“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”
Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.
“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.
“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.
Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.
Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.
“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.
Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.
“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.
Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
MEDIE