Vildt kaos i Tyrkiet: Rasmus Ankersen i chok

Den danske ledelse i Göztepe anført af Rasmus Ankersen fik sig en slem forskrækkelse i weekendens møde med Altay.



Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.

Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.

Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.

Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.

Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.

– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.

Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.

– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.

Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.

Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Liverpool vender dobbeltopgøret

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Presset træner vil rotere mod FCM

Nu forklarer Noah Nartey

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Barcelona vandt 7-2

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona – Newcastle United

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Kroater får klø i Alsace

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’