,

Uvished om FCM-stjerne: Ked af det på alles vegne

Det har været alt andet end en drømmesæson for FC Midtjyllands angrebsprofil Cho Gue-sung.



IKAST (Tipsbladet): I hjemlandet er han en superstjerne, der i sidste sæson fik interessen for FC Midtjylland til at vokse eksplosivt i Sydkorea.

I FC Midtjylland var han en klar forstærkning og en god del af forklaringen på, man endte med DM-guld.

Kunne Cho Gue-sung spille på samme niveau nu, var han fortsat i idealopstillingen trods sidste sommers indkøb – men det kan angriberen ikke.

Tirsdag bekræftede FC Midtjylland i en meddelelse på klubbens egen webside, at et comeback er flere måneder væk, og dermed varer uvisheden altså ved for angriberen og FCM.

Operationen i juni sidste år blev beskrevet som et standard-indgreb, der gjorde angriberens knæ helt klar igen, efter han havde spillet med mindre gener i foråret.

Forventningen var få uger ude, før angriberen skulle være tilbage i træning i juli.

I stedet har angriberen nu i over et halvt år ikke været på træningsbanen og kun lavet genoptræning og senere på efteråret og nu styrketræning.

FC Midtjylland holder kortene tæt til kroppen omkring de komplikationer, der er opstået med stjernens knæ efter operationen, og vil ikke sige mere end at der har været tale om komplikationer efter skaden.

Læs Tipsbladets gennemgang af FC Midtjyllands køb i sommeren 2024 her

I de seneste måneder er situationen blevet mærkbart bedre med Cho Gue-sung tilbage fast på træningsanlægget, som FC Midtjylland selv dokumenterede her i et video-indslag med angriberen i november, hvor angriberen selv fortalte om, hvordan det tog længere at komme tilbage end forventet, og at han langsomt har øget træningsmængden.

Men fodboldtræning er Cho Gue-sung endnu ikke klar til på kort sigt, og med FC Midtjyllands melding i denne uge om flere måneders yderligere fravær kan man med rette overveje, hvor meget angriberen når at spille i denne sæson.

Cheftræner Thomas Thomasberg glæder sig over, at det går den rigtige vej for angriberen, men han er ked af at skulle undvære profilen, der er en vellidt og vigtig skikkelse på og uden for banen i klubben.

– Jeg er ked af det især på hans vegne, men jeg er det også på alles vegne. Vi havde regnet med, at vi ville have ham til rådighed ret hurtigt i efteråret, og så kom der de komplikationer, vi også har beskrevet i vores udmelding. Det kom til at tage længere tid, end vi regnede med dengang, og nu igen længere, end vi havde håbet. Men det kan være svært at vurdere den type skader, siger Thomas Thomasberg.

– Vi har haft den her viden lidt længere, end I har haft, så for jer bliver det markant, at han igen er ude i lidt længere tid, siger Thomas Thomasberg.

– Vi har hele tiden håbet og drømt om, at han stod her og var klar, men vi har også kunnet konstatere med det, der skete i løbet af november og december, at det ikke var realistisk. Han må ikke spille i de to første kampe, og nu varer det så flere måneder til. Om det bliver marts eller april må tiden vise. Det gode er, at der er fremskridt, men der stadig et stykke vej til, at vi kan sige, at han er klar, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland hentede sidste sommer Adam Buksa og Jan Kuchta til forreste kæde, hvor man også fik Edward Chilufya tilbage fra leje i Häcken.

FC Midtjylland skal efter alt at dømme tynde ud i angrebskorpset denne vinter, hvor Marrony efter en meget lang skadespause er ved at være aktuel til førsteholdsfodbold igen, mens Ola Brynhildsen er vendt tilbage fra et succesrigt efterår på leje i Molde og måske bliver solgt.



Hold da op – den er helt gal

FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlænger med to Superliga-talenter

Det har taget røven på Steve Cooper

Salah blev helten for Egypten

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Brøndby-stjerne med stor donation

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

City-ejer sælger klub

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding