Vil af med Ronaldo: – Jeg sagde på hans første dag, at det var en fejl

Ifølge Juventus’ tidligere præsident begik Torino-klubben ved at hente Cristiano Ronaldo.



Efter tre sæsoner med Cristiano Ronaldo på holdet har Juventus stadig ikke formået at nå længere end kvartfinalen i Champions League.

Og efter tirsdagens elimination mod Porto har Juventus’ tidligere præsident, Giovanni Gigli, nu udtalt, at Torino-klubben dummede sig ved at købe Cristiano Ronaldo af Real Madrid i 2018. Den femdobbelte Ballon d’Or-vinder scorer stadig masser af mål, men Juventus ser ikke ud til at vinde et stort trofæ i denne sæson. Og ifølge Gigli begik Juventus altså en fejl ved at hente Cristiano Ronaldo.

– Ja, absolut! Det sagde jeg på hans allerførste dag i Juventus. Han er en stor mester, men han er for dyr. Det er op til Juventus nu. De betaler ham én million euro per mål. Agnelli (Juventus’ nuværende præsident, red.) er nødt til at være selvkritisk. Men han har ikke gode samarbejdspartnere, lyder det, ifølge Radio Punto Nuovo, fra Gigli.

– Klubben bør frigive Ronaldo efter denne sæson. Det samme gør sig gældende for Paratici (Juventus’ sportsdirektør, red.). Måske forfremmede Agnelli ham, så han kunne fyre ham senere. Det kan meget vel være tilfældet. 

Juventus er 10 point efter Inter i Serie A, men Cristiano Ronaldo og kompagni kan i denne sæson vinde Coppa Italia, hvor Joakim Mæhle og Atalanta venter i finalen, som spilles den 19. maj. Cristiano Ronaldo tjener omtrent 230 millioner kroner om året i Juventus. CLBOLD.dk har rangeret portugiserens mest sandsynlige destinationer, hvis han skal væk fra Juventus. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil