Selvom VM i Qatar optager tiden hos de fleste fodboldfans, så fortsætter flere nationale turneringer ufortrødent.
Det gælder blandt andre den næstbedste række i Tyrkiet, hvor danskejede Göztepe fik besøg af Altay i weekenden. Det endte dog langt fra i en nogen fredelig forestilling, da kampen måtte afblæses midtvejs i første halvleg.
Fans fra udebaneafsnittet fyrede ifølge flere tyrkiske medier med kasteskyts mod Göztepe-tilhængerne. Mehmet Çakır, fan af Göztepe, blev ramt i hovedet af kasteskyts, hvorfor ambulancer måtte køre ind på stadion for at hjælpe til.
Voldelige scener begyndte også på banen, hvor Altays målmand, Ozan Evrim Özenç, blev slået i hovedet med et hjørneflag. Blandt tilskuerne til kampen sad Rasmus Ankersen og Henrik Kraft, som ifølge mediet Yeni Asir var i choktilstand over scenerne, der udfoldede sig på lægterne og på grønsværen.
Efterfølgende har de to danske ejere af Göztepe forsøgt at råde bod på dele af situationen ved at besøge Mehmet Çakır på hospitalet.
– Vores fan Mehmet Çakırs situation er stabil. Der er blevet taget højde for alt omkring den behandling, som han har fået. Alt gik, som det skulle. Vi ønsker det bedste for alle vores fans og især Mehmet Çakır, der blev skadet af kasteskyts. Vi fordømmer disse handlinger i tyrkisk sport, lyder meldingen fra Göztepe ifølge Yeni Asir.
Det tyrkiske fodboldforbund har også i kølvandet på hændelserne i weekenden udsendt en pressemeddelelse.
– Vi fordømmer hændelserne, som foregik under kampen mellem Göztepe og Altay i Izmir. Vi fordømmer også det modbydelige angreb på Altays målmand Özenc, lyder det blandt andet fra forbundet.
Det vides endnu ikke, om eller hvornår resten af kampen eventuelt skal færdigspilles. Göztepe skal møde Adanaspor på søndag, mens Altay får besøg af Boluspor.
Flere videoer af de forfærdelige scener har floreret på sociale medier. Herunder er hændelsen, hvor Altays målmand bliver slået med hjørneflaget.
WATCH: #BNNTurkey Reports
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) November 27, 2022
The football match between Göztepe (@Goztepe) and Altay (@AltaySporKulubu) was interrupted after a fan attacked Altay goalkeeper Ozan Evrim Özenç with a stick. pic.twitter.com/2lm3pBdCWz
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Nu klager FC Barcelona igen
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
EKSKLUSIVT
