Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Sådan starter FCK i afskedskamp

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sønderjyske – FC Nordsjælland



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Så er det officielt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Froholdt med vild hæder i Portugal