,

Uvished om FCM-stjerne: Ked af det på alles vegne

Det har været alt andet end en drømmesæson for FC Midtjyllands angrebsprofil Cho Gue-sung.



IKAST (Tipsbladet): I hjemlandet er han en superstjerne, der i sidste sæson fik interessen for FC Midtjylland til at vokse eksplosivt i Sydkorea.

I FC Midtjylland var han en klar forstærkning og en god del af forklaringen på, man endte med DM-guld.

Kunne Cho Gue-sung spille på samme niveau nu, var han fortsat i idealopstillingen trods sidste sommers indkøb – men det kan angriberen ikke.

Tirsdag bekræftede FC Midtjylland i en meddelelse på klubbens egen webside, at et comeback er flere måneder væk, og dermed varer uvisheden altså ved for angriberen og FCM.

Operationen i juni sidste år blev beskrevet som et standard-indgreb, der gjorde angriberens knæ helt klar igen, efter han havde spillet med mindre gener i foråret.

Forventningen var få uger ude, før angriberen skulle være tilbage i træning i juli.

I stedet har angriberen nu i over et halvt år ikke været på træningsbanen og kun lavet genoptræning og senere på efteråret og nu styrketræning.

FC Midtjylland holder kortene tæt til kroppen omkring de komplikationer, der er opstået med stjernens knæ efter operationen, og vil ikke sige mere end at der har været tale om komplikationer efter skaden.

Læs Tipsbladets gennemgang af FC Midtjyllands køb i sommeren 2024 her

I de seneste måneder er situationen blevet mærkbart bedre med Cho Gue-sung tilbage fast på træningsanlægget, som FC Midtjylland selv dokumenterede her i et video-indslag med angriberen i november, hvor angriberen selv fortalte om, hvordan det tog længere at komme tilbage end forventet, og at han langsomt har øget træningsmængden.

Men fodboldtræning er Cho Gue-sung endnu ikke klar til på kort sigt, og med FC Midtjyllands melding i denne uge om flere måneders yderligere fravær kan man med rette overveje, hvor meget angriberen når at spille i denne sæson.

Cheftræner Thomas Thomasberg glæder sig over, at det går den rigtige vej for angriberen, men han er ked af at skulle undvære profilen, der er en vellidt og vigtig skikkelse på og uden for banen i klubben.

– Jeg er ked af det især på hans vegne, men jeg er det også på alles vegne. Vi havde regnet med, at vi ville have ham til rådighed ret hurtigt i efteråret, og så kom der de komplikationer, vi også har beskrevet i vores udmelding. Det kom til at tage længere tid, end vi regnede med dengang, og nu igen længere, end vi havde håbet. Men det kan være svært at vurdere den type skader, siger Thomas Thomasberg.

– Vi har haft den her viden lidt længere, end I har haft, så for jer bliver det markant, at han igen er ude i lidt længere tid, siger Thomas Thomasberg.

– Vi har hele tiden håbet og drømt om, at han stod her og var klar, men vi har også kunnet konstatere med det, der skete i løbet af november og december, at det ikke var realistisk. Han må ikke spille i de to første kampe, og nu varer det så flere måneder til. Om det bliver marts eller april må tiden vise. Det gode er, at der er fremskridt, men der stadig et stykke vej til, at vi kan sige, at han er klar, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland hentede sidste sommer Adam Buksa og Jan Kuchta til forreste kæde, hvor man også fik Edward Chilufya tilbage fra leje i Häcken.

FC Midtjylland skal efter alt at dømme tynde ud i angrebskorpset denne vinter, hvor Marrony efter en meget lang skadespause er ved at være aktuel til førsteholdsfodbold igen, mens Ola Brynhildsen er vendt tilbage fra et succesrigt efterår på leje i Molde og måske bliver solgt.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay