Viggo: Poulsen flyttede for lidt

"Kun sportslige begrundelser bag Thomas Poulsens skifte til Viborg," siger Silkeborg-træner Viggo Jensen, der betegner arbejdsklimaet som "fornuftigt"



“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”

Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.

“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.

“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.

Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.

Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.

“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.

Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.

“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.

Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.









LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…