Et gennembrud blev det aldrig til for Jonathan Khemdee i dansk fodbold, der for godt et år siden fik ophævet sin aftale med OB.
Forsvarsspilleren med thailandske rødder og fynboerne kunne ikke finde en fælles retning, og derfor blev stopperen gjort fri på markedet, så han kunne jagte nye muligheder.
Det har ført ham til Thailand, hvor Ratchaburi FC i januar skrev kontrakt med ham. Klubben spiller i den bedste thailandske række, og på det seneste har det været med 21-årige Jonathan Khemdee fra start.
Her har han leveret flere gode præstationer, hvilket har fået større klubber til at bide mærke i hans evner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de forsvarende thailandske mestre Buriram United interesseret i Jonathan Khemdee.
Allerede til januar overvejer de at gå efter ham, men ellers har de seneste til sommer tænkt sig at gøre et forsøg, hvis ellers Jonathan Khemdee fortsætter sin opadgående formkurve.
Buriram United kan dog ikke tillade sig at hvile alt for lang tid på laurbærene, da klubber uden for Thailands grænser også har fået øje på Jonathan Khemdee. Ifølge Tipsbladets oplysninger er han også på listen hos flere topklubber i Korea.
Stopperen var i sine teenageår et stort talent i OB, som han vandt det danske U20-mesterskab med. I samme periode var han også tæt på at skifte klub, da der lå et tilbud på 6,1 millioner kroner på OB’s bord.
Dengang forlangte OB mere for deres forsvarsspiller, og derfor gik skiftet i vasken. OB havde formentlig håbet, at han ville slå igennem i Ådalen inden et skifte, men sådan skulle det ikke være. Blot en enkelt pokaloptræden, står stopperen noteret for i OB-trøjen.
Nu har han dog kurs mod sit store gennembrud, og inden længe kan han rykke til nogle af de største klubber i Asien. Jonathan Khemdee har kontrakt med Ratchaburi FC frem til sommeren 2026.
Qua Jonathan Khemdees thailandske rødder har han repræsenteret det asiatiske land på ungdomsniveau, men nu venter en A-landsholdsudtagelse og lurer.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
INTERVIEW
