– Vi ved ikke, hvad der gik galt med Eriksen

Ekspert har stadig svært ved at forstå, hvorfor det gik galt for Christian Eriksen mod Finland.



For nyligt bragte den tyske avis Berliner Zeitung en liste, der viste, at 23 fodboldspillere, trænere og dommere er kollapset med hjerteproblemer mellem den 11. juli og den 15. oktober i år. Det svarer til et tilfælde cirka hver fjerde dag.

En af dem, der er blevet ramt, er Sogndal-spilleren Emil Pálsson. Holdkammeraten Axel Kryger husker tydeligt episoden.

– Der var ligheder med Christian Eriksen. Jeg tænkte: “Det sker bare ikke her.” Pludselig ligger en god ven på jorden, fuldstændig livløs, siger han til The Athletic.

Netop tilfældet med Christian Eriksen er det, de fleste husker. Men hvad der gik galt med den danske stjerne, har Sanjay Sharma, der er en af verdens førende kardiologer, og som tidligere har arbejdet sammen med Eriksen i Tottenham, svært ved at forklare.

– Vi kendte til hans hjertesundhed – eller det troede vi, vi gjorde. Det kom ud af det blå. Vi ved ikke, hvad der gik galt den dag. Om han var syg med noget, eller om han havde en virus for nyligt. Havde han haft Covid-19? Var han blevet vaccineret? Vi er stadig ikke sikre.

I kølvandet på episoden med Eriksen og andre lignende tilfælde er der kommet markant større fokus på fodboldspillere og hjerteproblemer end tidligere. Spørgsmålet er så, om vi rent faktisk også oplever flere hjertetilfælde, og hvad forklaringen i så fald kan være? Sanjay Sharma har et bud.

– Jeg vil tro, det en statistisk klynge. Jeg kigger på det efter London Marathon (som medicinsk direktør, red.), og vi kan gå tre-fire år uden nogen tilfælde. Det femte år oplever vi så tre hjertetilfælde. Man tænker: “Hvad var galt ved det her løb? Var det vejret? Var det forureningen?” Rent faktisk kan det bare have været en statistisk ting.

Samtidig vurderer Sharma, at andre ting kan være skyld i, at hjertetilfældene bliver flere.

– Fodboldspillere er meget mere beviste om deres hjertesundhed, end de tidligere har været. De har set episoden med (Fabrice) Muamba, (Marc-Vivian) Foe og Eriksen, og mange er bekymrede for, at noget lignende sker for dem. Mange af dem har oplevet hjertetilfælde.

– Der er meget større sandsynlighed for, at de vil påtale det, hvis de oplever problemer med hjertet. Agüero eksempelvis. Han fik ikke et hjertetilfælde, men han havde tydeligvis symptomer på det. Så han stoppede med at spille i stedet for at tænke: “Jeg ved ikke, hvad det er, så jeg fortsætter bare med at spille og ser, hvordan det går.”

Derudover har spillets udvikling også noget at sige, forklarer Sharma.

– Spillet har ændret sig. Det er meget hurtigere, mere dynamisk, og der bliver spillet mange flere kampe end tidligere. Der er flere konkurrencer, flere landskampe, og man overvejer, om fodbold tager hårdt på dem, der er skrøbelige, fordi de er mildt disponerede for det.

Christian Eriksen fik for nyligt gode nyheder omkring sit hjerte. Læs mere HER.







► LIVE

LIVE: FCK-profil ramt af kyssesyge

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Brøndby blandt verdens mest intense hold

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Her kan du se LASK mod Liverpool

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

– Så er han nok færdig Manchester United!

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Denne klub bejler til Thomas Frank

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne

Presses Højbjerg ud? ‘Denne klub er interessant’

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview