Nummer ét og månedens træner.
Det hele kører som smurt for den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen i polske Lech Poznan.
Frederiksen har fået en flyvende start i Polen med hele 16 point efter syv runder, og de gode resultater har fået Poznan i fodboldhumør.
Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job.
Niels Frederiksen om jobbet som dansk landstræner
Det siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.
– Der er kun spillet syv kampe, så det er ikke mange kampe, men selvfølgelig er vi glade. Vi har fået tingene vendt rundt nu, så der er en større optimisme overalt end efter den seneste sæson, som var en skuffelse. Jeg synes, at vi har nogle spillere, der arbejder rigtig godt.
– De er dedikerede og fokuserede. Starten er et udtryk for teamwork hele vejen rundt, og vi har fundet en god rytme. Lige nu er det jo positivt og med et smil på, men vi skal ikke sætte os tilbage. Vi kan stadig blive endnu dygtigere, og vi skal arbejde hårdt.
Du er blevet månedens træner i august. Hvordan har du det med det?
– Alle kan jo godt lide at blive anerkendt for ens arbejde, og det er et udtryk for, at vi har haft en rigtig fin august måned. Vi har haft fire sejre og en uafgjort. Det er vigtigt for mig at sige, at det er mig, der får hæderen, men det er et arbejde, som mange har æren for.
– Hvis vi fortsætter med at arbejde sammen, kan vi blive ved med at skabe gode resultater. Så kan det godt være, at jeg er kransekagefiguren, men det betyder, at der er en masse folk, der har lavet et godt stykke arbejde.
Frederiksen fortæller, at hemmeligheden bag succesen er, at spillerne er kommet i bedre fysisk form, og det hjælper i Frederiksens intensive system. Samtidig består stammen af etablerede spillere.
Danskeren vil dog ikke tage glæderne på forskud.
– Man kan godt komme ind i en positiv og negativ spiral, og vi er kommet i en positiv spiral, hvor succes avler succes, og vi får større tro på det. Så bliver en lille smule nemmere.
Fansene i den polske klub har også givet Frederiksen god opbakning på grund af resultaterne, fortæller danskeren.
– Der er en mere positiv stemning nu. De har jo mange dedikerede fans, og de støtter rigtig godt op om holdet. Tilfredsheden var ikke så stor i den seneste sæson, og det er forståeligt nok, da holdet ikke præsterede. Det er noget, som gør, at tingene bliver nemmere og bedre. Det hele forstærker sig, når vi vinder kampene, og så kommer støtten også. Det går den rigtige vej.
Er du overrasket over den store succes?
– Jeg synes hele tiden, at der har været nogle rigtig dygtige spillere. Vi har kvaliteten i truppen for at kunne præstere, som vi gør nu. Det er klart, at når man overtager efter en sæson, som var en skuffelse for alle, så er det altid lidt usikkert på, hvordan spillerne reagerer.
– Jeg vil ikke sige, at jeg er overrasket, men det kunne også være gået anderledes. Det skal vi ikke lukke øjnene for, og det kan stadig vende rundt på en tallerken. Vi har kvaliteten.
Artiklen fortsætter under billedet.
Interessant job
Et job som dansk landstræner står højt på mange danskeres liste over drømmejob. Lige nu er der uklarhed om, hvem der får ansvaret fra januar. Tipsbladet spurgte Frederiksen ind til det ledige job.
– Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job. Så er der en masse med timing og hvordan og hvorledes. Lige nu er jeg glad for at være, hvor jeg er, så det bruger jeg min tid og mit fokus på.
Så der er ikke noget under opsejling?
– Nej, det går jeg ikke ud fra, siger han med et smil til Tipsbladet.
Næste opgør for Niels Frederiksen og co. er mod Bialystok 14. september.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER