Vildt danskereventyr: Sender klar besked til DBU

Tre unge danskere jagter fodbolddrømmen langt fra Danmarks grænser. Marítimo i Portugal har Noah Madsen, Sidney Powell og Silas Bjerre på kontrakt, hvis agent så et hul i det danske marked og bragte dem til Portugal – langt væk fra DBU’s radar.



Alle steder i verden render tusindvis af fodboldtalenter rundt med en drøm om at slå igennem.

En brøkdel af de talenter er danske. Nogle af dem kender vi allerede som Maurits Kjærgaard i RB Salzburg, men der er også dem, som i en tidlig alder søger gennembruddet langt væk fra wienerbrød, røde pølser og mors frikadeller.

Nogle bliver hentet i en ung alder af verdens største klubber, fordi de besidder et unikt talent, men der er også dem, som ikke alle i den brede befolkning kender til, selvom talentet er stort.

Trioen Noah Madsen, Sidney Powell og Silas Bjerre hører til sidstnævnte.

De spiller alle i, hvad vi nu skal begynde at betegne som en danskerklub, Marítimo i Portugal. Og de drømmer om et langt fodboldliv som professionel.

Noah Madsen, 21 år, blev professionel for to år siden, da han satte pen til papir på en fireårig aftale med Marítimo efter ophold i Nacional og Estrela ligeledes i Portugal.

– Jeg kom hertil og trænede med i tre måneder efter først et rigtig godt år som U19 i Nacional efterfulgt af et mislykket ophold i Estrela, hvor de ikke helt kunne love de ting, som vi blev stillet i udsigt. Jeg spillede bare mit spil i de tre måneder, indtil transfervinduet åbnede, og så fik jeg min kontrakt [i Marítimo, red.], hvilket var et stort rygstød, siger Noah Madsen til Tipsbladet.

Noah Madsen spiller i det centrale forsvar på Marítimos U23-hold, mens han ofte træner med førsteholdet, som spiller i den bedste portugisiske række. Fra næste sæson er han blevet stillet en plads i førsteholdstruppen i udsigt.
noah02
Noah Madsen i aktion for Marítimo – det er ham i den røde trøje. (Foto: Helder Santos).

Fra Vejle til sydens sol
Af Sidney Powell, Silas Bjerre og Noah Madsen var sidstnævnte den første til at forlade de trygge rammer i Danmark for at jagte fodboldlykken i Portugal.

Som blot 17-årig tog Noah Madsen til Nacional, hvor han tegnede en ungdomskontrakt med U19-holdet. Men hvordan pokker havner en vejlenser på ungdomsholdet i Nacional i den bedste portugisiske række?

– Jeg kom til prøvetræning i Portugal, hvor min nuværende agent første gang blev fortalt om mig. Derfra kom jeg i kontakt med ham, og så hjalp han mig til en bedre klub [Nacional, red.] end den klub, som jeg var til prøvetræning i.

Noah Madsen har fået sin fodboldopvækst i Vejle, men da han som U17-spiller røg i voksenalderen blev han ramt af en langvarig skade. Da han knap to år senere gjorde comeback, var tilliden ikke den samme.

– Efter skaden skulle jeg starte som U19, men på det tidspunkt troede klubben [Vejle, red.] ikke på mig længere. Ud af det blå kom muligheden i Nacional, og der var jeg slet ikke i tvivl, fortæller Noah Madsen til Tipsbladet.

Lige siden forsvarsspilleren begyndte til fodbold i en alder af to år har drømmen været at blive professionel fodboldspiller. Og derfor var han klar til at give afkald på de trygge rammer i Danmark som blot 17-årig.

– Da jeg hørte om muligheden for at udleve min drøm, var det helt sikkert det, som fyldte mest. Efter jeg er kommet herned, sidder jeg jo også nogle gange alene, og der kan jeg godt mærke, at jeg savner det derhjemme en lille smule. Fodbolddrømmen trak bare så meget i mig, at jeg ikke tænkte så meget på det andet, siger Noah Madsen, der ikke har fortrudt beslutningen et eneste sekund.

I sommer fik han og det portugisiske eventyr følgeskab, i hvad der nu er blevet hans gode venner, Sidney Powell og Silas Bjerre, der hovedsageligt spiller på Marítimos U19-hold.

– Vi har det godt hernede sammen. De kom i sommer, så indtil da har jeg været den eneste dansker, men det har været rigtig fint, og vi har det godt sammen. Udenfor banen bruger vi også tid sammen. Det er dejligt at få snakket lidt dansk også.
noah02
Sidney Powell (i midten) bliver hyldet for sin enorme fysik, som let kan holde flere forsvarsspillere væk (Foto: Marítimo).

Opsang til DBU
Noah Madsen tog som nævnt fra Vejle til først Nacional, siden Estrela og nu Marítimo, mens Sidney Powell og Silas Bjerre sidste sommer kom til klubben fra henholdsvis Vejles og FC Nordsjællands akademier.

Francisco Reis er manden med de gode forbindelser i Portugal, og han har en klar mission med at hente danskere til den vestlige del af Den Iberiske Halvø: Han har opdaget et hul i markedet.

– Jeg har bare set, at man ikke giver unge spillere chancen helt så meget i Danmark. Omvendt er det et marked med en masse talent, som – hvis de bliver poleret – kan blive topspillere. Derfor er det også vigtigt at være opmærksom på dette marked og unge spillere med talent, fordi det kan være godt for deres udvikling, for fodboldforbundene og klubberne, som kan sælge dem videre, hvis de får chancen, siger han til Tipsbladet.

Francisco Reis erkender dog, at der er en hæmsko ved, at talenterne spiller langt væk fra Danmarks grænser. I hjemlandet daler opmærksomheden omkring dem.

– Jeg mener, at de her unge mennesker fortjener bevågenhed, så fodboldforbundet [DBU, red.] bør være mere opmærksomme. Konkurrencen er meget større her, og derfor bør forbundet være opmærksomme på spillerne her. Den bedste liga er virkelig stærk, lyder beskeden.

Den tanke deler Noah Madsen i nogen grad.

– Jeg tror ikke, at særligt mange ved, at jeg, Sidney og Silas render rundt hernede og spiller fodbold på et forholdsvist højt niveau. Jeg tror, der rundt i Europa er flere unge danskere, som spiller i gode klubber og har et fint potentiale. Det kunne der godt være mere opmærksomhed på, fordi ligaerne er absolut kompetitive og med et højt niveau, siger den 21-årige dansker.

Noah Madsen har ikke repræsenteret nogle af de danske ungdomslandshold, men han er altså i gang med at få sit gennembrud i Portugal.

19-årige Sidney Powell har spillet et hav af minutter for både U19- og U23-holdet i denne sæson, hvor han har scoret tre gange fra sin position som angriber. 18-årige Silas Bjerre er målmand på U19-holdet, hvor man forventer store ting af ham i fremtiden.





LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

Her tager de stor beslutning

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Dansk træner storroses

Dansker topper vild liste med Messi og Kane



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Reagerer på Brøndby-bombe

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Køber engelsk klub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansk milliardær smider 75.000

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Arne Slot dybt frustreret

Skræmmende Chido Obi-scener

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet