Salah og Van Dijk forbigået: Finne udpeget som Liverpools bedste indkøb

Ifølge Liverpool-legenden Jamie Carragher er det hverken Mohamed Salah eller Virgil van Dijk, der er Liverpools bedste indkøb i Premier League-æraen.



Liverpool vandt i 2020 klubbens første mesterskab i Premier League-æraen, anført af stjernenavne som Mohamed Salah og Virgil van Dijk.

Men hverken egypteren eller hollænderen kan siges at være Liverpools bedste indkøb i Premier League-æraen, som blev indledt med 1992/93-sæsonen. Sådan lyder det nu fra Liverpool-legenden Jamie Carragher. 

Den bedste til prisen
Carragher har i stedet valgt at pege på den finske forsvarer Sami Hyypiä, som Liverpool i 1999 hentede i hollandske Willem II for 22 millioner kroner.

– Jeg taler ikke om, hvem der er den bedste spiller. Jeg taler om det bedste indkøb i forhold til prisen. Og grunden til, at Hyypiä er på listen, er fordi, at når jeg tænker tilbage på Liverpool i 1999, så var det et hold, der sluttede som nummer seks eller syv i tabellen, lyder det ifølge talkSPORT fra Carragher.

– Det hold var kendt som et svagt hold, der blev fysisk domineret. Hyypiä kom ind og i løbet af de efterfølgende år blev han aldrig skadet. Og Liverpool gik fra et være et alt for ‘blødt’ hold til at være et hold, der mentalt og fysisk var meget stærkt. Og det var han en kæmpe del af. 

– Den succes, vi havde med Gerard Houllier og Rafa Benitez, blev bygget ud fra defensiven. Den var bygget på et solidt fundament, og den var bygget ud fra indkøbet af ham. Prisskiltet, de manglende skader, hans niveau i et årti og de trofæer, vi vandt… det er grundene til, at han er på toppen af listen.

Vandt en del trofæer
Sami Hyypiä vandt altså ikke Premier League med Liverpool, men finnen var med til at vinde både Champions League (2005), UEFA Cup’en (2001) og FA Cup’en (2001 og 2006). I Champions League-finalen i 2005, hvor Liverpool besejrede AC Milan, startede Hyypiä i midterforsvaret, ved siden af Jamie Carragher.

Liverpool betalte 637 millioner kroner for Virgil van Dijk og 313 millioner kroner for Mohamed Salah.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’