Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.
Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.
Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.
Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.
Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.
– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.
Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.
– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.
Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.
Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.
WATCH: #BNNTurkey Reports
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) November 27, 2022
The football match between Göztepe (@Goztepe) and Altay (@AltaySporKulubu) was interrupted after a fan attacked Altay goalkeeper Ozan Evrim Özenç with a stick. pic.twitter.com/2lm3pBdCWz
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
