Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.
Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.
Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.
Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.
Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.
– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.
Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.
– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.
Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.
Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.
WATCH: #BNNTurkey Reports
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) November 27, 2022
The football match between Göztepe (@Goztepe) and Altay (@AltaySporKulubu) was interrupted after a fan attacked Altay goalkeeper Ozan Evrim Özenç with a stick. pic.twitter.com/2lm3pBdCWz
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
