Viasat løfter sløret for NFL-dækning

Carsten Werge skal ikke kommentere NFL, og der vil blive vist football på bl.a. TV3+. Viasat afslører planerne for næste sæsons NFL-dækning. Claus Elming er inde i billedet.



Mange trofaste fans af amerikansk fodbold har været små-deprimerede ved udsigten til, at Viasat fra næste sæson overtager rettighederne til NFL fra TV2 Zulu.

Flere steder på nettet har de faste Zulu-seere sågar samlet underskrifter i et forgæves forsøg på at bibeholde NFL på TV2 og ikke mindst i hænderne på de populære værter, Bøjgaard/Elming og Qvortrup/Elming. Lige lidt hjælper det. Fra næste sæson vises NFL udelukkende på Viasat.

Og selvom det ikke er alle, der er lige vilde med den kendsgerning, lader den sig nok næppe ændre. Og hvem ved? Måske følger Claus Elming med NFL med over på Viasat.

– Jeg synes, Claus Elming er en eminent formidler af NFL, og jeg vil også kontakte ham på et tidspunkt, siger Viasats sportschef, Peter Nørlund til Berlingske Tidende.

– Man kommer ikke til at se Carsten Werge dække amerikansk fodbold – det ville også være synd både for ham og for amerikansk fodbold. Generelt går vi efter værter, der har dyb interesse og rod i sportsgrenen, fordi det giver det bedste resultat, siger sportschefen, der også løfter lidt af sløret for, hvad man kan forvente sig af Viasats NFL-dækning.

– Man kan være sikker på, at vi sender fra alle vinduer, dvs. at man vil kunne se kampe fra hver runde på en af vores kanaler. Og der vil blive vist kampe på TV3+. Modellen har vi ikke lagt os fast på endnu, men det kunne være én eller flere hovedkampe. Nogle gange vil vi tilbyde seerne at vælge, hvilke kampe vi skal sende. Man kan også forestille sig, at vi vil vise højdepunkter fra de øvrige kampe i pauserne, frem for blot at fortælle, hvad de står.

TV2 Zulu har haft rettighederne til NFL siden 1999. Viasat har sideløbende haft rettighederne til at vise NFL med amerikanske kommentatorer.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Stort FCK-talent er blevet solgt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Medie: De lurer på FCM-profil

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Kæmpebud på 16-årig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Canada – Marokko

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen