Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.
Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.
Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.
Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.
Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.
– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.
Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.
– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.
Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.
Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.
WATCH: #BNNTurkey Reports
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) November 27, 2022
The football match between Göztepe (@Goztepe) and Altay (@AltaySporKulubu) was interrupted after a fan attacked Altay goalkeeper Ozan Evrim Özenç with a stick. pic.twitter.com/2lm3pBdCWz
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
DAGENS SPILFORSLAG
Kold skulder til vestafrikanere i Minsk
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
