Kæmpe succes: Dansk landstrænerjob er interessant

Niels Frederiksen har stor succes som cheftræner i polske Lech Poznan. Tipsbladet har taget en snak med den danske cheftræner, hvor han også forholder sig til muligheden for at blive dansk landstræner.



Nummer ét og månedens træner. 

Det hele kører som smurt for den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen i polske Lech Poznan. 

Frederiksen har fået en flyvende start i Polen med hele 16 point efter syv runder, og de gode resultater har fået Poznan i fodboldhumør. 

Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job.

Niels Frederiksen om jobbet som dansk landstræner

Det siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

– Der er kun spillet syv kampe, så det er ikke mange kampe, men selvfølgelig er vi glade. Vi har fået tingene vendt rundt nu, så der er en større optimisme overalt end efter den seneste sæson, som var en skuffelse. Jeg synes, at vi har nogle spillere, der arbejder rigtig godt.

– De er dedikerede og fokuserede. Starten er et udtryk for teamwork hele vejen rundt, og vi har fundet en god rytme. Lige nu er det jo positivt og med et smil på, men vi skal ikke sætte os tilbage. Vi kan stadig blive endnu dygtigere, og vi skal arbejde hårdt.

Du er blevet månedens træner i august. Hvordan har du det med det?

– Alle kan jo godt lide at blive anerkendt for ens arbejde, og det er et udtryk for, at vi har haft en rigtig fin august måned. Vi har haft fire sejre og en uafgjort. Det er vigtigt for mig at sige, at det er mig, der får hæderen, men det er et arbejde, som mange har æren for.

– Hvis vi fortsætter med at arbejde sammen, kan vi blive ved med at skabe gode resultater. Så kan det godt være, at jeg er kransekagefiguren, men det betyder, at der er en masse folk, der har lavet et godt stykke arbejde.

Frederiksen fortæller, at hemmeligheden bag succesen er, at spillerne er kommet i bedre fysisk form, og det hjælper i Frederiksens intensive system. Samtidig består stammen af etablerede spillere. 

Danskeren vil dog ikke tage glæderne på forskud.

– Man kan godt komme ind i en positiv og negativ spiral, og vi er kommet i en positiv spiral, hvor succes avler succes, og vi får større tro på det. Så bliver en lille smule nemmere.

Fansene i den polske klub har også givet Frederiksen god opbakning på grund af resultaterne, fortæller danskeren. 

– Der er en mere positiv stemning nu. De har jo mange dedikerede fans, og de støtter rigtig godt op om holdet. Tilfredsheden var ikke så stor i den seneste sæson, og det er forståeligt nok, da holdet ikke præsterede. Det er noget, som gør, at tingene bliver nemmere og bedre. Det hele forstærker sig, når vi vinder kampene, og så kommer støtten også. Det går den rigtige vej.

Er du overrasket over den store succes?

– Jeg synes hele tiden, at der har været nogle rigtig dygtige spillere. Vi har kvaliteten i truppen for at kunne præstere, som vi gør nu. Det er klart, at når man overtager efter en sæson, som var en skuffelse for alle, så er det altid lidt usikkert på, hvordan spillerne reagerer.

– Jeg vil ikke sige, at jeg er overrasket, men det kunne også være gået anderledes. Det skal vi ikke lukke øjnene for, og det kan stadig vende rundt på en tallerken. Vi har kvaliteten.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Interessant job
Et job som dansk landstræner står højt på mange danskeres liste over drømmejob. Lige nu er der uklarhed om, hvem der får ansvaret fra januar. Tipsbladet spurgte Frederiksen ind til det ledige job.

– Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job. Så er der en masse med timing og hvordan og hvorledes. Lige nu er jeg glad for at være, hvor jeg er, så det bruger jeg min tid og mit fokus på.

Så der er ikke noget under opsejling?

– Nej, det går jeg ikke ud fra, siger han med et smil til Tipsbladet.

Næste opgør for Niels Frederiksen og co. er mod Bialystok 14. september.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

FCM ansætter ny topboss

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bombe – Superliga-klub nævnes

Chido Obi nomineret til pris



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

Deler nyt om fremtiden

I svime over Filip Jørgensen

Bayern tromler sig videre

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Tottenham er i overhængende fare’

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Optakt: Newcastle – Manchester City

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Mourinho tog røven på Zeca

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane