstjerne Ryan Giggs risikerer at komme i fængsel i fem år.

Mandag blev en retssag mod waliseren indledt i Manchester i England, hvor han er tiltalt for vold, tvang og kontrollerende adfærd over for sin ekskæreste.

Ryan Giggs har erklæret sig uskyldig i anklagerne, der altså har en strafferamme på op til fem år, skriver nyhedsbureauet AFP.

Den første dag i retssalen i Manchester blev brugt på at udpege en jury og på oplæsning af anklageskriftet fra anklager Peter Wright.

Retssagen er estimeret til at vare i to uger, men kan komme til at vare endnu længere, varslede dommer Hilary Manley.

Ifølge anklageren kommer sagen til at indeholde blandt andet overvågningsvideoer.

47-årige Ryan Giggs, der tidligere på sommeren måtte opgive sit job som landstræner for Wales på grund af retssagen, er anklaget for at have begået vold mod sin ekskæreste Kate Greville.

Derudover er han anklaget for at have udøvet tvang og kontrollerende adfærd over for Kate Greville, mens deres forhold stod på fra 2017 til 2020. Ifølge AFP drejer det sig blandt andet om isolation, ydmygelse, chikane og misbrug.

Ryan Giggs er desuden anklaget for at have overfaldet sin ekskærestes lillesøster.

Den tidligere Manchester United-stjerne blev første gang anholdt 3. november 2020, efter at politiet to dage forinden var blevet kaldt ud til husspektakel på hans hjemmeadresse. Han blev siden løsladt mod kaution.

Sagen var oprindeligt sat i kalenderen i januar i år, men på grund af ophobede sager som følge af coronapandemien blev den udsat med syv måneder.

Ryan Giggs var landstræner for Wales fra 2018 til juni i år. Han blev dog suspenderet efter anholdelsen i november 2020. Daværende assistenttræner Robert Page overtog derefter landsholdet og er nu ansat permanent.

I sin aktive karriere var Ryan Giggs med til at vinde 13 engelske mesterskaber og to Champions League-trofæer med Manchester United.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal vinder Premier League

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Delaney teaser

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet