Viggo: Poulsen flyttede for lidt

"Kun sportslige begrundelser bag Thomas Poulsens skifte til Viborg," siger Silkeborg-træner Viggo Jensen, der betegner arbejdsklimaet som "fornuftigt"



“Der er ingen hokus-pokus i den procedure.”

Så kontant afviser Silkeborg-træner Viggo Jensen, at der skulle være andre begrundelser end rent sportslige i anfører Thomas Poulsens skifte til Viborg på sommermarkedets sidste dag. Poulsen kritiserede flere forhold overfor ledelsen inden overgangen til Viborg, men det havde ingen indflydelse på Silkeborgs beslutning om at lade anføreren gå 10 måneder før kontraktudløb.

“Thomas Poulsen er en udemærket spiller, men han flyttede ikke rigtigt noget i forhold til de spillere, vi allerede har i truppen. Det handler om det rigtige miks, og dér manglede vi noget rugbrød på midtbanen. Men det er svært at lave om på ældre spillere,” siger Viggo Jensen med henvisning til Thomas Poulsens 34 år.

“Dermed risikerede han at bremse udviklingen med truppens unge spillere snarere end at blive en del af den,” fortsætter Viggo Jensen.

Den oplagte erstatning for Thomas Poulsen på Silkeborgs venstrekant er 21-årige Thomas Raun, der dog sad over med en skade i søndagens opgør mod FC Midtjylland. Raun har haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Silkeborgs startopstilling. I Rauns (og Poulsens) fravær havde Viggo Jensen valgt en utraditionel løsning med Michael Hansen på midtbanens venstre flanke. Desuden er den islandske midtbane-allrouner Holmar Örn Runarsson hentet i Keflavik et halvt år før beregnet. Han fik sin debut mod FC Midtjylland søndag.

Viggo Jensen mener også, at arbejdsklimaet på træningsbanen er i orden.

“Det er min fornemmelse. Selvfølgelig er der altid spillere, der er skuffede, men generelt har vi et fornuftigt arbejdsklima. Det er ikke anderledes, end det altid har været,” siger Viggo Jensen.

Han erkender, at den seneste uges historier har skabt et ydre pres – på ham selv og på spillertruppen.

“Jeg er nødt til at henvise til, at jeg har historien med mig. Jeg har aldrig forladt en klub i en situation, hvor den har været sportsligt såvel som økonomisk ringere stillet, end da jeg kom. Men ellers er det noget vi må skubbe fra os. Det snakker vi meget med spillerne om: Energien skal bruges positivt,” siger Viggo Jensen, der ellers ikke ønsker at kommentere sin egen kontraktmæssige situation.

Silkeborgs bestyrelsesformand Kent Madsen signalerede dog allerede i sidste uge, at man håber at blive enig med Viggo Jensen om en forlængelse af den kontrakt, der udløber ved sæsonens udgang. Den opbakning er der ikke ændret på trods søndagens nederlag på 2-0 til FC Midtjylland.







Utroligt: Brøndby må glæde sig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afviser Anderlecht

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hård dom over Franks fremtid

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK