Viasat løfter sløret for NFL-dækning

Carsten Werge skal ikke kommentere NFL, og der vil blive vist football på bl.a. TV3+. Viasat afslører planerne for næste sæsons NFL-dækning. Claus Elming er inde i billedet.



Mange trofaste fans af amerikansk fodbold har været små-deprimerede ved udsigten til, at Viasat fra næste sæson overtager rettighederne til NFL fra TV2 Zulu.

Flere steder på nettet har de faste Zulu-seere sågar samlet underskrifter i et forgæves forsøg på at bibeholde NFL på TV2 og ikke mindst i hænderne på de populære værter, Bøjgaard/Elming og Qvortrup/Elming. Lige lidt hjælper det. Fra næste sæson vises NFL udelukkende på Viasat.

Og selvom det ikke er alle, der er lige vilde med den kendsgerning, lader den sig nok næppe ændre. Og hvem ved? Måske følger Claus Elming med NFL med over på Viasat.

– Jeg synes, Claus Elming er en eminent formidler af NFL, og jeg vil også kontakte ham på et tidspunkt, siger Viasats sportschef, Peter Nørlund til Berlingske Tidende.

– Man kommer ikke til at se Carsten Werge dække amerikansk fodbold – det ville også være synd både for ham og for amerikansk fodbold. Generelt går vi efter værter, der har dyb interesse og rod i sportsgrenen, fordi det giver det bedste resultat, siger sportschefen, der også løfter lidt af sløret for, hvad man kan forvente sig af Viasats NFL-dækning.

– Man kan være sikker på, at vi sender fra alle vinduer, dvs. at man vil kunne se kampe fra hver runde på en af vores kanaler. Og der vil blive vist kampe på TV3+. Modellen har vi ikke lagt os fast på endnu, men det kunne være én eller flere hovedkampe. Nogle gange vil vi tilbyde seerne at vælge, hvilke kampe vi skal sende. Man kan også forestille sig, at vi vil vise højdepunkter fra de øvrige kampe i pauserne, frem for blot at fortælle, hvad de står.

TV2 Zulu har haft rettighederne til NFL siden 1999. Viasat har sideløbende haft rettighederne til at vise NFL med amerikanske kommentatorer.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Atlético kan overraske i London

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

10. gang i træk