West Bromwich betalte Cardiff i omegnen af 66 millioner kroner for Kenneth Zohore i sommer, men den danske angriber har ikke ligefrem været nogen succes på The Hawthorns.
Han spillede blot 651 Championship-minutter i den forgangne sæson, hvor West Brom spillede sig op i Premier League, og nu forlyder det, at den midtengelske klub vil af med 26-årige Zohore igen.
Express & Star skriver således, at Zohore er en af tre spillere, som West Bromwich forsøger at sælge. Det samme gør sig gældende for Oliver Burke og Kieran Gibbs.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Over for selvsamme bekræfter bekræfter den afgående administrerende direktør, Mark Jenkins, at alle penge, man modtager fra spillersalg denne kommer, kommer til at gå direkte til Slaven Bilic’ transferbudget.
– Vi skal være kloge på transfermarkedet. Uanset hvilket beløb klubben modtager, går ethvert spillersalg til transferbudgettet. Og hvis der er en spiller med en høj løn, går det også i puljen, hvis vi sælger ham og henter en til en lavere løn.
West Bromwich modtager 1,4 milliarder kroner for oprykningen til Premier League, men flere af disse penge har man allerede mistet igen.
Læs også:Claus Steinlein: Brentford-oprykning havde ikke haft en direkte effekt på FCM
– At rykke op koster klubben næsten £20 millioner (ca. 165 millioner kroner) i bonusser til spillere og klausuler, vi skulle betale til andre klubber. Man kan sige, at det er okay, fordi man rykker op. Det er også det rigtige; sådan skal man drive sin forretning.
– Men de £20 millioner skal komme et sted fra. Det er, hvad der kommer ud af Premier League-pengene.
– Premier League har desuden taget £10 millioner (ca. 82,5 millioner kroner) fra os på grund af Covid-19. Det er penge, de skal give tilbage til udenlandske TV-stationer. Og der er yderligere £10 millioner, vi ikke får, fordi der ingen entreindtægter er.
Kenneth Zohore har tidligere slået sine folder i FC København, Fiorentina, Brøndby, IFK Göteborg, OB, KV Kortrijk og altså Cardiff.
Læs også:Mangeårig assistent skal træne Billing og Bournemouth
Læs også:Avis: Midtjylland vil sende Awer Mabil videre
Læs også:Wind om skifte: Der kan sagtens gå nogle år
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
