‘Vi kan kraftedeme gøre et eller andet’

Daniel Agger er sikker på, at Danmark kan drille mægtige Spanien.



MARIENLYST STRANDHOTEL (Tipsbladet): Spanien er alt andet end en favoritmodstander for Danmark.

Det kan assisterende landstræner Daniel Agger også skrive under på.

Da han selv var på landsholdet, var han med til at tabe til Spanien et par gange, og stærkest i erindringen står EM-kvalifikationen i 2007, hvor Danmark tabte 1-2 på Santiago Bernabeu og 1-3 i Aarhus. 

Den spanske syge er fortsat gennem årene, og i sidste måned tabte Danmark også til de regerende europamestre i Nations League.

På fredag kommer Spanien til Parken, og her er Daniel Agger sikker på, at de rød-hvide kan levere overraskelsen. Troen er en helt anden end dengang i 2007.

– Vi står langt bedre nu. Spanien er måske verdens bedste fodboldhold, men når jeg kigger på vores hold, tænker jeg "vi kan kraftedeme godt gøre et eller andet". Det tænkte man måske ikke helt dengang. Det er forskellen. Forskellen er ikke på deres hold, men på vores hold, siger Daniel Agger og tilføjer:

– Der er så meget potentiale, at selv når vi skal sille mod et hold som Spanien, tænker vi, at vi godt kan få noget med.

Ifølge Daniel Agger tåler det akutelle landshold nærmest ingen sammenligning med det, han selv var en del af.

– Bredden er langt bedre. Man ser tydeligt, hvor mange spillere der spiller i topklubber rundt omkring i Europa – i hvert fald de bedste ligaer. Det havde vi ikke i samme omfang dengang. At der ikke er nogle Superliga-spillere med siger også en del. Der er så mange at tage af i Europa, som spiller på et højere niveau.

– Det siger sig selv, at når man til dagligt spiller på et højere niveau, er det også lettere at gå ind og være med mod et hold som Spanien, siger han.

Danmarks assisterende træner har også opskriften på, hvordan Danmark skal slå Spanien.

– Kan man komme ud af deres førstepres, er der meget plads. Det er der, de afgiver pladsen. De har også et stort mellemrum mellem deres forsvarsspillere, og det skal udnyttes, men det kan man kun, hvis man har modet til at spille ud af førstepresset.

– Og så skal vi spille med kvalitet. Hvis kvaliteten falder mod Europas bedste hold, så spiser de dig, fastslår Agger. 

Danmark mod Spanien er på menuen fredag 20.45. 





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasiliansk boost før Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’