“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”
Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.
“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.
“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.
Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.
Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.
“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.
Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.
“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.
Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Av, FCK! Her er de værst af alle
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED