Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bombe – Superliga-klub nævnes

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Mourinho tog røven på Zeca



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Mexico kommer med markant melding om VM

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Chido Obi nomineret til pris

Nu svarer David Nielsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Deler nyt om fremtiden

Farzam: Presset er kolossalt på FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

I svime over Filip Jørgensen

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Optakt: Newcastle – Manchester City

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’