Viasat løfter sløret for NFL-dækning

Carsten Werge skal ikke kommentere NFL, og der vil blive vist football på bl.a. TV3+. Viasat afslører planerne for næste sæsons NFL-dækning. Claus Elming er inde i billedet.



Mange trofaste fans af amerikansk fodbold har været små-deprimerede ved udsigten til, at Viasat fra næste sæson overtager rettighederne til NFL fra TV2 Zulu.

Flere steder på nettet har de faste Zulu-seere sågar samlet underskrifter i et forgæves forsøg på at bibeholde NFL på TV2 og ikke mindst i hænderne på de populære værter, Bøjgaard/Elming og Qvortrup/Elming. Lige lidt hjælper det. Fra næste sæson vises NFL udelukkende på Viasat.

Og selvom det ikke er alle, der er lige vilde med den kendsgerning, lader den sig nok næppe ændre. Og hvem ved? Måske følger Claus Elming med NFL med over på Viasat.

– Jeg synes, Claus Elming er en eminent formidler af NFL, og jeg vil også kontakte ham på et tidspunkt, siger Viasats sportschef, Peter Nørlund til Berlingske Tidende.

– Man kommer ikke til at se Carsten Werge dække amerikansk fodbold – det ville også være synd både for ham og for amerikansk fodbold. Generelt går vi efter værter, der har dyb interesse og rod i sportsgrenen, fordi det giver det bedste resultat, siger sportschefen, der også løfter lidt af sløret for, hvad man kan forvente sig af Viasats NFL-dækning.

– Man kan være sikker på, at vi sender fra alle vinduer, dvs. at man vil kunne se kampe fra hver runde på en af vores kanaler. Og der vil blive vist kampe på TV3+. Modellen har vi ikke lagt os fast på endnu, men det kunne være én eller flere hovedkampe. Nogle gange vil vi tilbyde seerne at vælge, hvilke kampe vi skal sende. Man kan også forestille sig, at vi vil vise højdepunkter fra de øvrige kampe i pauserne, frem for blot at fortælle, hvad de står.

TV2 Zulu har haft rettighederne til NFL siden 1999. Viasat har sideløbende haft rettighederne til at vise NFL med amerikanske kommentatorer.





Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Schweiz – Colombia

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb