Viasat løfter sløret for NFL-dækning

Carsten Werge skal ikke kommentere NFL, og der vil blive vist football på bl.a. TV3+. Viasat afslører planerne for næste sæsons NFL-dækning. Claus Elming er inde i billedet.



Mange trofaste fans af amerikansk fodbold har været små-deprimerede ved udsigten til, at Viasat fra næste sæson overtager rettighederne til NFL fra TV2 Zulu.

Flere steder på nettet har de faste Zulu-seere sågar samlet underskrifter i et forgæves forsøg på at bibeholde NFL på TV2 og ikke mindst i hænderne på de populære værter, Bøjgaard/Elming og Qvortrup/Elming. Lige lidt hjælper det. Fra næste sæson vises NFL udelukkende på Viasat.

Og selvom det ikke er alle, der er lige vilde med den kendsgerning, lader den sig nok næppe ændre. Og hvem ved? Måske følger Claus Elming med NFL med over på Viasat.

– Jeg synes, Claus Elming er en eminent formidler af NFL, og jeg vil også kontakte ham på et tidspunkt, siger Viasats sportschef, Peter Nørlund til Berlingske Tidende.

– Man kommer ikke til at se Carsten Werge dække amerikansk fodbold – det ville også være synd både for ham og for amerikansk fodbold. Generelt går vi efter værter, der har dyb interesse og rod i sportsgrenen, fordi det giver det bedste resultat, siger sportschefen, der også løfter lidt af sløret for, hvad man kan forvente sig af Viasats NFL-dækning.

– Man kan være sikker på, at vi sender fra alle vinduer, dvs. at man vil kunne se kampe fra hver runde på en af vores kanaler. Og der vil blive vist kampe på TV3+. Modellen har vi ikke lagt os fast på endnu, men det kunne være én eller flere hovedkampe. Nogle gange vil vi tilbyde seerne at vælge, hvilke kampe vi skal sende. Man kan også forestille sig, at vi vil vise højdepunkter fra de øvrige kampe i pauserne, frem for blot at fortælle, hvad de står.

TV2 Zulu har haft rettighederne til NFL siden 1999. Viasat har sideløbende haft rettighederne til at vise NFL med amerikanske kommentatorer.



Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Eriksen og Kjær tager afsted

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Her er Ajax-danskers millionløn

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne