Ruben Amorim skal trække i arbejdstøjet fra dag ét, når han senere i november overtager rollen som manager i Manchester United.
Klubben har nemlig, som Sky Sports skriver, fået sin værste start nogensinde siden den engelske fodboldrække skiftede navn til Premier League i 1992.
Christian Eriksen og Rasmus Højlunds hold satte søndag den negative rekord, efter de spillede uafgjort mod Chelsea, hvilket betyder, at klubben efter 10 runder kun har præsteret at få 12 point. Det er langt under, hvad der er normalt for en engelsk storklub, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange.
Man skal langt tilbage i historiebøgerne for at finde sidste gang, hvor Manchester United havde fået færre point efter 10 runder i den bedste fodboldrække. Helt præcist skal man tilbage til sæsonen 1986-87, hvor De Røde Djævle kun havde fået otte point efter det antal spillerunder.
Det var samme år, hvor Sir Alex Ferguson overtog posten som manager i klubben. Han startede tilfældigvis også i rollen i november måned i 1986.
Det er ikke kun på pointfronten, at det ikke hænger sammen i den røde del af Manchester. Man skal helt tilbage til sæsonen 1973-74 for at finde sidste gang, klubben kun havde scoret ni gange efter 10 kampe i landets bedste række.
Så der er rigeligt at rette op på for Ruben Amorim, når han overtager tøjlerne i Manchester United den 11. november.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT