Vejen til succés kan være at forlade Brøndby i tide

Søren Larsen, Stephan Andersen, Mads Junker og Michael Ribers. Fire aktuelle succéshistorier på hver deres niveau, som man alle kan påklistre etiketten: kasseret i Brøndby. Sagt groft: Vil du have succés, så forlad Vestegnen i tide. Forklaringerne er forskellige. Søren Larsen var meget skadet. Stephan Andersen troede man ikke på, men han udviklede sig pludselig…



Kim Vilfort ærgrer sig nu ikke, når han ser TIPS-bladets liste over spillere med fortid i Brøndby, der nu er i andre danske klubber.

– Det er fint at se og udtryk for, at vi er en stor klub som har satset på talentudvikling. Har vi otte talenter i en årgang, ved vi at der ikke er plads til alle, og for os er det rart at se at de kommer andre steder hen at spille, måske på et niveau der passer bedre. Vores primære mål er at udvikle spillere til vores eget superligahold, men det er dejligt at se at nogle spiller andre steder.

Kim Vilfort vedgår at der er spillere – som Niki Zimling – han gerne havde set i den gule trøje fortsat, men for nogle er det sådan at de udvikler sig på et senere tidspunkt.

I forbindelse med Søren Larsens helt utrolige gennembrud har der været fokus på, at Michael Laudrup sendte ham i U-truppen, hvorefter han senere blev lejet ud. Dengang i 2002 valgte Laudrup i stedet for Søren Larsen Mads Junker og hentede senere Karsten Johansen fra samme årgang 1981. Teknisk passede Junker nok bedre til Laudrups ønske om pasningsspil, men taktisk var han ikke spilleren til 4-3-3-modellen, så han skulle andre steder hen for at slå igennem.

Michael Ribers er også fra 1981 og kom til Brøndby fra Lillerød som 16-årig. Han var anfører på både U/16- og U/18-landsholdet, men fik så et dyk omkring den tid han kom op som senior i Brøndby på et tidspunkt hvor talentarbejdet i klubben ikke fungerede optimalt.

Brøndby vandt i 1999 ynglinge-DM med 81-årgangen, som talte op imod en halv snes unglandsholdsspillere, men ingen af dem slog igennem på vestegnen. Udover Ribers var det navne som Anders Jochumsen, Anders Rasmussen, Kenneth Larsen, Teddy Holst, Baris Özcan og Joachim Bjerg.

Samt målmand Stephan Andersen, som målmandstræner for Brøndby og landsholdet Jørgen Henriksen ofte må høre for, at han ikke troede på dengang.



Internt i Brøndby har man nærmest en konstant debat om, hvor mange og hvilke talenter man skal satse på og hvem og hvor længe man skal beholde dem.

I den aktuelle A-trup har det givet frustrationer for de yngste spillere, at der købes spillere ind der skubber de unge længere væk fra holdet. Niki Zimling tog konsekvensen og skiftede til Esbjerg, mens det har sat spekulationer igang hos de tre tilbageværende 85’ere i A-truppen Kasper Lorentzen, Johan Absalonsen og Henrik Kildentoft.

Tidligere valgte Dennis Cagara at søge til udlandet, skønt man gerne ville have beholdt ham i Brøndby, hvor den nuværende U/21-landsholdsspiller var udset pladsen som venstre back, hvor man i stedet måtte hente Asbjørn Sennels. Et modsat eksempel er søndagens debutant ligeledes fra 1985-årgangen Morten Rasmussen, der nu modsat beregningerne er ved at spille sig til en fast plads i A-truppen.

– Han har tålmodigheden og psyken, siger Kim Vilfort, der gerne ser en lidt anden struktur i klubben så spillere bliver lidt længere i U-truppen.

Det skal netop være for at undgå de frustrationer det giver for unge spillere at komme i A-truppen uden at få den spilletid de sætter næsen op efter.

– Bliver de i U-truppen til de er lidt ældre, vil de være lidt stærkere og en anelse mere modnet, når de kommer op. For mig har det ingen betydning om de slår igennem som 18-19-årige eller er fyldt 20.

Tværtimod mener Kim Vilfort at det godt må gå lidt langsommere end man eksempelvis ser det i Ajax Amsterdam, hvor helt unge fyre markerer sig.

– Sagt lidt groft kan man mene at nogle af de, som kommer tidligt frem tager skade af det på det menneskelige plan, siger talentchefen med henvisning til nogle af de problemer flere fra Ajax-skolen har haft gennem årene.

Der er fokuseret på, at unge hollandske talenter langt tidligere kommer med på topplan end danske, men Kim Vilfort mener nu at Brøndby kan være med og henviser til Thomas Kahlenberg og Daniel Aggers tidlige gennembrud.

– Men man kan ikke sammenligne os med Ajax, som i en diameter på 80 km samler de 16 bedste i hver årgang fra de er 8-9 år. Sådan arbejder vi jo ikke herhjemme.

Et punkt man derimod gerne vil komme efter på er at få de hjemlige talenter i 17-18 årsalderen til at træne lige så meget som de gør i udlandet. Her mener Kim Vilfort bl.a. at Brøndbys nystartede gymnasie kan blive en hjælp.

Talentchefen kan videre konstatere, at man siden årgang 1978 med bl.a. Peter Madsen har holdt målsætningen med at levere tre spillere pr. årgang til førsteholdet.

1985-årgangen har været over gennemsnittet, og derfor har man skruet ned for blussen for årgang 1986-87, hvor man dog alligevel har haft 4-5 landsholdsspillere, mens næste store kuld er 88-årgangen med Mike Jensen, Nikolaj Agger (fætter til Daniel), Kristian Bo Andersen og svenske Denni Avdic.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Presset træner vil rotere mod FCM

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!