Et gennembrud blev det aldrig til for Jonathan Khemdee i dansk fodbold, der for godt et år siden fik ophævet sin aftale med OB.
Forsvarsspilleren med thailandske rødder og fynboerne kunne ikke finde en fælles retning, og derfor blev stopperen gjort fri på markedet, så han kunne jagte nye muligheder.
Det har ført ham til Thailand, hvor Ratchaburi FC i januar skrev kontrakt med ham. Klubben spiller i den bedste thailandske række, og på det seneste har det været med 21-årige Jonathan Khemdee fra start.
Her har han leveret flere gode præstationer, hvilket har fået større klubber til at bide mærke i hans evner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de forsvarende thailandske mestre Buriram United interesseret i Jonathan Khemdee.
Allerede til januar overvejer de at gå efter ham, men ellers har de seneste til sommer tænkt sig at gøre et forsøg, hvis ellers Jonathan Khemdee fortsætter sin opadgående formkurve.
Buriram United kan dog ikke tillade sig at hvile alt for lang tid på laurbærene, da klubber uden for Thailands grænser også har fået øje på Jonathan Khemdee. Ifølge Tipsbladets oplysninger er han også på listen hos flere topklubber i Korea.
Stopperen var i sine teenageår et stort talent i OB, som han vandt det danske U20-mesterskab med. I samme periode var han også tæt på at skifte klub, da der lå et tilbud på 6,1 millioner kroner på OB’s bord.
Dengang forlangte OB mere for deres forsvarsspiller, og derfor gik skiftet i vasken. OB havde formentlig håbet, at han ville slå igennem i Ådalen inden et skifte, men sådan skulle det ikke være. Blot en enkelt pokaloptræden, står stopperen noteret for i OB-trøjen.
Nu har han dog kurs mod sit store gennembrud, og inden længe kan han rykke til nogle af de største klubber i Asien. Jonathan Khemdee har kontrakt med Ratchaburi FC frem til sommeren 2026.
Qua Jonathan Khemdees thailandske rødder har han repræsenteret det asiatiske land på ungdomsniveau, men nu venter en A-landsholdsudtagelse og lurer.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
