Kæmpe succes: Dansk landstrænerjob er interessant

Niels Frederiksen har stor succes som cheftræner i polske Lech Poznan. Tipsbladet har taget en snak med den danske cheftræner, hvor han også forholder sig til muligheden for at blive dansk landstræner.



Nummer ét og månedens træner. 

Det hele kører som smurt for den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen i polske Lech Poznan. 

Frederiksen har fået en flyvende start i Polen med hele 16 point efter syv runder, og de gode resultater har fået Poznan i fodboldhumør. 

Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job.

Niels Frederiksen om jobbet som dansk landstræner

Det siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

– Der er kun spillet syv kampe, så det er ikke mange kampe, men selvfølgelig er vi glade. Vi har fået tingene vendt rundt nu, så der er en større optimisme overalt end efter den seneste sæson, som var en skuffelse. Jeg synes, at vi har nogle spillere, der arbejder rigtig godt.

– De er dedikerede og fokuserede. Starten er et udtryk for teamwork hele vejen rundt, og vi har fundet en god rytme. Lige nu er det jo positivt og med et smil på, men vi skal ikke sætte os tilbage. Vi kan stadig blive endnu dygtigere, og vi skal arbejde hårdt.

Du er blevet månedens træner i august. Hvordan har du det med det?

– Alle kan jo godt lide at blive anerkendt for ens arbejde, og det er et udtryk for, at vi har haft en rigtig fin august måned. Vi har haft fire sejre og en uafgjort. Det er vigtigt for mig at sige, at det er mig, der får hæderen, men det er et arbejde, som mange har æren for.

– Hvis vi fortsætter med at arbejde sammen, kan vi blive ved med at skabe gode resultater. Så kan det godt være, at jeg er kransekagefiguren, men det betyder, at der er en masse folk, der har lavet et godt stykke arbejde.

Frederiksen fortæller, at hemmeligheden bag succesen er, at spillerne er kommet i bedre fysisk form, og det hjælper i Frederiksens intensive system. Samtidig består stammen af etablerede spillere. 

Danskeren vil dog ikke tage glæderne på forskud.

– Man kan godt komme ind i en positiv og negativ spiral, og vi er kommet i en positiv spiral, hvor succes avler succes, og vi får større tro på det. Så bliver en lille smule nemmere.

Fansene i den polske klub har også givet Frederiksen god opbakning på grund af resultaterne, fortæller danskeren. 

– Der er en mere positiv stemning nu. De har jo mange dedikerede fans, og de støtter rigtig godt op om holdet. Tilfredsheden var ikke så stor i den seneste sæson, og det er forståeligt nok, da holdet ikke præsterede. Det er noget, som gør, at tingene bliver nemmere og bedre. Det hele forstærker sig, når vi vinder kampene, og så kommer støtten også. Det går den rigtige vej.

Er du overrasket over den store succes?

– Jeg synes hele tiden, at der har været nogle rigtig dygtige spillere. Vi har kvaliteten i truppen for at kunne præstere, som vi gør nu. Det er klart, at når man overtager efter en sæson, som var en skuffelse for alle, så er det altid lidt usikkert på, hvordan spillerne reagerer.

– Jeg vil ikke sige, at jeg er overrasket, men det kunne også være gået anderledes. Det skal vi ikke lukke øjnene for, og det kan stadig vende rundt på en tallerken. Vi har kvaliteten.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Interessant job
Et job som dansk landstræner står højt på mange danskeres liste over drømmejob. Lige nu er der uklarhed om, hvem der får ansvaret fra januar. Tipsbladet spurgte Frederiksen ind til det ledige job.

– Jeg kan sige, at de fleste trænere med dansk pas synes, at det kunne være et interessant job. Så er der en masse med timing og hvordan og hvorledes. Lige nu er jeg glad for at være, hvor jeg er, så det bruger jeg min tid og mit fokus på.

Så der er ikke noget under opsejling?

– Nej, det går jeg ikke ud fra, siger han med et smil til Tipsbladet.

Næste opgør for Niels Frederiksen og co. er mod Bialystok 14. september.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘De har problemer med os’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi