Kæmpe succes: Dansk landstrænerjob er interessant

Niels Frederiksen har stor succes som cheftræner i polske Lech Poznan. Tipsbladet har taget en snak med den danske cheftræner, hvor han også forholder sig til muligheden for at blive dansk landstræner.



Nummer ét og månedens træner. 

Det hele kører som smurt for den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen i polske Lech Poznan. 

Frederiksen har fået en flyvende start i Polen med hele 16 point efter syv runder, og de gode resultater har fået Poznan i fodboldhumør. 

Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job.

Niels Frederiksen om jobbet som dansk landstræner

Det siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

– Der er kun spillet syv kampe, så det er ikke mange kampe, men selvfølgelig er vi glade. Vi har fået tingene vendt rundt nu, så der er en større optimisme overalt end efter den seneste sæson, som var en skuffelse. Jeg synes, at vi har nogle spillere, der arbejder rigtig godt.

– De er dedikerede og fokuserede. Starten er et udtryk for teamwork hele vejen rundt, og vi har fundet en god rytme. Lige nu er det jo positivt og med et smil på, men vi skal ikke sætte os tilbage. Vi kan stadig blive endnu dygtigere, og vi skal arbejde hårdt.

Du er blevet månedens træner i august. Hvordan har du det med det?

– Alle kan jo godt lide at blive anerkendt for ens arbejde, og det er et udtryk for, at vi har haft en rigtig fin august måned. Vi har haft fire sejre og en uafgjort. Det er vigtigt for mig at sige, at det er mig, der får hæderen, men det er et arbejde, som mange har æren for.

– Hvis vi fortsætter med at arbejde sammen, kan vi blive ved med at skabe gode resultater. Så kan det godt være, at jeg er kransekagefiguren, men det betyder, at der er en masse folk, der har lavet et godt stykke arbejde.

Frederiksen fortæller, at hemmeligheden bag succesen er, at spillerne er kommet i bedre fysisk form, og det hjælper i Frederiksens intensive system. Samtidig består stammen af etablerede spillere. 

Danskeren vil dog ikke tage glæderne på forskud.

– Man kan godt komme ind i en positiv og negativ spiral, og vi er kommet i en positiv spiral, hvor succes avler succes, og vi får større tro på det. Så bliver en lille smule nemmere.

Fansene i den polske klub har også givet Frederiksen god opbakning på grund af resultaterne, fortæller danskeren. 

– Der er en mere positiv stemning nu. De har jo mange dedikerede fans, og de støtter rigtig godt op om holdet. Tilfredsheden var ikke så stor i den seneste sæson, og det er forståeligt nok, da holdet ikke præsterede. Det er noget, som gør, at tingene bliver nemmere og bedre. Det hele forstærker sig, når vi vinder kampene, og så kommer støtten også. Det går den rigtige vej.

Er du overrasket over den store succes?

– Jeg synes hele tiden, at der har været nogle rigtig dygtige spillere. Vi har kvaliteten i truppen for at kunne præstere, som vi gør nu. Det er klart, at når man overtager efter en sæson, som var en skuffelse for alle, så er det altid lidt usikkert på, hvordan spillerne reagerer.

– Jeg vil ikke sige, at jeg er overrasket, men det kunne også være gået anderledes. Det skal vi ikke lukke øjnene for, og det kan stadig vende rundt på en tallerken. Vi har kvaliteten.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Interessant job
Et job som dansk landstræner står højt på mange danskeres liste over drømmejob. Lige nu er der uklarhed om, hvem der får ansvaret fra januar. Tipsbladet spurgte Frederiksen ind til det ledige job.

– Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job. Så er der en masse med timing og hvordan og hvorledes. Lige nu er jeg glad for at være, hvor jeg er, så det bruger jeg min tid og mit fokus på.

Så der er ikke noget under opsejling?

– Nej, det går jeg ikke ud fra, siger han med et smil til Tipsbladet.

Næste opgør for Niels Frederiksen og co. er mod Bialystok 14. september.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Laver aftale med Frederik Birk

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

– Han ender i Premier League

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storroser dansk super-talent

Salah scorer på Anfield

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!