– Gider folk i Danmark virkeligt høre om det?
Sådan spørger Zsolt Korcsmar, da Tipsbladet fanger ham på en telefonforbindelse til en snak om tiden i FC Midtjylland og hans videre rejse.
Zsolt Korcsmár spillede i FC Midtjylland fra 2017 til 2020. Det blev til 38 kampe for ‘ulvene’, heraf 28 i Superligaen. Det lyder måske ikke af meget. Og er du FCM-fan, ved du også, hvorfor tallet ikke blev højere.
I Danmark smagte han sølvtøj i form af et dansk mesterskab og en pokaltitel. I alt blev det også til 26 landskampe for Ungarn i en landsholdskarriere, der strakte sig over det meste af 10’erne.
En alvorlig knæskade kom til at definere store dele af hans ophold på Heden.
Alligevel taler han om tiden med varme.
– Det var måske den bedste tid i mit liv. De dage, jeg havde i FC Midtjylland, er jeg ekstremt taknemmelig for. Jeg synes, klubben er noget helt særligt. Jeg har kun positive tanker om klubben og menneskene i den, siger Zsolt Korcsmar til Tipsbladet.
Han har stadig kontakt til sin danske hjerteklub. Det er dog ikke i hverdagen, at han hører fra dem eller omvendt. Men der følges flittigt med, også selvom han stadigt selv er på arbejde i weekenderne, når han træner Os Turnforening i den norske Tippeliga afdeling tre. Det er også hændt, at han har været på besøg i det midtjyske.
– Jeg besøgte dem sidste sommer og var på det nye træningsanlæg, de har bygget, siger han om Dream99.
1.079 dage ude
Det er ikke en ren solstråle, denne historie handler om. Der er en skade, der kommer til at definere meget af tiden i Midtjylland, men også i Zsolt Korcsmars eget liv vel at mærke.
Han sidste optræden for klubben blev 2-1 sejr over Dalum IF i Pokalen, hvorefter Zsolt Korcsmars knæ ikke var kampdygtig. Der skulle gå 1.079 dage mellem hans sidste kamp i FCM-trøjen til den første kamp i norsk semiprofessionel fodbold. Knæsmerterne var blevet for mærkbare til, at han kunne være klar til kamp.
– Mit knæ blev aldrig det samme igen, og fodbold var ikke længere sjovt, siger den ungarske forsvarskrumtap.
Det var den venstre menisk, der havde voldet forsvarsspilleren de store gener, og medførte den lange vej tilbage til fodbolden.
I samarbejde med ‘ulvenes’ stab prøvede de at afhjælpe hans smerter i knæet, der stammede fra hans menisk. De skulle skære dele af menisken af, det ville muligvis lindre lidt af smerterne. Forsøget lykkedes ikke helt, og derfor blev fodbolden mindre attraktiv for ungareren.
Han kigger tilbage på den tid som hård, men også som en tid, hvor han kunne tænke tilbage på en fantastisk behandling.
– Den måde, klubben støttede mig på i den periode, var fantastisk. Hvis jeg skal anbefale at være skadet i en klub, så er det FC Midtjylland, siger Korscmar om behandlingen i FCM.
Han vil ikke fortælle om specifikke spillere fremfor andre, der gjorde sig bemærket med deres talent. Dog er der en spiller, Zsolt Korcsmar fremhæver om sin tid i Midtjylland. En spiller, der er en af få, der kan kalde sig for kulturbærer.
– Jeg havde spillet sammen med Tim (Sparv, red.) tidligere i Tyskland, så han hjalp mig meget, da jeg kom, siger han og refererer til deres fælles fortid i Greuther Fürth.
De to havde en fælles fortid i Greuther Fürth, og Sparv blev en vigtig støtte i en svær periode.

Foto: Alamy
– Det er bare noget andet
I dag er Zsolt Korcsmár stadig involveret i fodbold. Han er træner i Turnforening i den norske Tippeliga afdeling tre, der er Norges fjerdebedste række.
At det blev en tur til Norge efter stoppet i FC Midtjylland, er ikke tilfældigt. Han har tidligere repræsenteret Bergen-klubben Brann i den bedste norske række, Eliteserien, 79 gange, mens det er blevet til 91 kampe i alt. Det kom derfor helt naturligt for den tidligere landsholdsspiller at skabe sin base efter tiden i Danmark.
Men der er også en anden og tungerevejende grund til, at det lige præcis er Norge, den ungarske midtstopper har valgt at sætte teltpælene op i.
– Min kæreste er herfra, og det var derfor, vi flyttede til Norge. Det er et virkelig charmerende og smukt sted at bo, siger Zsolt Korcsmar.
Hvordan kan det være, at du er havnet i norsk semiprofessionel fodbold som træner i dag?
– Mit liv har brug for lidt adrenalin, og det får jeg stadig, når jeg står på sidelinjen. Det er hverken bedre eller dårligere end at spille – det er bare noget andet, siger Zsolt Korcsmar.
Ovenpå snakken om en ungarer, der lever i Norge, begyndte refleksionerne om sprogkundskaber også at fylde i snakken med den tidligere ungarske landsholdsspiller.
Sproget? Det er blevet norsk.
– Jeg kunne aldrig rigtig lære dansk – det er lidt mærkeligt. Jeg taler norsk, men man kan selvfølgelig høre, at jeg ikke er norsk, siger han med et smil i stemmen.
Skaden stoppede måske karrieren på topplan tidligere, end han selv havde håbet. Men i Herning og Ikast vil mange stadig huske den hårdtarbejdende ungarer – og kærligheden mellem klub og spiller virker fortsat gensidig.
Nogle ophold måles ikke i antal kampe.
De måles i det, der bliver tilbage.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie