IKAST (Tipsbladet): I hjemlandet er han en superstjerne, der i sidste sæson fik interessen for FC Midtjylland til at vokse eksplosivt i Sydkorea.
I FC Midtjylland var han en klar forstærkning og en god del af forklaringen på, man endte med DM-guld.
Kunne Cho Gue-sung spille på samme niveau nu, var han fortsat i idealopstillingen trods sidste sommers indkøb – men det kan angriberen ikke.
Tirsdag bekræftede FC Midtjylland i en meddelelse på klubbens egen webside, at et comeback er flere måneder væk, og dermed varer uvisheden altså ved for angriberen og FCM.
Operationen i juni sidste år blev beskrevet som et standard-indgreb, der gjorde angriberens knæ helt klar igen, efter han havde spillet med mindre gener i foråret.
Forventningen var få uger ude, før angriberen skulle være tilbage i træning i juli.
I stedet har angriberen nu i over et halvt år ikke været på træningsbanen og kun lavet genoptræning og senere på efteråret og nu styrketræning.
FC Midtjylland holder kortene tæt til kroppen omkring de komplikationer, der er opstået med stjernens knæ efter operationen, og vil ikke sige mere end at der har været tale om komplikationer efter skaden.
Læs Tipsbladets gennemgang af FC Midtjyllands køb i sommeren 2024 her
I de seneste måneder er situationen blevet mærkbart bedre med Cho Gue-sung tilbage fast på træningsanlægget, som FC Midtjylland selv dokumenterede her i et video-indslag med angriberen i november, hvor angriberen selv fortalte om, hvordan det tog længere at komme tilbage end forventet, og at han langsomt har øget træningsmængden.
Men fodboldtræning er Cho Gue-sung endnu ikke klar til på kort sigt, og med FC Midtjyllands melding i denne uge om flere måneders yderligere fravær kan man med rette overveje, hvor meget angriberen når at spille i denne sæson.
Cheftræner Thomas Thomasberg glæder sig over, at det går den rigtige vej for angriberen, men han er ked af at skulle undvære profilen, der er en vellidt og vigtig skikkelse på og uden for banen i klubben.
– Jeg er ked af det især på hans vegne, men jeg er det også på alles vegne. Vi havde regnet med, at vi ville have ham til rådighed ret hurtigt i efteråret, og så kom der de komplikationer, vi også har beskrevet i vores udmelding. Det kom til at tage længere tid, end vi regnede med dengang, og nu igen længere, end vi havde håbet. Men det kan være svært at vurdere den type skader, siger Thomas Thomasberg.
– Vi har haft den her viden lidt længere, end I har haft, så for jer bliver det markant, at han igen er ude i lidt længere tid, siger Thomas Thomasberg.
– Vi har hele tiden håbet og drømt om, at han stod her og var klar, men vi har også kunnet konstatere med det, der skete i løbet af november og december, at det ikke var realistisk. Han må ikke spille i de to første kampe, og nu varer det så flere måneder til. Om det bliver marts eller april må tiden vise. Det gode er, at der er fremskridt, men der stadig et stykke vej til, at vi kan sige, at han er klar, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland hentede sidste sommer Adam Buksa og Jan Kuchta til forreste kæde, hvor man også fik Edward Chilufya tilbage fra leje i Häcken.
FC Midtjylland skal efter alt at dømme tynde ud i angrebskorpset denne vinter, hvor Marrony efter en meget lang skadespause er ved at være aktuel til førsteholdsfodbold igen, mens Ola Brynhildsen er vendt tilbage fra et succesrigt efterår på leje i Molde og måske bliver solgt.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
– Det er lort!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
– Det ser dystert ud!