West Bromwich betalte Cardiff i omegnen af 66 millioner kroner for Kenneth Zohore i sommer, men den danske angriber har ikke ligefrem været nogen succes på The Hawthorns.
Han spillede blot 651 Championship-minutter i den forgangne sæson, hvor West Brom spillede sig op i Premier League, og nu forlyder det, at den midtengelske klub vil af med 26-årige Zohore igen.
Express & Star skriver således, at Zohore er en af tre spillere, som West Bromwich forsøger at sælge. Det samme gør sig gældende for Oliver Burke og Kieran Gibbs.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Over for selvsamme bekræfter bekræfter den afgående administrerende direktør, Mark Jenkins, at alle penge, man modtager fra spillersalg denne kommer, kommer til at gå direkte til Slaven Bilic’ transferbudget.
– Vi skal være kloge på transfermarkedet. Uanset hvilket beløb klubben modtager, går ethvert spillersalg til transferbudgettet. Og hvis der er en spiller med en høj løn, går det også i puljen, hvis vi sælger ham og henter en til en lavere løn.
West Bromwich modtager 1,4 milliarder kroner for oprykningen til Premier League, men flere af disse penge har man allerede mistet igen.
Læs også:Claus Steinlein: Brentford-oprykning havde ikke haft en direkte effekt på FCM
– At rykke op koster klubben næsten £20 millioner (ca. 165 millioner kroner) i bonusser til spillere og klausuler, vi skulle betale til andre klubber. Man kan sige, at det er okay, fordi man rykker op. Det er også det rigtige; sådan skal man drive sin forretning.
– Men de £20 millioner skal komme et sted fra. Det er, hvad der kommer ud af Premier League-pengene.
– Premier League har desuden taget £10 millioner (ca. 82,5 millioner kroner) fra os på grund af Covid-19. Det er penge, de skal give tilbage til udenlandske TV-stationer. Og der er yderligere £10 millioner, vi ikke får, fordi der ingen entreindtægter er.
Kenneth Zohore har tidligere slået sine folder i FC København, Fiorentina, Brøndby, IFK Göteborg, OB, KV Kortrijk og altså Cardiff.
Læs også:Mangeårig assistent skal træne Billing og Bournemouth
Læs også:Avis: Midtjylland vil sende Awer Mabil videre
Læs også:Wind om skifte: Der kan sagtens gå nogle år
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
TOPNYHED
