Værste start nogensinde i Premier League

Aldrig før har Manchester United fået så dårlig en points- og målscoringsmæssig start på en Premier League-sæson.



Ruben Amorim skal trække i arbejdstøjet fra dag ét, når han senere i november overtager rollen som manager i Manchester United.

Klubben har nemlig, som Sky Sports skriver, fået sin værste start nogensinde siden den engelske fodboldrække skiftede navn til Premier League i 1992.

Christian Eriksen og Rasmus Højlunds hold satte søndag den negative rekord, efter de spillede uafgjort mod Chelsea, hvilket betyder, at klubben efter 10 runder kun har præsteret at få 12 point. Det er langt under, hvad der er normalt for en engelsk storklub, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange.

Man skal langt tilbage i historiebøgerne for at finde sidste gang, hvor Manchester United havde fået færre point efter 10 runder i den bedste fodboldrække. Helt præcist skal man tilbage til sæsonen 1986-87, hvor De Røde Djævle kun havde fået otte point efter det antal spillerunder.

Det var samme år, hvor Sir Alex Ferguson overtog posten som manager i klubben. Han startede tilfældigvis også i rollen i november måned i 1986.

Det er ikke kun på pointfronten, at det ikke hænger sammen i den røde del af Manchester. Man skal helt tilbage til sæsonen 1973-74 for at finde sidste gang, klubben kun havde scoret ni gange efter 10 kampe i landets bedste række.

Så der er rigeligt at rette op på for Ruben Amorim, når han overtager tøjlerne i Manchester United den 11. november.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Overraskende melding om Oliver Christensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Qatar – Schweiz

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning