Værste start nogensinde i Premier League

Aldrig før har Manchester United fået så dårlig en points- og målscoringsmæssig start på en Premier League-sæson.



Ruben Amorim skal trække i arbejdstøjet fra dag ét, når han senere i november overtager rollen som manager i Manchester United.

Klubben har nemlig, som Sky Sports skriver, fået sin værste start nogensinde siden den engelske fodboldrække skiftede navn til Premier League i 1992.

Christian Eriksen og Rasmus Højlunds hold satte søndag den negative rekord, efter de spillede uafgjort mod Chelsea, hvilket betyder, at klubben efter 10 runder kun har præsteret at få 12 point. Det er langt under, hvad der er normalt for en engelsk storklub, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange.

Man skal langt tilbage i historiebøgerne for at finde sidste gang, hvor Manchester United havde fået færre point efter 10 runder i den bedste fodboldrække. Helt præcist skal man tilbage til sæsonen 1986-87, hvor De Røde Djævle kun havde fået otte point efter det antal spillerunder.

Det var samme år, hvor Sir Alex Ferguson overtog posten som manager i klubben. Han startede tilfældigvis også i rollen i november måned i 1986.

Det er ikke kun på pointfronten, at det ikke hænger sammen i den røde del af Manchester. Man skal helt tilbage til sæsonen 1973-74 for at finde sidste gang, klubben kun havde scoret ni gange efter 10 kampe i landets bedste række.

Så der er rigeligt at rette op på for Ruben Amorim, når han overtager tøjlerne i Manchester United den 11. november.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

UEFA klar til at boykotte VM

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

De vil have Jelert



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Stjerne på plads i Chelsea

Tottenham-flop i stor transfer

Hvor er I vilde, AGF!

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool