Viaplay-chef: Nej, så bliver det sgu for pjattet

Viaplays 'Senior Vice President Sports', Kim Mikkelsen, uddyber beslutningen om at droppe visningen af pokalkampen mellem Holbæk og Silkeborg.



Hvis man er Silkeborg- eller Holbæk-fan og gerne vil overvære pokalkampen melle de to klubber i slutningen af måneden, bliver man nok nødt til at tage turen til Jysk Park. 

Kampen skulle ellers oprindeligt have været på Viaplay Sports News, men efter at de to klubber er blevet enige om at rykke kampen til Silkeborgs hjemmebane, har piben fået en ny lyd. 

Viaplay har nemlig droppet at vise kampen.

Det meddelte Viaplays 'Senior Vice President Sports' Kim Mikkelsen tirsdag aften. 

Her fortalte han, at kampen har mistet meget af sin "sportslige værdi", når den ikke længere skal spilles i Holbæk. 

Viaplay-chefen uddyber beslutningen over for Tipsbladet.

– Der er jo en reel chance for de mindre hold, hvis de spiller på hjemmebane. Det betyder noget, det har vi allerede set med de tre Superliga-hold, der er blevet slået ud. Det er jo Vejle, Lyngby og Randers, der har tabt til lavere rangerede hold på deres hjemmebane. Jeg har meget lidt tiltro til, at Holbæk kan lave en overraskelse i Silkeborg. 

Havde I gjort det samme, hvis det var mod FCK, og kampen var rykket til Parken?

– Det er hypotetisk spørgsmål, men selvfølgelig betyder det også noget, hvor attraktive holdene er. I forhold til vores seere og brugere. Men jeg synes stadig ikke, at det er en god idé. Det er sådan set dét, det her handler om. Jeg konstaterer jo bare, at den ikke er så spændende, når den skal spilles i Silkeborg.

– Jeg synes i øvrigt, at det er relativt udramatisk. Der er jo også en masse andre kampe, som vi ikke viser. Det er en konkret vurdering fra gang til gang. Vi havde jo valgt til den TV. Så møder vi ind mandag, og så har klubberne aftalt i weekenden, at den skal spilles i Silkeborg i stedet. Så er det bare, at vi siger: Nej, så bliver det sgu for pjattet. Det springer vi bare over, fortæller Kim Mikkelsen. 

Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at flere pokalkampe i år er blevet rykket til udeholdets stadion. Det skete blandt andet for godt to uger siden, da Hillerød tørnede sammen med FC Midtjylland, hvor kampen blev rykket til MCH Arena. 

Her var det dog ikke på tegnebrættet at droppe TV-transmissionen, fortæller Kim Mikkelsen. 

– Dengang overvejede vi det ikke, men det skulle vi måske have gjort. Det kan godt være, at vi skulle have tænkt over det. Jeg synes, det er en uskik, at man rykker kampene. Men jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg er jo fuldstændig klar over reglerne, men jeg kan bare ikke se, at det er det, der er meningen med pokalturneringen.

Hvad for nogle overvejelser lå bag, at I alligevel valgte at vise den?

– Ikke de store. Det er jo trods alt en kamp mellem et 1.divisions-hold og et Superliga-hold. Og så lå den i en uge, hvor det ikke var andre kampe. Men jeg synes stadig ikke, det var en god idé, at de ikke kun spille den i Hillerød eller et andet sted her i københavnsområdet. Det synes jeg var ærgerligt, siger Viaplay-chefen. 

I næste runde af pokalturneringen venter der flere spændende opgør, blandt andet mødes Brøndby IF og FC Midtjylland på Brøndby Stadion. 

Du kan her læse et interview med Holbæk-formand Allan Markussen, der ikke er enig med Kim Mikkelsen.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal