Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.





Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen




LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Storkamp af Patrick Dorgu

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Fem bud på Brøndbys nye træner

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Conte stopper i Napoli

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til