IKAST (Tipsbladet): Tirsdag middag trænede FC Midtjyllands danske mestre for første gang med bold, efter de i de seneste dage har gennemgået fysiske tests og taget hul på de fysiske forberedelser.
Hvis I synes, det er lidt tidligt i januar, er I ikke galt på den – FC Midtjyllands opstart er fremrykket og sat på turbo, da man allerede 23. januar skal spille en ultra-vigtig Europa League-udekamp mod bulgarske Ludogorets, før man ugen efter hjemme er vært for José Mourinhos Fenerbahce i den sidste og afgørende runde i ligaspillet.
En spiller, der muligvis ikke kommer i betragtning til de kampe, er norske Ola Brynhildsen.
Forwarden glimrede ved sit fravær på træningsbanen i den overdækkede indendørshal Stadome, da han plejer en mindre fodskade og derfor holder sig til træningslokalet med et håb om et comeback ude på træningsbanen senere på ugen.
Og går det, som den norske angriber og FC Midtjylland håber, kan angriberen snart være fortid i klubben, da begge parter er indstillet på et salg denne vinter med de norske topklubber Molde FK og Bodø/Glimt samt tyrkiske Trabzonspor blandt de bejlere, Tipsbladet i sidste måned bragte på bane som interesserede.
Hvor Brynhildsen præcis skal hen kan og vil FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand ikke sige, men væk skal angriberen sandsynligvis med en lang række andre spillere i FC Midtjylland foran i køen til spilletid.
– Ola er et fantastisk eksempel på, hvor stærk en spillertrup, vi har. Ola gjorde det godt i foråret for os, og med den konkurrence, der var i truppen, fik han mulighed for at komme til Molde. At han så brændte Eliteserien af fortæller jo enormt meget om den kvalitet, vi har i FC Midtjylland. Det er megastærkt gået af Ola. Hvad der så sker i det her vindue, jamen der kommer vi til at se på trupsammensætningen igen. I første omgang er det dejligt at have Ola tilbage og i form, siger Peter Sand.
– Han indgår her. Han er FC Midtjyllands spiller, så han indgår 100 procent hos os. Og så må tiden vise, hvad det ender med,
FC Midtjylland kan håbe, der opstår konkurrence på markedet om Ola Brynhildsen, så man kan få hele transfersummen på knap 20 millioner kroner fra sommeren 2023 dækket, mens Brynhildsen-lejren givetvis vil håbe på et lidt lavere prisniveau, der gør det lettere at få en handel igennem i transfervinduet her halvvejs i de fleste europæiske ligaer.
At Brynhildsen bliver solgt her i januar til en større europæisk liga eller før eller efter den danske transferdeadline 3. februar til eksempelvis Norge er dog ikke garanteret.
Efter målsuccesen i Norge er der ikke tungtvejende argumenter for, at de tre forward-reserver, der tegner sig i truppen, skulle være stærkere end Brynhildsen pt, og FC Midtjylland har intet finansielt behov overhovedet for at sælge Brynhildsen men kan afvente, om man får det tilbud i prislejet to til tre millioner euro, man sandsynligvis kommer til at kræve af interesserede klubber.
Brynhildsen havde stor succes på leje i Molde i efteråret, hvor forwarden scorede 12 mål i 18 kampe, heraf de 10 i 11 ligakampe.
FC Midtjyllands foretrukne angrebsduo tegner til at være Adam Buksa og Franculino, når sidstnævnte er klar, sandsynligvis først til februar, da en drilsk skade gennem længere tid har plaget forwarden.
Bag de to ligner Edward Chilufya, Jan Kuchta og potentielt Marrony (tilbage for alvor på træningsbanen efter en meget alvorlig knæskade i 2023) som alternativer, mens uheldige Cho Gue-sung næppe kommer til at spille i de fem resterende kampe i grundspillet og muligvis også er ude længere tid end det.
Ola Brynhildsen nåede at spille 11 kampe for FCM i juli og august før udlejningen til Norge.
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER