For nyligt bragte den tyske avis Berliner Zeitung en liste, der viste, at 23 fodboldspillere, trænere og dommere er kollapset med hjerteproblemer mellem den 11. juli og den 15. oktober i år. Det svarer til et tilfælde cirka hver fjerde dag.
En af dem, der er blevet ramt, er Sogndal-spilleren Emil Pálsson. Holdkammeraten Axel Kryger husker tydeligt episoden.
– Der var ligheder med Christian Eriksen. Jeg tænkte: "Det sker bare ikke her." Pludselig ligger en god ven på jorden, fuldstændig livløs, siger han til The Athletic.
Netop tilfældet med Christian Eriksen er det, de fleste husker. Men hvad der gik galt med den danske stjerne, har Sanjay Sharma, der er en af verdens førende kardiologer, og som tidligere har arbejdet sammen med Eriksen i Tottenham, svært ved at forklare.
– Vi kendte til hans hjertesundhed – eller det troede vi, vi gjorde. Det kom ud af det blå. Vi ved ikke, hvad der gik galt den dag. Om han var syg med noget, eller om han havde en virus for nyligt. Havde han haft Covid-19? Var han blevet vaccineret? Vi er stadig ikke sikre.
I kølvandet på episoden med Eriksen og andre lignende tilfælde er der kommet markant større fokus på fodboldspillere og hjerteproblemer end tidligere. Spørgsmålet er så, om vi rent faktisk også oplever flere hjertetilfælde, og hvad forklaringen i så fald kan være? Sanjay Sharma har et bud.
– Jeg vil tro, det en statistisk klynge. Jeg kigger på det efter London Marathon (som medicinsk direktør, red.), og vi kan gå tre-fire år uden nogen tilfælde. Det femte år oplever vi så tre hjertetilfælde. Man tænker: "Hvad var galt ved det her løb? Var det vejret? Var det forureningen?" Rent faktisk kan det bare have været en statistisk ting.
Samtidig vurderer Sharma, at andre ting kan være skyld i, at hjertetilfældene bliver flere.
– Fodboldspillere er meget mere beviste om deres hjertesundhed, end de tidligere har været. De har set episoden med (Fabrice) Muamba, (Marc-Vivian) Foe og Eriksen, og mange er bekymrede for, at noget lignende sker for dem. Mange af dem har oplevet hjertetilfælde.
– Der er meget større sandsynlighed for, at de vil påtale det, hvis de oplever problemer med hjertet. Agüero eksempelvis. Han fik ikke et hjertetilfælde, men han havde tydeligvis symptomer på det. Så han stoppede med at spille i stedet for at tænke: "Jeg ved ikke, hvad det er, så jeg fortsætter bare med at spille og ser, hvordan det går."
Derudover har spillets udvikling også noget at sige, forklarer Sharma.
– Spillet har ændret sig. Det er meget hurtigere, mere dynamisk, og der bliver spillet mange flere kampe end tidligere. Der er flere konkurrencer, flere landskampe, og man overvejer, om fodbold tager hårdt på dem, der er skrøbelige, fordi de er mildt disponerede for det.
Christian Eriksen fik for nyligt gode nyheder omkring sit hjerte. Læs mere HER.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Daniel Agger rejser til England

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Jess Thorup færdig?

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre