“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”
Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.
“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.
“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.
Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.
Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.
“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.
Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.
“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.
Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE