Vestergaards forvandling: Han er en quarterback

Jannik Vestergaard har gennemgået en uventet forvandling, og han ligner lige nu den helt store vinder på Leicester-holdet.



Fodbold kan nogle gange være en uventet størrelse, og det kan Jannik Vestergaard så sandelig skrive under på.

Fra at have været helt ude i kulden under Brendan Rodgers er han pludselig brandvarm under den nye cheftræner Enzo Maresca. Man forstår, hvis Vestergaard igen nyder at være på fodboldbanen. 

Og det kan ses, mener The Athletic-journalisten Rob Tanner, der dækker Leicester indgående.

– Når en ny træner kommer til, er der altid vindere og tabere i en trup, og den største vinder lader til at være Jannik, lyder hans første dom over Jannik Vestergaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

Han peger på, at hele historien omkring Vestergaard har været en rodet affære, og det længe så ud til, at der kun var én løsning; et brud mellem de to parter i sommer. Men en skade til Conor Coady i opstarten gav Vestergaard chancen, og den ikke bare tog han – han greb den. 

– Enzo Maresca er kommet ind, og han spiller den her boldbesiddelses-agtige måde at spille fodbold på med at spille bolden op nedefra, og det passer Jannik godt.

– På bolden har han været forrygende. Hvad Enzo elsker ved ham er, at han kan diktere tempoet i kampen. Når de har bolden bliver det til en trebackkæde, hvor Jannik ligger i midten, så han kontrollerer det hele. Han dikterer, hvor hurtigt de skal spille. Han spiller fra side til side, men når muligheden for at spille fremad opstår, så er det ham, der bryder linjerne med sine afleveringer.

– I denne rolle har han folk på begge sider af ham, som dækker af for ham. Han har også to midtbanespillere foran sig, som beskytter ham, så han har lidt en slags quarterbackrolle, lyder det fra journalisten.

Han peger på, at Vestergaards begrænsninger i større grad bliver begrænset i den måde, som Leicester spiller på. Her er der forsvarsspillere på hver side af Vestergaard, som også har to midtbanespillere foran sig som et skjold. Derfor udstilles hans svagheder ikke i lige så stor grad. 

Rob Tanner mener, at det i nogle kampe ligefrem har set for nemt ud for Vestergaard, fordi han slet ikke bliver presset. Derfor er han også helt i toppen af de statistikker, der går på boldberøringer og vellykkede afleveringer i Championship. 

Spørgsmålet er så, om der ligefrem lurer en kontraktforlængelse rundt om hjørnet? Noget der ville være fuldstændig utænkeligt for bare få måneder siden. 

– Man skal aldrig sige aldrig. Hvis han fortsætter sådan her og holder Conor Coady ude af holdet, så er der en chance for det. Men det afhænger også af, om han selv vil. Hvis Leicester rykker op i Premier League, så kan det også være, at de beslutter sig for at få mere kvalitet ind.

– Jannik har en stor rolle lige nu, og det er godt for ham. For hvis han spiller en stor rolle, og Leicester rykker op, så vil der komme flere tilbud til ham, skulle han ikke få en ny kontrakt af Leicester, konkluderer Rob Tanner. 

Jannik Vestergaard har kun misset én ligakamp i denne sæson, og det var på grund af karantæne. Han har nemlig allerede fået seks advarsler i ti kampe, og det er de eneste bekymringstegn, der er lige nu omkring ham.

Foto: Getty Images.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’