Værste start nogensinde i Premier League

Aldrig før har Manchester United fået så dårlig en points- og målscoringsmæssig start på en Premier League-sæson.



Ruben Amorim skal trække i arbejdstøjet fra dag ét, når han senere i november overtager rollen som manager i Manchester United.

Klubben har nemlig, som Sky Sports skriver, fået sin værste start nogensinde siden den engelske fodboldrække skiftede navn til Premier League i 1992.

Christian Eriksen og Rasmus Højlunds hold satte søndag den negative rekord, efter de spillede uafgjort mod Chelsea, hvilket betyder, at klubben efter 10 runder kun har præsteret at få 12 point. Det er langt under, hvad der er normalt for en engelsk storklub, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange.

Man skal langt tilbage i historiebøgerne for at finde sidste gang, hvor Manchester United havde fået færre point efter 10 runder i den bedste fodboldrække. Helt præcist skal man tilbage til sæsonen 1986-87, hvor De Røde Djævle kun havde fået otte point efter det antal spillerunder.

Det var samme år, hvor Sir Alex Ferguson overtog posten som manager i klubben. Han startede tilfældigvis også i rollen i november måned i 1986.

Det er ikke kun på pointfronten, at det ikke hænger sammen i den røde del af Manchester. Man skal helt tilbage til sæsonen 1973-74 for at finde sidste gang, klubben kun havde scoret ni gange efter 10 kampe i landets bedste række.

Så der er rigeligt at rette op på for Ruben Amorim, når han overtager tøjlerne i Manchester United den 11. november.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt