Værste start nogensinde i Premier League

Aldrig før har Manchester United fået så dårlig en points- og målscoringsmæssig start på en Premier League-sæson.



Ruben Amorim skal trække i arbejdstøjet fra dag ét, når han senere i november overtager rollen som manager i Manchester United.

Klubben har nemlig, som Sky Sports skriver, fået sin værste start nogensinde siden den engelske fodboldrække skiftede navn til Premier League i 1992.

Christian Eriksen og Rasmus Højlunds hold satte søndag den negative rekord, efter de spillede uafgjort mod Chelsea, hvilket betyder, at klubben efter 10 runder kun har præsteret at få 12 point. Det er langt under, hvad der er normalt for en engelsk storklub, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange.

Man skal langt tilbage i historiebøgerne for at finde sidste gang, hvor Manchester United havde fået færre point efter 10 runder i den bedste fodboldrække. Helt præcist skal man tilbage til sæsonen 1986-87, hvor De Røde Djævle kun havde fået otte point efter det antal spillerunder.

Det var samme år, hvor Sir Alex Ferguson overtog posten som manager i klubben. Han startede tilfældigvis også i rollen i november måned i 1986.

Det er ikke kun på pointfronten, at det ikke hænger sammen i den røde del af Manchester. Man skal helt tilbage til sæsonen 1973-74 for at finde sidste gang, klubben kun havde scoret ni gange efter 10 kampe i landets bedste række.

Så der er rigeligt at rette op på for Ruben Amorim, når han overtager tøjlerne i Manchester United den 11. november.






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF