‘Vi kan kraftedeme gøre et eller andet’

Daniel Agger er sikker på, at Danmark kan drille mægtige Spanien.



MARIENLYST STRANDHOTEL (Tipsbladet): Spanien er alt andet end en favoritmodstander for Danmark.

Det kan assisterende landstræner Daniel Agger også skrive under på.

Da han selv var på landsholdet, var han med til at tabe til Spanien et par gange, og stærkest i erindringen står EM-kvalifikationen i 2007, hvor Danmark tabte 1-2 på Santiago Bernabeu og 1-3 i Aarhus. 

Den spanske syge er fortsat gennem årene, og i sidste måned tabte Danmark også til de regerende europamestre i Nations League.

På fredag kommer Spanien til Parken, og her er Daniel Agger sikker på, at de rød-hvide kan levere overraskelsen. Troen er en helt anden end dengang i 2007.

– Vi står langt bedre nu. Spanien er måske verdens bedste fodboldhold, men når jeg kigger på vores hold, tænker jeg "vi kan kraftedeme godt gøre et eller andet". Det tænkte man måske ikke helt dengang. Det er forskellen. Forskellen er ikke på deres hold, men på vores hold, siger Daniel Agger og tilføjer:

– Der er så meget potentiale, at selv når vi skal sille mod et hold som Spanien, tænker vi, at vi godt kan få noget med.

Ifølge Daniel Agger tåler det akutelle landshold nærmest ingen sammenligning med det, han selv var en del af.

– Bredden er langt bedre. Man ser tydeligt, hvor mange spillere der spiller i topklubber rundt omkring i Europa – i hvert fald de bedste ligaer. Det havde vi ikke i samme omfang dengang. At der ikke er nogle Superliga-spillere med siger også en del. Der er så mange at tage af i Europa, som spiller på et højere niveau.

– Det siger sig selv, at når man til dagligt spiller på et højere niveau, er det også lettere at gå ind og være med mod et hold som Spanien, siger han.

Danmarks assisterende træner har også opskriften på, hvordan Danmark skal slå Spanien.

– Kan man komme ud af deres førstepres, er der meget plads. Det er der, de afgiver pladsen. De har også et stort mellemrum mellem deres forsvarsspillere, og det skal udnyttes, men det kan man kun, hvis man har modet til at spille ud af førstepresset.

– Og så skal vi spille med kvalitet. Hvis kvaliteten falder mod Europas bedste hold, så spiser de dig, fastslår Agger. 

Danmark mod Spanien er på menuen fredag 20.45. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Inter skuffer stort mod Torino

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Smider Salah-bombe

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Opfordrer til stor Superliga-ændring