Når Adam Daghim en dag langt ude i fremtiden sætter sig ned og tænker tilbage på sin karriere, så er der ingen tvivl om, at efteråret 2024 vil føles helt særligt.
For det er i den periode, at han har fået sit gennembrud i Red Bull Salzburg, på trods af at han for kun halvanden måned siden fyldte 19.
Red Bull Salzburg har det med at udklække spændende offensivspillere, som bliver solgt hamrende dyrt, og måske Daghim en dag går i fodsporene på stjerner som Dominik Szoboszlai, Karim Adeyemi, Benjamin Sesko, Sadio Mané og, nå ja, Erling Haaland, der alle forlod klubben for trecifrede millionbeløb.
Manden, der skal udklække ham, er hollandske Pepijn Lijnders, der har gang i sit bare andet job som cheftræner, og som mest af alt er kendt for at have været Jürgen Klopps højre hånd i flere succesfulde Liverpool-sæsoner.
Netop Lijnders er en træner, som Adam Daghim har stor respekt for, og det er ham, som har set det danske stjerneskuds vej i denne sæson.
– Træneren tror på mig, og vi har en god relation, så jeg er meget glad for det, siger Daghim til Tipsbladet og andre danske medier i forbindelse med denne landsholdssamling, hvor Daghim er afsted med U21-landsholdet, før han bliver mere konkret på Lijnders:
– Han er virkelig en god træner. Han tænker meget på spillerne, og hvordan vi har det og føler omkring spillet. Han giver os spillere meget frihed.
Netop det at han har været tæt på en træner som Klopp, kan man godt mærke, mener det danske talent.
– Hans mentalitet er vind, vind, vind og hårdt arbejde. Man kan godt se, hvor han har det fra.
Engang imellem kommer cheftræneren da også med anekdoter fra tiden under Klopp i Liverpool, men det sker ikke så tit, siger Daghim.
Til gengæld er det kommet lidt som en overraskelse for danskeren, at han på nuværende tidspunkt allerede har spillet 22 førsteholdskampe i denne sæson.
– Jeg havde ikke forventet, jeg ville få så meget spilletid, men jeg gjorde det rigtig godt i pre season, hvor jeg viste mig godt frem. Derfra har vi bare kørt videre, og jeg har fortjent det, forklarer han.
Det er blevet til tre mål, og målet mod Dynamo Kiev i Champions League-kvalifikationen er det foreløbige højdepunkt for en stolt Daghim.
Til gengæld slider normalt så dominerende Salzburg med resultaterne og spillet, og efter 11 spillerunder er man ganske uhørt på fjerdepladsen i ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Afslører: FCK ringede aldrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER