Viaplay-chef: Nej, så bliver det sgu for pjattet

Viaplays 'Senior Vice President Sports', Kim Mikkelsen, uddyber beslutningen om at droppe visningen af pokalkampen mellem Holbæk og Silkeborg.



Hvis man er Silkeborg- eller Holbæk-fan og gerne vil overvære pokalkampen melle de to klubber i slutningen af måneden, bliver man nok nødt til at tage turen til Jysk Park. 

Kampen skulle ellers oprindeligt have været på Viaplay Sports News, men efter at de to klubber er blevet enige om at rykke kampen til Silkeborgs hjemmebane, har piben fået en ny lyd. 

Viaplay har nemlig droppet at vise kampen.

Det meddelte Viaplays 'Senior Vice President Sports' Kim Mikkelsen tirsdag aften. 

Her fortalte han, at kampen har mistet meget af sin "sportslige værdi", når den ikke længere skal spilles i Holbæk. 

Viaplay-chefen uddyber beslutningen over for Tipsbladet.

– Der er jo en reel chance for de mindre hold, hvis de spiller på hjemmebane. Det betyder noget, det har vi allerede set med de tre Superliga-hold, der er blevet slået ud. Det er jo Vejle, Lyngby og Randers, der har tabt til lavere rangerede hold på deres hjemmebane. Jeg har meget lidt tiltro til, at Holbæk kan lave en overraskelse i Silkeborg. 

Havde I gjort det samme, hvis det var mod FCK, og kampen var rykket til Parken?

– Det er hypotetisk spørgsmål, men selvfølgelig betyder det også noget, hvor attraktive holdene er. I forhold til vores seere og brugere. Men jeg synes stadig ikke, at det er en god idé. Det er sådan set dét, det her handler om. Jeg konstaterer jo bare, at den ikke er så spændende, når den skal spilles i Silkeborg.

– Jeg synes i øvrigt, at det er relativt udramatisk. Der er jo også en masse andre kampe, som vi ikke viser. Det er en konkret vurdering fra gang til gang. Vi havde jo valgt til den TV. Så møder vi ind mandag, og så har klubberne aftalt i weekenden, at den skal spilles i Silkeborg i stedet. Så er det bare, at vi siger: Nej, så bliver det sgu for pjattet. Det springer vi bare over, fortæller Kim Mikkelsen. 

Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at flere pokalkampe i år er blevet rykket til udeholdets stadion. Det skete blandt andet for godt to uger siden, da Hillerød tørnede sammen med FC Midtjylland, hvor kampen blev rykket til MCH Arena. 

Her var det dog ikke på tegnebrættet at droppe TV-transmissionen, fortæller Kim Mikkelsen. 

– Dengang overvejede vi det ikke, men det skulle vi måske have gjort. Det kan godt være, at vi skulle have tænkt over det. Jeg synes, det er en uskik, at man rykker kampene. Men jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg er jo fuldstændig klar over reglerne, men jeg kan bare ikke se, at det er det, der er meningen med pokalturneringen.

Hvad for nogle overvejelser lå bag, at I alligevel valgte at vise den?

– Ikke de store. Det er jo trods alt en kamp mellem et 1.divisions-hold og et Superliga-hold. Og så lå den i en uge, hvor det ikke var andre kampe. Men jeg synes stadig ikke, det var en god idé, at de ikke kun spille den i Hillerød eller et andet sted her i københavnsområdet. Det synes jeg var ærgerligt, siger Viaplay-chefen. 

I næste runde af pokalturneringen venter der flere spændende opgør, blandt andet mødes Brøndby IF og FC Midtjylland på Brøndby Stadion. 

Du kan her læse et interview med Holbæk-formand Allan Markussen, der ikke er enig med Kim Mikkelsen.





Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Her kan du se FC København mod Napoli

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Storklub forhandler om Oscar Højlund

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FC København byder på kantspiller

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Højlund roser FC Københavns fans

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

– Det er forfærdeligt

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’