Hvis man er Silkeborg- eller Holbæk-fan og gerne vil overvære pokalkampen melle de to klubber i slutningen af måneden, bliver man nok nødt til at tage turen til Jysk Park.
Kampen skulle ellers oprindeligt have været på Viaplay Sports News, men efter at de to klubber er blevet enige om at rykke kampen til Silkeborgs hjemmebane, har piben fået en ny lyd.
Viaplay har nemlig droppet at vise kampen.
Det meddelte Viaplays 'Senior Vice President Sports' Kim Mikkelsen tirsdag aften.
Her fortalte han, at kampen har mistet meget af sin "sportslige værdi", når den ikke længere skal spilles i Holbæk.
Viaplay-chefen uddyber beslutningen over for Tipsbladet.
– Der er jo en reel chance for de mindre hold, hvis de spiller på hjemmebane. Det betyder noget, det har vi allerede set med de tre Superliga-hold, der er blevet slået ud. Det er jo Vejle, Lyngby og Randers, der har tabt til lavere rangerede hold på deres hjemmebane. Jeg har meget lidt tiltro til, at Holbæk kan lave en overraskelse i Silkeborg.
Havde I gjort det samme, hvis det var mod FCK, og kampen var rykket til Parken?
– Det er hypotetisk spørgsmål, men selvfølgelig betyder det også noget, hvor attraktive holdene er. I forhold til vores seere og brugere. Men jeg synes stadig ikke, at det er en god idé. Det er sådan set dét, det her handler om. Jeg konstaterer jo bare, at den ikke er så spændende, når den skal spilles i Silkeborg.
– Jeg synes i øvrigt, at det er relativt udramatisk. Der er jo også en masse andre kampe, som vi ikke viser. Det er en konkret vurdering fra gang til gang. Vi havde jo valgt til den TV. Så møder vi ind mandag, og så har klubberne aftalt i weekenden, at den skal spilles i Silkeborg i stedet. Så er det bare, at vi siger: Nej, så bliver det sgu for pjattet. Det springer vi bare over, fortæller Kim Mikkelsen.
Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at flere pokalkampe i år er blevet rykket til udeholdets stadion. Det skete blandt andet for godt to uger siden, da Hillerød tørnede sammen med FC Midtjylland, hvor kampen blev rykket til MCH Arena.
Her var det dog ikke på tegnebrættet at droppe TV-transmissionen, fortæller Kim Mikkelsen.
– Dengang overvejede vi det ikke, men det skulle vi måske have gjort. Det kan godt være, at vi skulle have tænkt over det. Jeg synes, det er en uskik, at man rykker kampene. Men jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg er jo fuldstændig klar over reglerne, men jeg kan bare ikke se, at det er det, der er meningen med pokalturneringen.
Hvad for nogle overvejelser lå bag, at I alligevel valgte at vise den?
– Ikke de store. Det er jo trods alt en kamp mellem et 1.divisions-hold og et Superliga-hold. Og så lå den i en uge, hvor det ikke var andre kampe. Men jeg synes stadig ikke, det var en god idé, at de ikke kun spille den i Hillerød eller et andet sted her i københavnsområdet. Det synes jeg var ærgerligt, siger Viaplay-chefen.
I næste runde af pokalturneringen venter der flere spændende opgør, blandt andet mødes Brøndby IF og FC Midtjylland på Brøndby Stadion.
Du kan her læse et interview med Holbæk-formand Allan Markussen, der ikke er enig med Kim Mikkelsen.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
INTERVIEW