Et gennembrud blev det aldrig til for Jonathan Khemdee i dansk fodbold, der for godt et år siden fik ophævet sin aftale med OB.
Forsvarsspilleren med thailandske rødder og fynboerne kunne ikke finde en fælles retning, og derfor blev stopperen gjort fri på markedet, så han kunne jagte nye muligheder.
Det har ført ham til Thailand, hvor Ratchaburi FC i januar skrev kontrakt med ham. Klubben spiller i den bedste thailandske række, og på det seneste har det været med 21-årige Jonathan Khemdee fra start.
Her har han leveret flere gode præstationer, hvilket har fået større klubber til at bide mærke i hans evner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de forsvarende thailandske mestre Buriram United interesseret i Jonathan Khemdee.
Allerede til januar overvejer de at gå efter ham, men ellers har de seneste til sommer tænkt sig at gøre et forsøg, hvis ellers Jonathan Khemdee fortsætter sin opadgående formkurve.
Buriram United kan dog ikke tillade sig at hvile alt for lang tid på laurbærene, da klubber uden for Thailands grænser også har fået øje på Jonathan Khemdee. Ifølge Tipsbladets oplysninger er han også på listen hos flere topklubber i Korea.
Stopperen var i sine teenageår et stort talent i OB, som han vandt det danske U20-mesterskab med. I samme periode var han også tæt på at skifte klub, da der lå et tilbud på 6,1 millioner kroner på OB’s bord.
Dengang forlangte OB mere for deres forsvarsspiller, og derfor gik skiftet i vasken. OB havde formentlig håbet, at han ville slå igennem i Ådalen inden et skifte, men sådan skulle det ikke være. Blot en enkelt pokaloptræden, står stopperen noteret for i OB-trøjen.
Nu har han dog kurs mod sit store gennembrud, og inden længe kan han rykke til nogle af de største klubber i Asien. Jonathan Khemdee har kontrakt med Ratchaburi FC frem til sommeren 2026.
Qua Jonathan Khemdees thailandske rødder har han repræsenteret det asiatiske land på ungdomsniveau, men nu venter en A-landsholdsudtagelse og lurer.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Salah sender særlig besked
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Froholdt med vild hæder i Portugal
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU
