Viggo: Poulsen flyttede for lidt

"Kun sportslige begrundelser bag Thomas Poulsens skifte til Viborg," siger Silkeborg-træner Viggo Jensen, der betegner arbejdsklimaet som "fornuftigt"



“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”

Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.

“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.

“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.

Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.

Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.

“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.

Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.

“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.

Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Topchef får nyt job i FCK

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Randers FC – Silkeborg IF

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Flot comeback af Dortmund mod HSV



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

‘Det er dramatisk!’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig