Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Premier League-dansker skal have ny manager

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Landsholdet forsinket

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?