• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Victor Risager

Vild med Grønbæk-handel: En fantastisk historie

Foto: Bodø/Glimt

Bodø/Glimts cheftræner jubler over købet af Albert Grønbæk, der viser, hvor langt klubben er nået.

Af Victor Risager

Albert Grønbæk skiftede i weekenden AGF ud med Bodø/Glimt i en handel, hvor begge klubber slog rekorder.

Med en pris på godt 25 millioner kroner blev den 21-årige dansker klubbens nemlig det største AGF-salg nogensinde. Og for Bodø/Glimt blev han klubbens dyreste - ja, endda Norges dyreste - køb nogensinde.

Købet af Grønbæk frembringer også jubel hos Bodø/Glimts cheftræner, Kjetil Knutsen.

- Det viser, hvor langt klubben er nået. At vi henter Albert Grønbæk er virkelig en fantastisk historie for Bodø/Glimt. For det er en hylde, vi aldrig har været på før, og det er med en spiller, der var eftertragtet i Danmark, siger Kjetil Knutsen til TV2.no.

Grønbæk-transferen er imidlertid mere en undtagelse end reglen. Planen i Bodø/Glimt er i hvert fald ikke, at truppen skal til at bestå af en masse udlændinge, fastslår Kjetil Knutsen. 

- Nej, absolut ikke. Kernen i Bodø skal være lokale spillere eller spillere fra norsk fodbold, som måske ikke har fået gennembruddet. Men vi har mulighed for at hente fra en lidt højere hylde, hvis det føles rigtigt, siger træneren.

Albert Grønbæk kan debutere for Bodø/Glimt tirsdag aften, når den norske mesterklub møder Dinamo Zagreb i kvalifikationen til Champions League. Han har fået nummer 8 og er blevet registreret til turneringen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.