MARIENLYST STRANDHOTEL (Tipsbladet): Spanien er alt andet end en favoritmodstander for Danmark.
Det kan assisterende landstræner Daniel Agger også skrive under på.
Da han selv var på landsholdet, var han med til at tabe til Spanien et par gange, og stærkest i erindringen står EM-kvalifikationen i 2007, hvor Danmark tabte 1-2 på Santiago Bernabeu og 1-3 i Aarhus.
Den spanske syge er fortsat gennem årene, og i sidste måned tabte Danmark også til de regerende europamestre i Nations League.
På fredag kommer Spanien til Parken, og her er Daniel Agger sikker på, at de rød-hvide kan levere overraskelsen. Troen er en helt anden end dengang i 2007.
– Vi står langt bedre nu. Spanien er måske verdens bedste fodboldhold, men når jeg kigger på vores hold, tænker jeg "vi kan kraftedeme godt gøre et eller andet". Det tænkte man måske ikke helt dengang. Det er forskellen. Forskellen er ikke på deres hold, men på vores hold, siger Daniel Agger og tilføjer:
– Der er så meget potentiale, at selv når vi skal sille mod et hold som Spanien, tænker vi, at vi godt kan få noget med.
Ifølge Daniel Agger tåler det akutelle landshold nærmest ingen sammenligning med det, han selv var en del af.
– Bredden er langt bedre. Man ser tydeligt, hvor mange spillere der spiller i topklubber rundt omkring i Europa – i hvert fald de bedste ligaer. Det havde vi ikke i samme omfang dengang. At der ikke er nogle Superliga-spillere med siger også en del. Der er så mange at tage af i Europa, som spiller på et højere niveau.
– Det siger sig selv, at når man til dagligt spiller på et højere niveau, er det også lettere at gå ind og være med mod et hold som Spanien, siger han.
Danmarks assisterende træner har også opskriften på, hvordan Danmark skal slå Spanien.
– Kan man komme ud af deres førstepres, er der meget plads. Det er der, de afgiver pladsen. De har også et stort mellemrum mellem deres forsvarsspillere, og det skal udnyttes, men det kan man kun, hvis man har modet til at spille ud af førstepresset.
– Og så skal vi spille med kvalitet. Hvis kvaliteten falder mod Europas bedste hold, så spiser de dig, fastslår Agger.
Danmark mod Spanien er på menuen fredag 20.45.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC København – Randers FC
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Froholdt med vild hæder i Portugal
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT