Vild udvikling: Mesterklub interesseret i dansker

Dansk stopper storspiller i Thailand, og det har nu fået nogle af Asiens største klubber til at vise interesse ifølge Tipsbladets oplysninger.



Et gennembrud blev det aldrig til for Jonathan Khemdee i dansk fodbold, der for godt et år siden fik ophævet sin aftale med OB.

Forsvarsspilleren med thailandske rødder og fynboerne kunne ikke finde en fælles retning, og derfor blev stopperen gjort fri på markedet, så han kunne jagte nye muligheder.

Det har ført ham til Thailand, hvor Ratchaburi FC i januar skrev kontrakt med ham. Klubben spiller i den bedste thailandske række, og på det seneste har det været med 21-årige Jonathan Khemdee fra start.

Her har han leveret flere gode præstationer, hvilket har fået større klubber til at bide mærke i hans evner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de forsvarende thailandske mestre Buriram United interesseret i Jonathan Khemdee.

Allerede til januar overvejer de at gå efter ham, men ellers har de seneste til sommer tænkt sig at gøre et forsøg, hvis ellers Jonathan Khemdee fortsætter sin opadgående formkurve.

Buriram United kan dog ikke tillade sig at hvile alt for lang tid på laurbærene, da klubber uden for Thailands grænser også har fået øje på Jonathan Khemdee. Ifølge Tipsbladets oplysninger er han også på listen hos flere topklubber i Korea.

Stopperen var i sine teenageår et stort talent i OB, som han vandt det danske U20-mesterskab med. I samme periode var han også tæt på at skifte klub, da der lå et tilbud på 6,1 millioner kroner på OB’s bord.

Dengang forlangte OB mere for deres forsvarsspiller, og derfor gik skiftet i vasken. OB havde formentlig håbet, at han ville slå igennem i Ådalen inden et skifte, men sådan skulle det ikke være. Blot en enkelt pokaloptræden, står stopperen noteret for i OB-trøjen.

Nu har han dog kurs mod sit store gennembrud, og inden længe kan han rykke til nogle af de største klubber i Asien. Jonathan Khemdee har kontrakt med Ratchaburi FC frem til sommeren 2026.

Qua Jonathan Khemdees thailandske rødder har han repræsenteret det asiatiske land på ungdomsniveau, men nu venter en A-landsholdsudtagelse og lurer.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’