Uenig med Viaplay-boss: De bliver ikke dårligere

Holbæk-formand Allan Markussen afviser, at det sportsligt har nogen betydning, at man har flyttet pokalkampen mod Silkeborg til det midtjyske.



De er trukket som hjemmehold og stod til besøg af Superliga-mandskabet Silkeborg IF, men grundet økonomi har Holbæk valgt at sælge sin hjemmekamp i pokalturneringen til Silkeborg, så man i stedet skal leje en bus og køre til Søhøjlandet for at få afgjort ottendedelsfinalen.

Balladen om pokalturneringen har fået Viaplay til at sætte foden ned. Nu vil man ikke længere vise kampen, har Kim Mikkelsen fortalt til Viaplay Sports News. Forklaringen er, at den ikke længere har sportslig værdi.

Kampen, som i øvrigt skulle vises via netop Viaplay Sports News, vil derfor ikke have tv-dækning. 

– I fredags lagde vi sidste hånd på kampprogrammet til tv-kampene, og da vi så mødte ind mandag, var Holbæks kamp flyttet til Silkeborg. Vi vurderer, at der går så meget ud af den sportslige værdi af den kamp, at vi ikke synes, vi skal vise den på tv. Vi har trukket os og så prioriterer vores kræfter anderledes.

Kim Mikkelsen
SVP Sports i Viaplay

Det ærgrer Holbæk-formand Allan Markussen, der ikke helt forstår Kim Mikkelsen.

– Vores spillere bliver ikke dårligere af at spille i Silkeborg. Overhovedet ikke. Jeg er overbevist om, at vi er klar på at tage turen til Silkeborg og møde et Superliga-hold på en flot bane og et flot stadion og forhåbentlig med et par tusinde på stadion, siger Allan Markussen på spørgsmålet, om Kim Mikkelsen har ret i, at kampen har mistet sportslig værdi.

Han er mest af alt ærgerlig over, at folk hjemme i stuerne ikke får en mulighed for at se kampen.

– Jeg er da brandærgerlig på de af vores tilhængeres vegne, der ikke tager med til Silkeborg. Det havde været fedt for dem at se det i tv. Ærgerligt, men sådan er det. Det er jo en beslutning, Viaplay har taget, og det er de er deres gode ret.

– Jeg fik en begrundelse via Divisionsforeningen, og at de ikke syntes, der er sportslig værdi i kampen. Det er jeg selvfølgelig ikke enig i, men det er deres beslutning, siger Holbæk-formanden.

276438

Holbæk-formand Allan Markussen. Foto: LinkedIn/Privat

Balladen om pokalturneringen taler ind i en langt større problemstilling, som er på spil.

Det startede med FC Midtjylland, der købte opgøret mod Hillerød, så den i stedet blev afviklet i Herning. VSK Aarhus' hjemmekamp mod AGF blev flyttet til Ceres Park. Og nu flyttes altså også Holbæks kamp til Silkeborg, ligesom andre større klubber i tidligere år også har afviklet udekampe i Oddset Pokalen på egen bane.

Årsagen til at klubber som Hillerød og Holbæk opgiver hjemmebanen er helt åbenlyst økonomi. Det ligger ingen af klubberne skjul på.

Det er – mener blandt andre Kim Mikkelsen altså – med til at devaluere dansk fodbolds pokalturnering, og det er altså det, han og tv-stationen nu går imod.

– Jeg kan sagtens følge ham, lyder det fra Allan Markussen:

– Som jeg også sagde i går: Når man tager de romantiske briller på, er det fantastiske ved pokalfodbold, at de små også får en chance mod de store.

– Men jeg er også bare nød til at sige, at fodbold handler om penge. Jeg har også lyttet til (Jacob) Neestrups kommentar, og jeg kan sagtens følge, hvad han mener. Men det er et synspunkt, man har råd til at have, når man er Brøndby eller FCK. Det har vi ikke råd til at have, siger Allan Markussen.

Allan Markussen har flere gange afvist at fortælle, hvor meget økonomi Holbæk får ved at sælge hjemmebanen. Også denne gang takker han nej til at fortælle det, selv om det ville hjælpe med at sætte fokus på de økonomiske udfordringer, mindre klubber har i forbindelse med at komme langt i turneringen.

– Man kan sige det sådan her: Spillede vi på hjemmebane, kunne vi se ind i, at vi ville være heldige, hvis det økonomisk gik i nul. Og på det sportslige plan ville vi måske have otte procents chance for at gå videre.

– Den anden løsning er så at tage til Silkeborg, hvor chancerne for at avancere måske er gået et par procenter ned, men så ser økonomien ret meget bedre ud for os.

– Vi har i Holbæk en ambition om at rykke op i 2. division, og kan vi få økonomi ud af en pokalkamp, er det økonomi,  vi kan bruge i bestræbelser på at rykke op i 2. division. Pengene kommer os til gavn, siger Allan Markussen.

Skulle det ske, at Holbæk slår Silkeborg IF ud af pokalturneringen, forventer Allan Markussen ikke, at man sælger hjemmebanen i kvartfinalen. Det skal også sige, at kvartfinalen spilles over to kampe – ude og hjemme.

– Jeg har allerede melddelt med en blinke-smiley, at jeg er ked af det på deres (Viaplay) vegne, fordi de nu går glip af årets største pokaloverraskelse.

Det er tirsdag den 29. oktober, at Holbæk altså spiller hjemmekamp mod Silkeborg IF i en kamp, der spilles på Silkeborgs hjemmebane Jysk Park.





Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma


Rasmus Højlund pryder forsiden

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

‘Brøndby var millimeter fra’

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Den største underpræstation i Superligaen

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Thomas Frank besøger dansk klub

‘Jeg forlader holdet’

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Rystet efter nederlag

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid