Viasat løfter sløret for NFL-dækning

Carsten Werge skal ikke kommentere NFL, og der vil blive vist football på bl.a. TV3+. Viasat afslører planerne for næste sæsons NFL-dækning. Claus Elming er inde i billedet.



Mange trofaste fans af amerikansk fodbold har været små-deprimerede ved udsigten til, at Viasat fra næste sæson overtager rettighederne til NFL fra TV2 Zulu.

Flere steder på nettet har de faste Zulu-seere sågar samlet underskrifter i et forgæves forsøg på at bibeholde NFL på TV2 og ikke mindst i hænderne på de populære værter, Bøjgaard/Elming og Qvortrup/Elming. Lige lidt hjælper det. Fra næste sæson vises NFL udelukkende på Viasat.

Og selvom det ikke er alle, der er lige vilde med den kendsgerning, lader den sig nok næppe ændre. Og hvem ved? Måske følger Claus Elming med NFL med over på Viasat.

– Jeg synes, Claus Elming er en eminent formidler af NFL, og jeg vil også kontakte ham på et tidspunkt, siger Viasats sportschef, Peter Nørlund til Berlingske Tidende.

– Man kommer ikke til at se Carsten Werge dække amerikansk fodbold – det ville også være synd både for ham og for amerikansk fodbold. Generelt går vi efter værter, der har dyb interesse og rod i sportsgrenen, fordi det giver det bedste resultat, siger sportschefen, der også løfter lidt af sløret for, hvad man kan forvente sig af Viasats NFL-dækning.

– Man kan være sikker på, at vi sender fra alle vinduer, dvs. at man vil kunne se kampe fra hver runde på en af vores kanaler. Og der vil blive vist kampe på TV3+. Modellen har vi ikke lagt os fast på endnu, men det kunne være én eller flere hovedkampe. Nogle gange vil vi tilbyde seerne at vælge, hvilke kampe vi skal sende. Man kan også forestille sig, at vi vil vise højdepunkter fra de øvrige kampe i pauserne, frem for blot at fortælle, hvad de står.

TV2 Zulu har haft rettighederne til NFL siden 1999. Viasat har sideløbende haft rettighederne til at vise NFL med amerikanske kommentatorer.





Økonomisk bombe i ny aftale


Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Overvejede at sige op

Afviser Diant Ramaj-bombe

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

FC København-transfer går hele verden rundt

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

‘Det var exceptionelt’

Krævet fyret efter nedslagtning

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Antonsen slår Axelsen i drama

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Godt nyt

Brøndby-profil træner ikke med

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Rasende på Mohamed Salah

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby kan blive ramt af forbud

Stort talent på besøg i Danmark

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

‘Alle har set de chokerende billeder’

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Danskers fremtid på plads

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært