IKAST (Tipsbladet): I hjemlandet er han en superstjerne, der i sidste sæson fik interessen for FC Midtjylland til at vokse eksplosivt i Sydkorea.
I FC Midtjylland var han en klar forstærkning og en god del af forklaringen på, man endte med DM-guld.
Kunne Cho Gue-sung spille på samme niveau nu, var han fortsat i idealopstillingen trods sidste sommers indkøb – men det kan angriberen ikke.
Tirsdag bekræftede FC Midtjylland i en meddelelse på klubbens egen webside, at et comeback er flere måneder væk, og dermed varer uvisheden altså ved for angriberen og FCM.
Operationen i juni sidste år blev beskrevet som et standard-indgreb, der gjorde angriberens knæ helt klar igen, efter han havde spillet med mindre gener i foråret.
Forventningen var få uger ude, før angriberen skulle være tilbage i træning i juli.
I stedet har angriberen nu i over et halvt år ikke været på træningsbanen og kun lavet genoptræning og senere på efteråret og nu styrketræning.
FC Midtjylland holder kortene tæt til kroppen omkring de komplikationer, der er opstået med stjernens knæ efter operationen, og vil ikke sige mere end at der har været tale om komplikationer efter skaden.
Læs Tipsbladets gennemgang af FC Midtjyllands køb i sommeren 2024 her
I de seneste måneder er situationen blevet mærkbart bedre med Cho Gue-sung tilbage fast på træningsanlægget, som FC Midtjylland selv dokumenterede her i et video-indslag med angriberen i november, hvor angriberen selv fortalte om, hvordan det tog længere at komme tilbage end forventet, og at han langsomt har øget træningsmængden.
Men fodboldtræning er Cho Gue-sung endnu ikke klar til på kort sigt, og med FC Midtjyllands melding i denne uge om flere måneders yderligere fravær kan man med rette overveje, hvor meget angriberen når at spille i denne sæson.
Cheftræner Thomas Thomasberg glæder sig over, at det går den rigtige vej for angriberen, men han er ked af at skulle undvære profilen, der er en vellidt og vigtig skikkelse på og uden for banen i klubben.
– Jeg er ked af det især på hans vegne, men jeg er det også på alles vegne. Vi havde regnet med, at vi ville have ham til rådighed ret hurtigt i efteråret, og så kom der de komplikationer, vi også har beskrevet i vores udmelding. Det kom til at tage længere tid, end vi regnede med dengang, og nu igen længere, end vi havde håbet. Men det kan være svært at vurdere den type skader, siger Thomas Thomasberg.
– Vi har haft den her viden lidt længere, end I har haft, så for jer bliver det markant, at han igen er ude i lidt længere tid, siger Thomas Thomasberg.
– Vi har hele tiden håbet og drømt om, at han stod her og var klar, men vi har også kunnet konstatere med det, der skete i løbet af november og december, at det ikke var realistisk. Han må ikke spille i de to første kampe, og nu varer det så flere måneder til. Om det bliver marts eller april må tiden vise. Det gode er, at der er fremskridt, men der stadig et stykke vej til, at vi kan sige, at han er klar, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland hentede sidste sommer Adam Buksa og Jan Kuchta til forreste kæde, hvor man også fik Edward Chilufya tilbage fra leje i Häcken.
FC Midtjylland skal efter alt at dømme tynde ud i angrebskorpset denne vinter, hvor Marrony efter en meget lang skadespause er ved at være aktuel til førsteholdsfodbold igen, mens Ola Brynhildsen er vendt tilbage fra et succesrigt efterår på leje i Molde og måske bliver solgt.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Er han Viborgs næste cheftræner?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Lover transfers

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Aflyser sommerferien

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Dansk Wimbledon-sensation

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FCK-kamp afblæst

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Diogo Jota død i trafikulykke

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker