Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.





Brøndby tæt på salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Har talt med Ferguson om United-job

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Manchester United overvejer ham

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Rygter om AC Horsens-legende

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Vil have Jonas Wind til FC København

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Tauson er færdig i Brisbane

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF